• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Atmosferski (optički) fenomeni

Started by Yagodinac, May 04, 2014, 01:01:20 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Mislio sam da imamo ovakvu temu, ali sam očigledno pogrešio. Svejedno, ovde slobodno kačite fotke vezane za optičke pojave u atmosferi tipa duga, parhelion, opozit-efekt i slično; evo ja ću prvi da počnem  ;D

Uzeo sam malo da se bavim "umetnošću", kad ono ispade parhelion. Koga zanima teorija, evo ima, sve piše:
http://en.wikipedia.org/wiki/Parhelion

parhelion by milanmiloradovic, on Flickr

A imam i jedan bolji, od pre nekoliko godina. Snimljeno na vrhu Rtnja:


frugorski

Jedva sam pronasao ovaj topic.Mislim da bi bilo bolje da je u astrophotography.
U cetvrtak ,8.5.2014.u ADNOS-u na Petrovaradinskoj tvrdjavi,  u 20,00h,Dejana Posavcic je odrzala vrlo lepo predavanje o sazvezdjima Bik i Orion.Neposredno pre toga kompakt Nikonom sam uslikao salazak Sunca iznad Novog Sada.Sunceva svetlost je bila presecena celom duzinom neba.Yagodinac je pokazao i objasnio taj fenomen,kad neki udaljeni objekat,planina ,zakloni deo svetlosti Sunca.Zaboravio sam kako se naziva.Da vidimo da li je to .

Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

kruska

nisam hteo da otvorim novu temu, ali se tice optike.
Da li je gravitaciono socivo (lens) galaksija na primer. sferno, parabolicno ili hiperbolicno?
cak sam I neke radove procitao pa vidim da o tome I u svetu neki razmatraju.
ako neko zna neka prosvetli bar mene...
🌠

Ralemasinac

Sjajna tema, i ja očekujem od forumaša da predstave svoje "radove".Svidja mi se ova fotografija  snimljena na Rtnju. Nemam znanja ni hrabrosti da komentarišem fotografije jer sam amater, nestručan po tom pitanju. Što bi rekao jedan vozač autobusa iz Paraćina u žaru svadje sa kondukterom, parafraziram: "Znaš ti šta sam ja za tebe!? Ja sam bre za tebe, laik bre!" :)

Yagodinac

Quote from: kruska on November 30, 2014, 10:43:29 pm
Da li je gravitaciono socivo (lens) galaksija na primer. sferno, parabolicno ili hiperbolicno?


Uh, mnogo pitaš...  :o
Ja mislim da to zavisi od celokupnog gravitacionog polja galaktičkog jata. Ako je jato više-manje sferno onda je i polje takvo pa i oblik gravitacionog sočiva, ali ja koliko sam video te efekte uglavnom nema reči o nekom pravom sočivu tj sabiranju i fokusiranju zraka. Više je to distorzija slike iza jata, pa je pitanje da li bismo to uopšte mogli nazvati sočivom (jer sočivo fokusira zrake u jednu tačku). Ali dobro, ja bih izabrao odgovor: približno sferno. Druga dva odgovora se odnose na ogledalo a ne na klasična sočiva; za sočiva idu termini konveksno i konkavno.

Da nastavim sa sličicama, to mi ide bolje od nauke  ::)
Duga iz okoline kanjona Uvca:

rainbow by milanmiloradovic, on Flickr

Sad nije striktno meteorološka optika, ali je isto tog dana snimljeno - dva mala landspouta (pijavice) iznad Sjenice:

lanspouts over sjenica by milanmiloradovic, on Flickr