• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Perseidi - nebeski vatromet

Started by spadej, August 14, 2014, 12:59:28 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

spadej

Toliko sam se radovao vedrim nocima, toliko zeleo da konacno bacim pogled ka zvezdama... I sad, kad se konacno nebo ocistilo, ja nikako da nadjem vremena.
Sinoc se i to cudo napokon desilo. Izadjoh u dvoriste, a ono svetli ko Marakana za derbi. "Ulicarka" sa dva reflektora prosto ubija. Neverovatno koliko su te dve sijalice neprimetne, cak sam se pitao i da li uopste rade, u danima kad ne pomisljam na tamno nebo. A sinoc, ko da znaju pa teraju inat...

Bez plana, ideje, bilo cega... samo sam seo, ledjima okrenut "prokletinji". Nisam imao zelje da je gasim, a i nisam ocekivao da cu nesto videti. Graciozna i prelepa Kasiopeja, samo je nagovestavala zagoentnu lepotu Svemira. Ostalo nisam mogao da vidim od drveca ali nije bilo vazno. Cilj mi je bio samo da uzivam. I uzivao sam.
Nije proslo ni par minuta, od jugoistoka ka severozapadu prozvizdao je jedan. Lep, svetao, pravi primer iz knjige.  Taman kad sam pomisloio da je to sve, nekih 15-ak minuta posle prvog, jos jedan, znatno slabiji, ali ipak Perseid. A onda...

Iz istog pravca, jugoistok - severozapad, velika svetla tacka (bez trepcucih svetala :) ), nestala je u oblaku dima. Tek sto sam izustio Auuu, jos jedan ali nakako iz suprtnog pravca, ucinilo mi se da je iz zenita odleteo ka severnjaci. Isto tako veliki (ako je zvezda kao tackica, ovo je bilo kao 20-ak zvezda poredjanih jedna do druge), bljesnuo je u jos vecem oblaku dima. Prosto je osvetlio deo neba. Sreca te sam sedeo, da nisam mozda bi pao, od odusevljenja...

U tom trentuku pomislih kako je gledanje metorske kise slicno pecanju. Zabacis udicu, ne vidis sta je pod vodom, ne znas sta ce da se zakaci, cekas... Uzbudjenje je slicno, a i rezultat, i na pecanju sam bio samo posmatrac i kuci dolazio praznih ruku i punog srca :) .






Luger

Spadej, s obzirom da sam prilicno upucen u  to koliko slobodnog vremena imas, vjerujem da je ovo posmatranje za tebe bilo pravo osvezenje. Samim tim i citanje tvog izvestaja, meni je pricinilo pravi uzitak.
I sam sam vidio 2-3 komada, a i pecaros sam, pa tacno znam kako si se osjecao :)
Zelim ti jos dosta "ulova"!


mitja

slazem se sa lugerom u vezi izvestaja. zaista se osetila ta ljubav prema posmatranju nebeskih tela.

hvala sto si to podelio sa nama :)

vedro nebo.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

gile.ms

Sjajan ulov i lep izveštaj! :) Podsetio me na one kotlić-perseide od pre par godina koji su isto bili pod punim Mesecom ali te to nije sprečilo da (za razliku od mene) uloviš par vatrenih lopti... očigledno se ne ide u lov na meteore bez pecaroškog predznanja ;D
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

spadej

Uh, kotlic-perseidi, to se ne zaboravlja.

zozo83

Dobar izvestaj spadej, posto sam ja gledao i kada je bio maksimum (tada sam i fotkao jedno 200 slika, i pronaso samo 2 padalice, na slikama)i sledeci dan. Sto se tice gledanja nisam uspeo da vidim ni jednu. Do tri sata sam ostajao ali bezuspesno. Mada mi veci deo tog dela neba pokriva drvo ipak sazvezdje Kasiopija sam gledao. Ali kad procitas neki ovako lep izvestaj nije mi krivo sto ih nisam video kad si nam ti docara :)
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

grooup

slazem se sa lugerom u vezi izvestaja. zaista se osetila ta ljubav prema posmatranju nebeskih tela.

frugorski

     Eksplozija  meteora
Minula noc je bila idealna za posmatranje i fotkanje.Vedro ,bez ijednog oblacka.Suvo,mirna atmosfera,bez vetra,bez mnogo komaraca,a Mlecni put gori prigusenim sedefom...
Izneo sam teleskop ,Njutn 200/1000 , razdesen i raskolimiran,da se malo vezbam,bez vecih ambicija.Useverio sam ga na brzinu,ali to je drzalo tako dobro da ne vredi ni da objasnjavam ,jer mi niko nece verovati.
Plan mi je bio das posmatram Perseide i da pomalo fotkam.Namestio sam Canon EOS 350D sa ugradjenim H alfa filterom  na ISO 800 i na intervalometru duzinu od 70 sekundi.Prvo 30 kom. Trifid magline,zatim preko 80 exp,Andromede,i na kraju isto toliko Triangulum galaksije.Usput sam napravio po nekoliko fotki Albirea,Lagune i Plejada,cisto da vidim kako ce ispasti.Fotke su ispale,znaci-bruka.Opet cu morati da cedim suvu drenovinu.
Kada sam negde oko 2.45 h izasao da proverim kako funkcionise oprema ,u jednom trenutku je sevnulo i pejsaz oko mene je izronio iz mraka.Pogledao sam gore,ka zanitu.Tamo se razvlacio od severa ka jugu sirok -sirok plamen.U medjuvremenu su proletela jos dva manja meteora,a plam je jos trajao.A onda su desetak sekundi lebdeli zapaljeni pramenovi vazduha i gvozdja.Vatreni oblak je bio  dugacak priblizno kao Labud,mozda malo kraci.
Fotke ce verovatno brzo pasti u zaborav,ali prizor zapaljenog neba,ostace urezan u mojim zenicama do kraja.
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

spadej

I ja sam sinoc bio na "polazaju"ali sam se brzo povukao. Prvo mi se ucinilo da ne vidim dobro, a onda sam video - oblake. Verovatno je to bila fatamorgana, podsvesna zelja za kisnim oblacima izazvana dugotrajnom susom. A mozda su bili i pravi oblaci, ko zna. Kasnije sam pokusao jos jednom, ali zvezda i dalje nije bilo.

dentaku

Naoblačilo se sinoć, ali se zato posmatralo prethodnih nekoliko noći. Uslovi veoma dobri, za razliku od prošle godine kada je mesečina pokvarila zadovoljstvo. U toku jednog sata mogao sam da primetim 7-10 njih, a poseban je doživljaj kada ih vidim kroz dvogled!

johnny984

Okušao sam sreću sinoć i ja, sa još trojicom kolega uz dobru organizaciju  :)

Bar tridesetak smo videli, od toga 3-4 baš sjajnih. Bio je tu i ISS da ulepša veče. Bilo je po malo i oblaka, ali šta da se radi, ne može sve da bude savršeno  >:(

Kratak članak o tome:

http://www.plusonline.rs/lov-na-perseide-i-jos-po-nesto/

"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Laci

Sinoć vedro a tako se i produžilo sve do ranog jutra, za razliku od jučerašnjeg kada je bilo potpuno oblačno. Posmatrao sam iz dvorišta pravac ka severoistoku između izlazeće Kasiopeje i Perseja u periodu od 03h10min do 04h30min (LT), izbrojah ukupno 24 sjajnijih meteora iz pravca Perseja. Nekolicina vrlo sjajnih je proparalo nebo u dužini od oko 40 stepeni dok su preostali bili mnogo "kraći", oko 10-tak stepeni i sporo su se kretali.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Maki

Sinoc je bilo sveto trojstvo - oblaci, Mesec i jet stream, pa sam proveo 20ak minuta gledajući golim okom. Četiri meteora, od kojih barem dva vrlo dugačka traga, preko 30 stepeni svakako.
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

Yagodinac

I ja sam se ispalio, video sam samo nekoliko Perseida a nijedan pritom nisam uspeo da snimim.

Stars and mountain by milan miloradovic, on Flickr

spadej

Bio sam "na strazi"  u noci izmedju petka i subote. Sa moje "osmatracnice" u Sopotu, uocio sam 11 "persejanaca" za sat vremena (period izmedju 00 i 01h). Nekoliko ih je bilo veoma sjajnih, sa dugim tragom.
Posteno sam se smrz'o pa sam napravio pauzu, da bi negde izmedju 2 i 3 sata za svega 15 minuta video jos 5-6 komada. Na zalost, od opreme sam imao samo dvogled.

U subotu sam postavio svo raspolozivo "naourazanje", ali sam primetio svega par komada. Posmatrao sam i neko vreme snimao taj deo neba ali jednostavno ih nije bilo.  Ili ih ja nisam video.