• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Nepoznat objekat

Started by Sima_Strahota, July 28, 2014, 11:06:50 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sima_Strahota

Malocas, oko 22:45, sam video nesto za sta nisam siguran sta bi moglo da bude...

Gledao sam ga iz Bg, kretalo se od zapada ka severoistoku na visini oko 45 stepeni. Ne umem da procenim sjajnost, ali bilo je poprilicno, kao najsjajniji Iridiumi i to crvenkaste boje. Ceo prelet je trajao 4-5 minuta...

ISS nije, a nisu ni Iridiumi...Takodje, rekao bih da nije ni kakva "zemaljska" letelica tipa aviona ili helikoptera...


...

Yagodinac

Pošto avioni u holdingu kruže, valjda nije to, ostaje da je nešto u orbiti. Na HeavensAbove postoji tabela sa svim podacima šta se vidi iznad Beograda, otišao tamo, potražio približno vreme, pravac i magnitudu, i ništa se ne uklapa  ::)
Najviše se uklapa Cosmos 1536, jedan od sjajnijih satelita (mag 2.8) ali on dolazi iz pravca SSW i ide na N, sad baš da si pobrkao pravce za tridesetak stepeni, ne znam  ;D

Ako je u pitanju taj satelit onda se radi o starom napuštenom ruskom špijunskom satelitu od dve tone. Na visini od 500km mogao bi da bude prilično sjajan.

Sima_Strahota

Zgrade su mi slozene kao kompas, tako da ne mogu da ih pobrkam :)

I ja sam pomislio da je neki od aviona na holdingu, ali previse je blizu za tako nesto - obicno se kruzi se oko Valjevoskog VOR-a...
Druga varijanta je da jeste avion, koji je prekinuo sletanje, medjutim to ne objasnjava sjaj. U to vreme bi odavno imao uvucene tockove i svetla za sletanje...a videla bi se i navigacija...
...

orion310591

oko 22.30 iz tog istocnog reona od beograda, vise aviona ide ka severo zapadu, prema subotici,

W63564 / WZZ307 u 22:45 bio iznad novog sada pa posle iznad zajecara koji je iz barselone isao ka Timisoara, zapadna rumunija...

U 23.00 je krenuo jatov avion beograd moskva

Sima_Strahota

Avione koji uzlecu sa piste 30 tj. u pravcu od oko 300 stepeni ni ne vidim...Vidim one koji uzlecu sa 12, a njihove putanje su mi predobro poznate da bi ih pomesao sa necim...pogotovo zbog onog sa svetlima za poletanje/sletanje...tako da bih civilicnu avijaciju i aktivnost sa aerodroma potpuno iskljucio...
...

Yagodinac

Možda nije Cosmos već neki noviji špijunski koga nema u tabelama. Možda je neki skorašnji otpad od lansiranja (ali bi trebalo da ga ima u popisu) a moguće je da je i Cosmos, ako malo labavije prihvatimo pravce. Ne zaboravi da je njegova magnituda 2.8, većina ostalih satelita u to vreme je mag4-5.

Kizza

Eh,da si ga snimio bilo bi nam mnogo lakše.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Sima_Strahota

Pa sad, pitanje je :)

Ja tipujem na nesto o cemu prica Yagodinac, ali ko ce ga znati...
...