• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

sta sam snimio na nebu?

Started by zojemi, August 13, 2014, 10:07:53 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

zojemi

 Pozdrav svima.. Snimah nocno nebo 30 sec i na fotografiji sam uhvatio "nesto krivudavo". Molim vas za komentar sta bi to moglo da bude. Hvala.

dentaku

Verovatno si snimio meteor iz roja perseida. I ja sam ih noćas lovio, ali bezuspešno.

Yagodinac

Moguće da je vibracija prilikom početka snimanja/kraja snimanja. Nisam čuo da se ijedan meteor kreće spiralno, to može samo eventualno da se vidi kad Bulava otkaže.
Uostalom, ovo je najsjajnija zvezda što objašnjava zašto ostale nisu imale slične tragove - nisu dovoljno sjajne.

Kizza

Neobičan snimak.Kroz šta si snimao?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

gile.ms

Dobrodošao zojemi!
Koliko vidim ovo je sazvežđe Lira, a krivudava zvezda je Vega - peta zvezda po sjaju na celom nebu: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Lyra_constellation_detail_long_exposure.jpg
Dakle, Yagodinac je u pravu (zamisli :P ;D) - i ostale zvezde bi imale isti trag samo da su sjajnije...

Da nisi slučajno fotkao sa onog stativa sa elastičnim nožicama? Nešto ovakvo:

Na taj način neposredno nakon pritiska dugmeta prvih par sekundi se stativ vraća u početni položaj i može da napravi ovako nešto...
Savet: koristi odloženo fotkanje 2s (mislim da sada svi aparati imaju tu opciju)
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Kizza

Neobičan stativ,podsetio me na marsovce iz filma "Rat Svetova"  ;)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?