• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Grocka astro parti 30.8.2014.

Started by gile.ms, September 02, 2014, 09:05:50 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

gile.ms

Ako u 5 ujutru i pored toga što je nebo na istoku svetloplavo svi i dalje nešto čačkaju oko teleskopa - znači da je astro žurka uspela :)

Iako smo se malo ulenjili, ovog vikenda kockice su se sklopile: vedro vreme, prilično mlad Mesec, Dejanova nova PicGOTO skalamerija prethodne nedelje izazvala dovoljno pljuskova tako da je sad bilo pravo vreme da se isproba na delu :)
Prvi su stigli Luger i Zozo83. Ubrzo je stigao Spadej, a zatim i Sasmir. Na livadu smo izneli četiri SkyWatcher-a 150/750 :) Tu se našao i dvogled 20x80 na paralelogramu i pozamašan broj fotoaparata...
Startovali smo pogledom na ovih dana aktuelnu kometu Jacques. Iako joj je opao sjaj u odnosu na prethodnih nekoliko dana i dalje je bila jako lepa meta za posmatranje i fotografisanje. Moj teleskop je služio za vizuelno osmatranje na ~90x, Zozo je pustio rafal fotkanja na svom setup-u (EQ3 sa RA motorom - vrlo finim ako se mene pita), a Luger i Spadej su i dalje pripremali svoju opremu za rad.
Dejan je imao mali problem sa svojim kontrolerom - terao je motor naopako, a kada je uspeo da sve namesti kako treba - ostaviću da sam opiše kako se osećao :)

U međuvremenu, imali smo i neočekivani nestanak struje u Grockoj! Kako je Mlečni put sinuo! Pošto u neposrednoj blizini nismo imali direktan pogled na električnu rasvetu - prvo smo primetili da se Mlečni put mnogo lepše vidi nego malopre, a zatim i da motori na montažama stoje :)

Kada je struja ponovo došla, situacija se vratila u redovne tokove - razgovor, posmatranje, zujanje, škljocanje...
I tako do jutra... nije nas uplašila ni povremena oblačnost, niti vlaga koja je oko 3h potpuno onesposobila dvogled i otežala gledanje kroz okular...

Pošto je moj teleskop služio za vizuelno osmatranje, a Sasmir svojim fotoaparatom fotkao nas na zemlji, ja nisam napravio ni jednu fotografiju to veče,
tako da se nadam da će ostali ubrzo ovde da postave svoje radove.
Meni je samo ostala kartica koju sam pozajmio Zoranu - a na njoj neki od njegovih light i dark frame-ova, pa sam se malo igrao sa M1:



23 x 30sec ISO1600, 7xdark, obrada u Iris-u i Photoshop-u
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

zozo83

September 02, 2014, 10:56:53 pm #1 Last Edit: September 02, 2014, 11:17:28 pm by zozo83
   Ljudi ne znam odakle da krenem, prvenstveno sam se razmisljao da li da odem, ali VELIKA GRESKA bi bila da nisam otisao. Prvo moje pravo posmatracko vece sa drustvom istog interesovanja, naravno razgovori su tekli u svakakvim pravcima ali glavni su nam bili o astronomiji, upoznao sam nove kolege koji su ostavili prijatan utisak.

   Marko nas je docekao domacinski i kad smo stigli ja i Luger vec sam video da ce biti zanimljivo vece, uz pricu pokazivao sam skorasnje radove sa motoricem na RA osi koji mi je Luger pozajmio, ja sam odusevljem time, ali to vece aparat je radio do usijanja, cak posto nisam znao da kada iskljucim nois red. na fotoaparatu, na cemu sam gubio vreme dok sam od kuce slikao i cekao jos po minut da obradi sliku, tamo sam rokao kao lud kada sam ugasio Nois R, eto nesto novo sam naucio (a da ne pricam koliko sam bio odusevljen time)

Ubrzo nam se priduzio Spadej, pored par ispijenih aperitiva vec je pao mrak, krenuli smo odmah na rapakivanje opreme, mislim da smo u roku od pola sata od tolike euforije raspremili sve teleskope, useverili jos brze  :), krenuli smo na fotkanje i posmatraje, Luger je testirao svoju motorizaciju i testirao koliko moze da prati, tu smo se svi odusevili prvom slikom, M27 je ispao kao na dlanu, cak sam ja prokomentarisao da ovo nista ne mora da se obradjuje  :).
  Spadej je imao muka sa njegovom montazom kao sto je i Marko rekao, ali posto smo ga terali da namesti bez obzira sto se nista nevidi gde smo se i svi ostali ukljucili na neki nacin da osposobimo barem RA osu, na kraju se isplatilo (motorozacija mu je ispala odlicno), njeovo odusevljenje nam je sve objasnilo. Na kraju je Andromeda testirana na njegovom teleskopu ja mislim do jutra :).

Sasmir nam se priduzio isto ubrzo gde je sa svojim fotoaparatom belezio zemljana zbivanja a i poneka nebeska. Usavrsavao je i tehnike slikanja koje smo mu Mare i ja pokazivali, ujedno smo zajedno pratili i prelete aviona koji celo vece nisu stajali, preletelo je negde oko 50.

Dvogled na paralelogramu koji sam ja prvi put video me isto odusevio, bio nam je veliki trazilac. Marko kao iskusniji astronom bio nam je od velikog znacaja, bez njega bi na m bilo teze, pokazivao nam je razne objekte, koje sam ja po prvi put gledao a i ostali

Moj teleskop nije stajao prebacivali smo se sa objekta na objekat i svaki slikali minimum po 20 lajtova, znam da sam uspucao negde oko 300 slika sve po 30 sekundi, a pored toga svaki taj objekat smo ispratili i na maretovom posmatrackom, 150-ice u sljakale celu noc.

Objekte koje sam ja slikao Andromedu, C23, M1, Double cluster, M27, kometu, M36, m37, Plejada, ring M57, Orion, M15, slikali smo mlecni put ali to je kod Sasmira

Nismo stajali ni jednog trenutkaprebacivali se sa jednog na drugi teleskop, gde sam ja ujutru morao malo da se ispruzim na lezaljke koje su dobro dosle na kraju posmatranja.

Sto se tice vremena nije moglo da bude bolje, malo smo se plasili nekih oblacica ali su na brzo napustili, Posto nas je u noc ispratio mlad Mesec ujutro nas je docekao Jupiter.

Mozda ima jos dosta da se pise o samom posmatranju ali za sada je to to, mislim da smo svi pod uticajem jos jer ja jedva cekam da se okupimo opet :)
Postavicu i slikice neke nisam jos obradio, postavicu i tifofe pa ako neko od iskusnijih u obradi moze da se pozabavida vidim sta moze jos da se izvuce bice mi drago, pogotovu andromedu da vidim koliko moze jos detalja da se izvuce.

Zahvaljujem se ekipi koja je bila to vece na lepom iskustvu i druzenju i svemu ostalom :)

Like obradjivane DSS i LR







Andromeda 16min 30s, 31x30 iso800 9 dark, 20 bais

TIf
https://www.dropbox.com/s/ya79kn9qti9ql9r/Andromeda%2016min30s%2C%2031%20frame%20iso8002.TIF?dl=0

M1-10 min 19 x30 iso1600 7dark 20 bais


Orion 7min 28 sec 14 frame iso800 9 dark bais 20


Plejada 23min 30s 44x30 iso800 9 dark bais 20, malo se vidi kako je DSS preklopio ali meni je ok


M27dumbbell nebula 11 min 21x30 iso800 dark 9 bais 20


C23 - NGC 891 10m 40s 20x30 iso800



Za sad sam to obradio, postavicu jos slika
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

gile.ms

Interesantni su mi ovi tamni artefakti na M42 i M45 - a pojavljuje sei na C23...
Verujem da je DSS nešto zabrljao sa bias-ima jer su na identičnim mestima, mada može biti da ti je na neki od dark frame-ova "procurelo" malo svetla...

U svakom slučaju Plejade mi se baš sviđaju ovakve :)
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

spadej

Cuj, uspela zurka ?! Pa zar je moglo drugacije da bude?

Iako sam dosao jedva ziv, sa teskom alergijom na ambroziju, zbog koje nisam mogao da disem, bila je ovo zurka koju cu pamtiti. Pocelo je vrlo traljavo. U transportu sam nekako zeznuo PICGoTo plociciu, koju jos nisam ugradio u kutiju, i nikako nisam mogao da pokrenem DEC motor. Da muka bude jos veca, RA motor se okretao u susprotnom smeru. Pa onda kablovi, nisu isti moji i Lugerovi, sto je jos vise komploikovalo stvar. I tako dalje... da ne nabrajam...

Odlucio sam da parkiram teleskop sa strane i samo posmatram ali... ne moze to kod Lugera i Marka! A i ovaj novi clan, Zozo, i on je neki tezak lik. Navalise na mene ko smrt na babu, i zajedno naterasmo PICGoTo da proradi. Osposobili smo RA motor, povezali na racunar, sve je proradilo osim DEC motora. Zurka je sad mogla da pocne i za mene.
Marko je vec pomenuo da sam imao problema sa osecanjima u trenutku kad je sve proradilo. Prvo sto sam nanisanio, za probu, bila je Vega u Liri. nakacio sam fotoaparat na teleskop, i odmah pustio 15sec ekspoziciju. Kad sam video tackicu na ekranu aparata mislio sam da cu svisnuti od srece. Ne mogu recima da opisem stanje u kom sam bio. Mesecima sam radio na motorizaciji, nikako nisam uspevao da sredim mehaniku. Ali, na kraju, kockice su se slozile. I bez DEC motora, bez PHD-a, sa odokativnim useveravanjem, cak bez balansa montaze, sve radi kao sat.
Vega mi je posluzila samo za probu, odmah zatim su pali M57 i Dumbel. Jos jednom sam rizikovao da me strefi srcka kad sam video slike u aparatu. A onda je Zozo predlozio da predjem na notebook. Povezali smo aparat i poceo je drugi deo zurke. Marko je izbalansirao teleskop, popravili smo useveravanje.

Pocelo je ozbiljno testiranje motorizovane montaze. I dalje nisam imao DEC motor, pa nisam mogao da probam GoTo ali zato sam maksimalno isprobavao pracenje. I na 3 minuta (nisam imao strpljenja za vise) sve je bilo OK. Greske koje su se javljale mogu slobodno da pripisem i dalje losem useveravanju i nivelaciji teleskopa.
Moja sreca i radost su bili toliki da nisam mogao da se setim ni jednog objekta koji bi fotkao. Cuo sam da je neko pomenuo Andromedu pa sam ostatak noci bio u tom delu neba. Vezbao sam i isprobavao fotkanje. Uskoro cu okaciti  rezultate.

PS: resio sam problem sa DEC motorom, problem je bio u PIC chip-u. Jedva cekam da prodje ovo mrckavo vreme, pa da se ponovo okupimo.




kruska

ekipo astro vece Vam je svakako uspelo.
cestitam na slikama!
a valjda cete se  izjasniti sta ste koristili za bias aperitiv.
🌠

Predrag

Svaka vam čast. Odlično je ispalo.
Izveštaji odlični, slike isto.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Odličan izveštaj, bravo!
Sad čekamo sličice...  ;D

A propo onih pruga, i ja mislim da je bias. Probaj da stakiraš bez njih, ako i dalje postoje pruge onda nije ista temperatura dark i light snimaka.

mitja

uu svaka cast. slike su vam ekstra i trud vam se svakako isplatio :)
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Luger

September 04, 2014, 12:16:03 am #8 Last Edit: September 04, 2014, 12:24:50 am by Luger
Vec je sve receno, ni ja nemam drugih rijeci osim superlativa za Markovo gostoprimstvo, lijepo druzenje i noc pod vedrim nebom. Pored posmatranja, desilo se jos dosta lijepih stvari, Spadej je pogurao motore, Zozo je po prvi put slikao milion duzih ekspozicija :) i uspio da uslika NGC891 koju je vidio iz Borce, Marko nam locirao i pokazao trenutno aktuelnu kometu Jacques...
Ma, bilo je sve kako se samo pozeljeti moze.

https://www.dropbox.com/s/pcjpx8zgbw5q5i4/IMG_3488.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/z2jjiz1acx3zfp7/IMG_3490.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/hc8zruhbh8kd8v3/Zozo.jpg?dl=0

Objekat: M31
Datum snimanja: 30.08.2014
Exp: 4 x 240", ISO 800, 5x Dark frame, 7 x Light flet , 7 x Dark flet.
Obrada DSS, PS CS5 i Neat Image.
https://www.dropbox.com/s/gtomo0z0u76a67k/Andromeda%204x240x800%205d%20fd%2Bfl.jpg?dl=0

Objekat: M27
Datum snimanja: 30.08.2014
Exp: 3 x 120", ISO 800, 5x Dark frame, 7 x Light flet , 7 x Dark flet.
Obrada DSS, PS CS5 i Neat Image.

https://www.dropbox.com/s/0aco03pyebtsra1/M27%205fr%20180x800%205dark%20fd%2Bfl%20crop_filtered.jpg?dl=0

I jos jednom M27, samo jedan frejm od 300sec na ISO 800 kroz UHC filter. Mnogo vise detalja na samoj maglini.

https://www.dropbox.com/s/ayxu27lrpv0fx8n/m27%201fr%20300x800_filtered%20crop.jpg?dl=0

zozo83

Bice slika jos nikako da stignem da obradim, lugeru super slike,
Yagodinac, hvala na savetima, da li postoji mogucno da zeza ako su mi latovi uspravne slike a darkovi ili baisovi vodoravne, pa da to nesto ne zeza, samo mi se na ove dve pojavilo slike, na M27 mislim da nemam. Probacu to sto si rekao, a ti ako stignes ili neko drugi ako moze da obradi andromedu, bas me zanima kako ispada kad neko sa malo jace iskustva obradi.

BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Yagodinac

Zozo, ova slika Andromede koju si okačio je veoma blizu maksimuma koji se iz stacka može izvući. Nisam nešto mnogo vremena proveo u obradi, ali vrlo je lako preterati u obrađivanju, pa onda ispadne sve samo ne lepo. Najbitnije u astrofotografiji je znati kad treba da staneš...  ;D
Stack ko stack, reklo bi se. Međutim nije, DSS je po meni ovde dosta iza Irisa jer na originalnom steku imaš skoro potpuno crne rubove (10-15 po kanalu) što naravno nije nikakva krivica kamere, teleskopa niti grešnog astrofotografa - već DSS-a (nerviraju me oduvek pa to ti je...).

U suštini ovde su najbitniji oni najtamniji vidljivi tonovi, tj vrednosti od 30-50 po kanalu. To je periferija spiralnih grana i nju treba izvući. Kad se upotrebi tehnika curves onda se dobije nešto približno ovome što sam ja dobio. Pritom sam maksimalno pažnje posvetio čuvanju jezgra - dotično nije izgorelo i to je cela poenta curves. Ako uzmeš sve linearno da osvetliš (brightness, exposure ili levels, potpuno je svejedno) onda jezgro puca i gori; curves ti daje finu kontrolu nad onim regionima koje hoćeš da osvetliš a ja sam odabrao grane.

Još sam u plavom kanalu pojačao periferiju a u crvenom jezgro, ali to je nebitno. Dalje u obradi je moglo da se pomoću layera naglase grane, da se izoštre pomoću unsharp mask i sl. ali generalno fotka bi bila otprilike to.
Ja bih još jednom da apelujem na ozbiljne astrofotografe kod nas, a ima ih, da pređu na Iris ili Nebulosity. Kao programi su daleko ispred DSS-a koji jeste na početku prost ali u suštini težak za izvlačenje maksimuma iz finalnog stacka. Ako me ne mrzi napraviću nekad i deep sky poređenje; prednost Irisa je veoma konzistentan rezultat.


zozo83

Hvala jagodinac na objasnjenju i na obradi ove fotke, probacu i u irisu da obradim, samo da mu udjem u stos, pokusao sam ali nije mi jasno dosta stvarno.
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Yagodinac

Pa jeste Iris malo kompleksniji nego što je DSS. Ja se držim tutorijala iz Vodiča koji je malo skraćen u smislu da je izbačen deo o bias i flet frejmovima. Za prvi se smatra da je nepotreban kod DSLR-a jer ga isti sam oduzima prilikom snimanja a flet oduzmem veštački u PS-u, nije to baš scientific metod ali je brz.

Ako me ne mrzi napisaću neki tutorijal i slično.

gile.ms

I ja sam pokušao da se igram sa ovom fotkom Andromede i dobio sličan rezultat - samo u drugoj boji ;D
Najveća zamerka DSS-u mislim da je baš u tome što "ukrade" informaciju o bojama - sa ovim i mnogim drugim rezultatima DSS stakiranja imam osećaj kao da radim na monohromatskoj fotografiji...

Baš sinoć sam bio sa Dejanom na skajpu (zatim nam se pridružio i Luger) i pomoću opcije "Share screen" zajedno smo prošli kroz korake u Irisu koji su opisani u gorepomenutom Vodiču i kroz neke forice u fotošopu. Kad se jednom-dvaput prođe, kasnije zaista nije teško, a ova skajpova "Share screen" fora je mnogo dobra - svi gledaju u jedan ekran i razgovaraju...

Možemo to da arčimo ubuduće malo češće  :)



SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

vasja

Momci svaka čast za slike i astro party! Deki naročito mi je drago što si osposobio mašinu.

Baš mi je žao što nisam mogao da dođem. Biće prilike još nadam se.
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM