• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

step motori

Started by mitja, May 24, 2014, 03:19:51 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mitja

bio sam kod lugera relativno skoro da vidim kako funkcionise njegov picgoto++ i covek me je odusevio sa njegovim entuzijazmom. dokaz za to su i njegove slike marsa koje je snimio :) razgovarali smo o svemu, pokazao mi je deo njegove opreme i cuvenu terasu sa koje snima.
uglavnom verujem da ovde jos ima zainteresovanih za izradu picgoto i mislio sam da bi bilo dobro da se udruzimo oko nabavke motora za taj sistem.


nabavku bih ostavio lugeru jer je iskusniji za cela 4 picgoto sistema :) cilj je da se dodje do dobrih motora a po sto pristojnijoj ceni. ja iskreno nisam nasao kod nas step motore koji bi mi pomogli da krenem u izradu picgoto.
svi koji su zainteresovani neka se upisu ovde. narucili bismo ih ili preko kineza ili preko vec nekog ko uvozi slicne dzidza bidze :)
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Luger

Pisi me za 6 komada :)
Nasao sam ovaj link, sumnjam da je cijena tacna, ali to su slicni motori onima koje ja imam.

http://jkongmotor.en.made-in-china.com/product/fBLnaXbuHpWZ/China-NEMA17-Stepper-Motor-Hsg-Stepping-Motor-with-Gearbox-Gearbox-Step-Motor.html

Bitno je obratiti paznju na sledece
1-da su motori UNIPOLARNI, znaci sa 5 ili 6 zica, mada mogu i bipolarni sa 4 zice, ako nema ovih.Samo bi se pravio drugi PicGoto, prilagodjen njima. Bipolarni drajveri zahtijevaju hladjenje, sto povecava gabarite uredjaja.
2-da imaju 1.8 stepeni, odnosno 200 koraka po obrtaju.
3-da odnos redukcije bude iznad 5:1
4-da struja u normalnom radu ne bude ispod 500mA, ali i da ne prelazi 1.5A.
  Mozda bi mogli i sa potrosnjom manjom od 500mA, s obzirom da imaju dobar reduktor, ali sto je sigurno, sigurno je. S druge   strane, potrosnja preko 1.5A bi brzo praznila neki manji akumulator, trebao bi jaci ispravljac i sl. Moji trose 900mA, a toliko su jaki da mogu da otvaraju kapiju :)
5- Velicina je takodje bitna, ovi sa linka su NEMA 17, dimenzija 42x42mm, a ukupna duzina sa reduktorom je oko 70mm.

Sa ovim motorima koji imaju na sebi reduktor je najlakse raditi, jer za spregu sa osovinom montaze ne treba nista osim spojnice, bilo elasticne, bilo homemade.
Ako se sjetim jos cega, napisacu, a vi potrazite jos negdje :)

@Laci, kako si ti rijesio prenos, kaisevima, reduktorima...? Ako te ne bude mrzjelo, okaci neku sliku.

mitja

u za ovu cenu ja uzimam cetiri komada :) jesi mozda kontaktirao ove kineze?
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

marko

Dodao bi da se u slučaju unipolarnih motora ne grije elektronika ali se griju motori.
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

zozo83

tu sam i ja 2-3 komada
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

mitja

lugeru jesi dobio neki info za cenu motora?
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Luger

Iznabadao sam joj 2 pitanja, koja je cijena za 20 kom i da li mogu poruciti kao fizicko lice ili mora preko firme.
Pa sad, valjda odgovori.

mitja

ok. pa nadam se da hoce :)
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

spadej

Ja sam poslao upite jos pre 15-ak dana. Nisam dobio nikakav odgovor.  ::)

mitja

Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Luger

Gledao sam ja ranije. Na toj strani nisu motori sa reduktorom, nalaze se na ovoj:

http://www.motionking.com/products/PM_Stepper_Motors/PM_stepper_gear_motor.htm

a po ovome sto pise svi su7.5Deg ili vise. Nisam nasao da imaju sa manjim korakom.

AstroShomy

EdgeHD 11
EQ8
Celestron Off-Axis Guider for EdgeHD, SX Lodestar X2
Moravian Instruments G4-9000
Astrodon Filters LGRB, Ha, OIII, SII 5nm

AD Aristarh Kragujevac

mitja

Pa ti kinezi su krajnje neodgovorni ;)
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Luger

Quote from: AstroShomy on May 29, 2014, 09:00:25 pm
Da vam pomognem:

http://www.aliexpress.com/premium/nema17.html?ltype=wholesale&d=y&origin=y&SearchText=nema17&initiative_id=SB_20140529105859&isViewCP=y&catId=0&I18nSearchText=nema17

ili koje već motore tražite

Hvala na pomoći, AstroShomy :)
Bolje prolaze ovi sto narucuju bižuteriju. Ponovo sam poslao upit na Alibabi i jos nista. Izgleda da ne rade ispod kontejnera. :)

AstroShomy

Aliexpress je ista firma kao i Alibaba ali prodaju na manje.

Ja redovno naručujem i paketi stižu bez problema.
EdgeHD 11
EQ8
Celestron Off-Axis Guider for EdgeHD, SX Lodestar X2
Moravian Instruments G4-9000
Astrodon Filters LGRB, Ha, OIII, SII 5nm

AD Aristarh Kragujevac