• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Spirit and Opportunity

Started by sashastar, November 24, 2005, 09:29:28 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

sashastar

Dva američka robotska istraživačka vozila, spuštena na suprotne strane Marsa pre tri godine, i dalje funkcionišu, uprkos tome što im je očekivani vek trajanja bio samo tri meseca. Iako su počeli da pokazuju znake starenja, marsovski roveri još šalju na zemlju vredne naučne podatke.

3. januara 2004. godine, rover Spirit odskočio je nekoliko puta od površine Marsa u svom zaštitnom balonu i zaustavio se na dnu jednog kratera. Tri nedelje kasnije, na drugoj strani planete, isto se dogodilo sa roverom Oportjuniti. Stručnjaci NASE predvidjali su da će zbog niskih temperatura i peščanih oluja njihov upotrebni vek biti kratak. Ali kako kaže naučnik Albert Haldeman, roveri su daleko premašili očekivanja:

"Očekivali smo izvesno produženje života. Dali smo im garanciju na šest meseci, a testirali smo ih na još devet, pa smo očekivali da ćemo besplatno dobiti možda još devet meseci, a evo, dogurali smo do tri godine."

Najkrupnija otkrića učinjena su tokom prvih 90 dana. Oportjuniti je na jednoj steni pronašao hemijske dokaze o tome da je u prošlosti na Marsu postojala plitka, slana voda. Spirit je bušio svrdlom vulkanske stene i pronašao minerale koji su možda jednom uz pomoć vode nataloženi u šupljinama stene, a kasnije osušeni i stvrdnuti. Urednik internet sajta marstoday.com, Kit Kauing, kaže da su već samo ta otkrića opravdala misiju.

"Da su učinili samo to, ili čak da je samo jedan preživeo sletanje i učinio ta otkrića, to bi se smatralo za vanredan uspeh. A ti fantastični mali roboti još funkcionišu."

Od tada, Spirit i Oportjuniti prešli su sedam, odnosno deset kilometara. Spirit trenutno ispituje sastav stena i tla kraj jednog uzvišenja, dok njegov brat blizanac istražuje stenovito dno jednog kratera. Albert Haldeman pripisuje njihovu vitalnost pažljivoj kontroli sa zemlje i srećnim meteorološkim uslovima na Marsu:

"Mars je bio veoma blag prema njima. U različitim razdobljima naleti vetra oduvali bi prašinu sa njihovih solarnih ćelija, omogućavajući im da pune baterije jednako snažno kao na početku misije. To se desilo par puta svakom od rovera, i to im je udahnulo nov život."

Oba rovera nedavno su podmladjena novim navigacionim kompjuterskim programima, poslatim sa zemlje. Jedan od tehničara koji upravlja njima, Skot Maksvel, kaže da ih je to učinilo pametnijim i nezavisnijim:

"Sada se bolje snalaze u savladjivanju i zaobilaženju prepreka. Tokom vožnje mogu da se usredsredjuju na objekat interesantan za istraživanje. Mogu da osmatraju da li na nebu ima oblaka i da li u blizini ima vazdušnih vrtloga koji nose pesak, i da nama šalju podatke o tome."

Oba rovera su pomalo mehanički istrošena, ali nemaju ozbiljnih kvarova. Albert Haldeman kaže da su upravo prebrodili marsovsku zimu i da bi, ako peščane oluje ne zaklone sunce i onemoguće punjenje baterija, mogli da traju još 18 meseci, sve do sledeće marsovske zime.


Milos Maric

Meni konkretno ne treba posto sam sve nasao na netu, sem eventualno da jos jednom proverim tacnost podataka, ali valjda marsrovers.jpl.nasa.gov , wikipedia.org i jos neki sajtovi nisu pogresili (narucito onaj prvi :) ) Problem je sto je neko od profesora rekao da ne moze sva literatura biti internet (birokratija i neupucenost na delu), ali cu smisliti vec nesto....


Milos Maric

January 10, 2007, 05:04:45 pm #48 Last Edit: January 11, 2007, 01:33:21 pm by Milos Maric
Da, da, video sam vec te knjige... pa nista onda, ako mi budu pravili problema reci cu da sam odatle radio, sta ja da im radim....

sashastar

Danas, više od tri godine kasnije, oba vozila - Spirit i Oportjuniti - i dalje šalju na zemlju dragocene podatke. Najvažniji među njima su dokazi da je na Marsu nekada bilo vode u tekućem stanju. Do sada oba rovera prešla su po oko 6 kilometara. Tokom sledećih nekoliko dana kontrolori misije nameravaju da pošalju Oportjuniti na opasan zadatak, sa koga možda neće moći da se vrati. Rover bi trebalo da se spusti niz strmu ivicu kratera Viktorija kako bi ispitao sastav i teksturu njegovog dna i možda pronašao još neke tragove vode. Naučnike posebno zanimaju goli zidovi kratera.

Krater Viktorija nastao je pre više miliona godina, kao posledica udara nekog nebeskog tela i širok je oko 800 metara. Oportjuniti je stigao do njegove ivice pre devet meseci, a zatim obišao oko četvrtine kruga po obodu, tragajući za najpovoljnijim mestom za silazak na dno. Kontrolori su ga sada vratili do mesta gde se stranica kratera spušta ka dnu pod uglom između 15 i 20 stepeni. Ako ne bude izgubio pogon u nekom od svojih šest točkova Oportjuniti bi mogao da izađe iz kratera, ali ako mu se desi nezgoda da kao njegov blizanac Spirit izgubi jedan točak, možda će zauvek ostati na njegovom dnu.




Posted on: Jun 30, 2007, 10:10:52 pm
Funkcioneri američke svemirske agencije NASA kažu da su robotska vozila Spirit i Oportjuniti obustavila istraživanja dok ne prođe snažna peščana oluja. Nevreme u tom delu Marsa traje već nedeljama. Kontrolori na zemlji pokušavaju da održe vozila u životu jer mračno nebo onemogućava punjenje baterija uz pomoć solarnih ćelija.

Tokom više od tri godine od spuštanja na Mars, dva rovera nisu doživela ovakvu totalnu zamračenost neba, kaže menadžer tog projekta, Džon Kalas:

"Upravo danas, vreme se čak pogoršalo za Spirit, dok je za Oportjuniti ostalo otprilike isto. Oportjuniti je prošle nedelje preživeo jako nevreme, koje nas je ozbiljno zabrinulo. Sada je nešto bolje, ali se za Spirit pogoršava."

Kalas kaže da se peščana oluja odvija na velikoj visini i da roveri ne trpe udarce vetra niti zasipanje peskom, ali da tamno nebo sprečava solarne ćelije da proizvode dovoljno struje. On kaže da svetla ima koliko i po vrlo mračnom, olujnom danu na zemlji, odnosno svega oko jedan procenat osvetljenosti potrebne za normalno punjenje baterija.

Da bi sačuvali energiju kontrolori NASE isključili su skoro sve sisteme na roverima, ali to istovremeno znači da se vozila ne zagrevaju. Ona su konstruisana da izdrže hladnoću od minus 40 Celzijusovih stepeni, ali temperatura na Marsu pada i do minus 60 ili 70.

"Noću, kada je hladnije, potrebno je da elektronika dobija bar malo struje da se ne bi smrzla. Ako ne bude dovoljno energije uređaji će se previše ohladiti i nešto bi moglo da otkaže."

Još jedan način uštede energije je smanjenje broja komunikacija sa zemljom - što za Oportjuniti znači otprilike jednom svakog trećeg dana.

Prvobitno je planirano da dva robotska vozila istražuju površinu Marsa oko 90 dana. Međutim, posle više od tri godine, vozila još funkcionišu. Menadžer projekta Džon Kalas kaže da se, pored rovera, na Marsu i u orbiti oko njega nalazi nekoliko svemirskih letelica, koje šalju naučnicima na zemlji mnoge podatke o crvenoj planeti. Sledeća sonda koja će biti poslata u njenom pravcu, zvana Finiks, trebalo bi da bude lansirana trećeg avgusta.

VoA

O ovom problemu i na nasem glavnom AM sajtu
http://www.astronomija.co.rs/astronautika/mars/roveri/2007/oluja_koci_mer.htm


sashastar


Sich

Bravo za malisu.
Bila je bas frka oko baterija, ali uspeo je.
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

sashastar


r2d2

samo cu da se nadovezem da je moj  desktop mesecima ukrasavala slika ili Spirit-a ili Opportunity-a/sta ces biznaci tesko se razlikuju/. ko god je video sliku a nije ga preterano intresovala astronomija bio je blago odusevljen.

Sich

"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

r2d2

he he ipak je u pitanju Opportunity, lepo pise na fajlu /sliku je sa 10 mb svedena na 1,4mb za one sa sporijim netom
http://img339.imageshack.us/my.php?image=enduranceplusopportunitxq6.gif

NShappy

Ćekaj bre, pa ko ga je snimio ovako?!? Ako je snimljen sa onog podnožja u kojem je sleteo, malo mi previsoko ta tačka izgleda. A i zar je imala kameru? Održavaju li oni danas vezu sa tim podnožjem?

Ma znate šta. Ti spiriti i oportjuniti ne postoje. To sve Ameri snimaju u studiju.  ;D :D 8)

Nego ozbiljno, kako ga tako snimiše?

Sasa

Quote from: NShappy on August 29, 2007, 09:57:46 pm
Ćekaj bre, pa ko ga je snimio ovako?!? ........Nego ozbiljno, kako ga tako snimiše?


Hm, pa mislim da je odgovor jednostavan: to nije realna slika. Mozda je snimljena na Zemlji. ili je Opp nalepljen na sliku.

r2d2

aiii
Ljudi stvarno mi nije palo na pamet da gajim fotomontazu na kompu, mada efekat je zaista intresantan he he!!
:o
Geoloska pozadina mi je izgledala neobicna i zato se nisam zapitao o realnosti same slike!!!

SrdjanP

Quote from: Sasa on August 30, 2007, 12:31:21 am

Hm, pa mislim da je odgovor jednostavan: to nije realna slika. Mozda je snimljena na Zemlji. ili je Opp nalepljen na sliku.


Pejzaz je pravi a Oppy je umetnuta i to toliko dobro da izgleda kao prava fotografija.

NShappy, ono podnozije nema nikakve instrumente i ne moze da fotografise.