• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomoc oko zadataka iz matematike

Started by kostur, July 04, 2014, 12:10:01 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kostur

Spremam se za prijemni za matematicki fakultet, i ima nekoliko zadataka koji mi bas ne ulaze u glavu. Savladao sam gomilu drugih ali kod ovih zadataka ne znam ni o kojoj oblasti se radi, pa bar da imam neku ideju kako da pretrazim net.

Koliki je zbir cifara broja 13 u pozicionom sistemu sa osnovom 2?

Ne pojavljuju se tako cesto takvi zadaci, ali kad naidjem na njih ja ne razumem sta se trazi uopste. Bio bih zahvalan ako neko zeli da pomogne.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

gile.ms

Evo da pokušam:
mislim da je "pozicioni sistem sa osnovom 2" zapravo binarni sistem (nule i jedinice)...

broj 13 u binarnom sistemu je: 1101 (to bi trebalo da znaš? postoji nekoliko načina za konverziju)
Zbir cifara je 3...
Ali stani! Trojka ne postoji u binarnom sistemu! Samo nule i jedinice :)

3 je u binarnom obliku: 11

Verujem da ovakvi zadaci postoje i za druge brojne sisteme (u računarstvu su osim binarnog popularni i sistemi sa osnovama 8 i 16).
Preporučujem da savladaš neki univerzalni način za konverziju iz bilo kog sistema u dekadni i obratno...
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

kostur

Ja sam se sa binarnim sistemom poslednji put suocio u sedmom razredu osnovne iz tehnickog. Sada imam ideju kako se rade ovi zadaci, gile.ms hvala sto si mi doneo dodatna 3 boda :D Imam jos nekoliko jednostavnih zadataka koje sam zaboravio kako se rade, npr:

Ako trougao ima stranice 4,5 i 7 taj trougao:
-ne postoji
-je tupougli
-je ostrougli
-pravougli
-ne moze se odrediti.

sada, znam da nije pravougli jer nije jedan od pitagorinih trouglova niti je moguce primeniti pitagorinu teoremu (kvadrati nad stranicama nisu jednaki kvadratu nad hipotenuzom). Pomocu kalkulatora trouglova (neki na internetu) sam video da je tupougli sa uglom od 101,nestonestonesto, sto ce reci da je tupougli. Kako ja da zakljucim to?
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

gile.ms

Opet ja :) ovaj znam sigurno ;D

Stranica dužine 7 je "kandidat" da bude hipotenuza (najduža je).
Da bi trougao bio pravougli, hipotenuza treba da bude dužine √(42 + 52) tj. √41 što mu dođe 6 zarez nešto...

Pošto je 7 veće od dobijenih 6.?? trougao je tupougli (ne mora da se vadi koren, samo treba da se uveriš da li je veći ili manji od zadate vrednosti)

Obrazloženje: zamisli pravougli trougao: ako mu malo produžiš hipotenuzu, prav ugao postaje tup.
Naravno, ako hipotenuzu skratiš, ugao postaje oštar.

SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

kostur

Odlicno gile, hvala ti puno. To je to zapravo. Moze lokot :D
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/