• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ColdBox-gotova!

Started by Polare, May 08, 2014, 04:08:20 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Polare

Napokon sam završio moj projekt nazvan ''ice adventure' ;)
-razvodna električna kutija
-stiropor od 10mm radi izolacije
-strujni kabeli
-Peltier-60W od 5A (potrebno napajanje velike snage), uzeo sam jedno od 220/12V do 10 A.
-mali unutarnji hladnjak sa ventilatorom
-malu vodenu pumpu za akvarij
... malo vremena / želje i sve se da srediti!
Peltier sam odlučio hladiti vodom preko jednog Aluminijskog hladnjaka ali tražim kako bi kontrolirao temperaturu Peltier-a -neku regulaciju!
I tako jučer odlučio ponovo sve testirati i ostao sam iznenađen rezultatima a pogotovo što unutar kutije nije bilo ništa vlage.Težina kutije iznosi 0,773 grama!
Nakon 6 minuta rada razlika je bila 17.3'C-nakon 21 minuta razlika je 18.8'C




vasja

Šta ćeš hladiti u kutiji?
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

Polare

Možda pivo,Dslr,...zavisi ;) ;) ,)

Luger

Odlican posao.
Pretpostavljam da voda kruzi? To onda podrazumijeva i nekakav tank?
Da li bi dobar ventilator mogao da odrzava temperaturu peltiera?
Vec vidim slican coldbox pored Dunava
;)

Polare

@Luger-da voda kruži uz pomoč pumpe za akvarij koja se nalazi uronjena u neku posudu s vodom (5/10 litara bit če dovoljno).
Probao sam i s zračnim hlađenjem ali ne uspije sniziti temperaturu /ohladiti toplu stranu Peltier-a!

Luger

Pretpostavio sam da si iz tog razloga koristio pumpu.Dobro je znati.
Sigurno ni rezultati nece izostati.
Koliko DSLR moze dugo raditi u Bulb modu, a da se ne pregrije, tj da sum bude u prihvatljivim granicama?

Polare

Sve zavisi od temperature,inače po ljeti slabo sam fotkao baš radi toga.Kad po noči bude po 25'C ne isplati se fotkati ako nemaš hlađeni DSLR /CCD a kad su niže temperature onda je druga priča inače uvijek fotkam negdje između 300 i 600 sekundi.

goksi

Da li imas slike gde se vidi kako si unutrar kutije napravio?

Da li si probao aluminijumski hladnjak + ventililator, ako si pokusao vez ventilatora to je razlog jer bi na primer CPU cooler trebao da moze da razmeni toliko toplote.

marino

ooo bit ce tebe i kod mene u dvoristu ovo ljeto
sada napokon mozes hladit ccd
svaka cast na izvedbi i trudu

(jedini problem ti ostaju moje macke...njih ne trebas hladit al uzmi im krokete da ti ne "ispitaju" opremu)
Vidulini Observatory

marko

Imaš li slike unutar cold boxa?
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

Polare

Večeras postavim ostale fotke...sad sam na poslu !

Polare

Ovako bi to izgledalo ;


marino

Vidulini Observatory

goksi

Quote from: PolareProbao sam i s zračnim hlađenjem ali ne uspije sniziti temperaturu /ohladiti toplu stranu Peltier-a!

Da li ovo znaci da si probao hladnjak + ventilator i da nije hladilo kako treba?

kruska

postoje zracna vazdusna hladjenja za procesore sa dva ventilatora, prilicno dobro odrade posao I vise nego uspesno, ako te brine topla strana peltier, e sad tebi je bitna velicina svega I buka, I tezina...
npr
http://www.itsvet.com/proizvod/thermaltake-nic-c4/comp_comp_cooler/49/1559
🌠