• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Teleskop od MTO 1000?

Started by Mihael, June 24, 2014, 10:48:17 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Mihael

Pozdrav poštovanim članovima i posetiocima foruma!

   Konsultacije:

Ruski teleobjektiv MTO 1000 (stari tip imao M39 navoj), vredi li ga "obogatiti" Amichi prizmom i okularom?
Trenutno se koristi na DSLR-u, služio je i Zenit-a, i to prilično uspešno. Urađen je infinity focus na njemu, i M39 zamenjen sa M42 zbog kompatibilnosti.

Znam, prvo pitanje je: A za posmatranje čega?
Prvenstveno terestrijalna, ali bi se naravno upirao i na noćno nebo. Nekako su me uvek više privlačili DSO, no iskreno sumnjam da se sa F10 išta može učiniti po tom pitanju.

Mislio sam na ovo
http://www.teleskop.rs/teleskop/amici-prizme/125-amici-prizma-45-stepeni

Postoji i skuplji brat, ne znam vredi li toliko dati za upariti ga sa MTO. Isto tako, koji tip okulara uzeti? Planirao sam 32mm / 40mm, da bi izvukao maksimalnu svetlosnu moć za noć, i nešto manje, tipa od 10 do 25mm za dnevna osmatranja.

Znači pitanja: Po vašem mišljenju, vredi li, koju prizmu preoručujete, koji tip i mm okulara za dnevna, a koje za noćna osmatranja (u slučaju da vredi)?

Yagodinac

Mislim da teleobjektivi daju ispravnu (već korigovanu) sliku. To znači da bi, ako sam u pravu, sa amiči-prizmom dobio okrenuto nebo i zemlju. Onda bi tu trebala "normalna" prizma.
Ovo iz razloga što je na teleskopima slika u DSLR aparatima takođe okrenuta, a na objektivima, jelte, nije - kao i na dvogledima i spektivima (durbinima).

Dok se ne javi neko ko je već probao to da uradi, mislim da možeš i da napraviš jednostavan eksperiment: ispred mount-a drži neki plossl ili sličan okular koji imaš, odokativno nađi fokus i vidi gde je šta  ;D (ala sam ti pomogao)...

Mihael

U suštini i jesi!

   Večeras je već bilo tamno da iz ruke probavam 3,9kg tešku zver sa okularom, ali je zato za probu poslužio Nikkor 50mm 1.4, onako iz ruke. Okular je neki oznake 12,5x od nekog mikroskopa, mislim da mu je žižna oko 25mm. Slika jeste invertovana i to kompletno. Znači levo za desno i gore za dole. Tako da izgleda da ipak treba prizma...

Mihael

Novosti.

   Posle merkanja, razmišljanja odluka je pala na Amichi prizmu od 45°, i okular GSO Plossl 40mm (1.25" izvedba).
Obe stvari dolaze upakovane u patent kesicu i kartonsku kutiju. Takođe imaju zaštitne kapice od belo-mlečne plastike, sa jedne strane izbušenom rupicom gde vazduh može da se oslobodi prilikom postavljanja.
Prizma može da se rastavi, tj. da se odvrnu cevi vođice za instaliranje što je za moj slučaj veoma bitno kako bi se ceo sklop mogao dovesti u fokus sa MTO (tj, skratio optički put).

Okular me je poprilično iznenadio dimenzijama (dosad sam radio samo sa mikroskopskim), skoro pa 10cm dužine, 4cm širine, fully multicoated (po definiciji trebalo bi da znači da je svaka optička površina unutar konstrukcije tretirana sa više antirefleksna premaza). Cev vođice se takođe odvrće (opet veoma bitno) i tako se dužina celog okulara skraćuje na približno 7cm.

   Noćas sam izašao oko 2 a.m. da bacim pogled, onako samo prislonivši ga rukom. Samo okular daje odličnu sliku čak i tako u kombinaciji sa zveri, dok kada sam probao zajedno sa prizmom nikako nisam mogao doći do fokusa. Ravan fokusa za M42 objektive je 45.46mm, pretpostavljam da nisam mogao doći dovoljno blizu. Odvrnuo sam sve cevi vođice, i to je već druga priča. Fokus je tu negde, ali dok ne uradim posao sa strugarom neću biti načisto...