• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

30.5.2014. ponovo radi dekorativna rasveta

Started by gile.ms, May 30, 2014, 09:45:28 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

gile.ms

Nakon oko dve nedelje štednje električne energije, večeras primećujem da je u Beogradu ponovo uključena (prejaka) dekorativna rasveta :(

SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

vasja

Ala si ga lepo ukomponovao. To se ne kaže centrirati već pikselirati
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

frugorski

Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

Luger


mitja

slazem se... nepotrebni trosak a ionako smo duzni ko grcka :)
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Yagodinac

Bravo za ideju i realizaciju. Nije problem što sve u Beogradu svetli, problem je što i zadnje selo kupuje reflektore za svoje crkvice. Domovi (ne) kulture (pošto se u njima sluša narodna muzika, a ne bilo šta kulturno), pa čak i seoske krivine postaju osvetljene narandžastim reflektorima toliko jakim da ne vidim svetla sopstvenog auta... A kad bih nekome rekao da postoji ekološka opcija da se svetlo usmeri ka zemlji i ne raspršuje u nebo, verujem da bi se krstili.

Edit: samo me zanima šta li o ovakvim reflektorima misle piloti u noćnom prilazu.

spadej

Izgleda da ipak ima nade I kad je ekoloska opcija u pitanju. Ovi dana sam se ja krstio, kad sam video da, u mom kraju, putari menjaju stubove za rasvetu na autoputu. Mislio sam da je "u najavi"  neko pranje ili bacanje para ali je po sredi nesto drugo. Zamenili su stare bele reflektore nekim tankim zutim. Oni stari su bacali svetlo svuda a ovi su nekako usmereni, na dole, i sa strane se skoro i ne vide.

Mozda se to samo meni cini ali rekao bih da je nebo iznad auto puta mnogo tamnije nego sto je bilo. Ovo zuto osvetljenje me ne zaslepljuje vise toliko kao ranije.

I da neko ne pomisli da putari misle na astronomiju, u pitanju je sigurno stednja struje, jer ovi novi reflektori verovato trose mnogo manje.   

gile.ms

Quote from: vasja on May 30, 2014, 10:05:40 pm
Ala si ga lepo ukomponovao. To se ne kaže centrirati već pikselirati

Pikseliranje nije bilo tako teško kao uklapanje osvetljenosti snimaka (nisam zapisao koja je bila blenda na manuelnom objektivu :( pa sam nagađao)

Inače mi jako bodu oči prejako osvetljeni objekti - uglavnom crkve i benzinske pumpe  :-\
još davno sam napravio ovaj time-lapse video - kada je tako niska oblačnost prostor iznad hrama izgleda kao otvoren neki vanzemaljski portal koji samo što nije usisao ceo hram u sebe  ::)

Ako nekoga zanima, na stranici:
http://www.schneider-electric.rs/sites/serbia/sr/podrska/magazin-energija-plus/magazin-energija-pocetna.page
može da se preuzme Magazin Energija+ broj 6 gde se nalazi opis rasvete hrama na koju su investitori i izvođači veoma ponosni...
http://www.schneider-electric.rs/documents/magazin-energija/Energija6.pdf

Jako je lepo čuti šta je spadej primetio - naravno, nisu tu u dobitku samo astronomi i oni koji plaćaju dotične račune za struju, već i sav obližnji živi svet... ptice bube itd... što Yagodinac kaže kako li je tek pilotima koji treba da nabodu pistu u "šarenom mraku"...

Eto sad sam se setio i izraza "šareni mrak" koji biciklisti koriste upravo za opisivanje loše ulične/drumske rasvete (koja malo osvetljava a malo više zaslepljuje)... mislim da je suvišno pominjati da je bezbednost biciklista (i pešaka) upravo u ovakvim uslovima vrlo ugrožena!

Inače i ja sam na nekoliko mesta primetio upotrebu ekološke rasvete što me je vrlo prijatno iznenadilo! Eto, skoro su internetom protutnjale fotografije golubačkog keja sa modernim sistemom odbrane od poplava, a samo mesec dana ranije sam sa tog istog keja poneo ovu uspomenu:

... nisam bio noću - ne znam koliko jako svetli ali je očigledno da svetli na dole i samo na dole ...
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply