• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Šta sam video? Bolid?

Started by astro, October 01, 2014, 04:48:43 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

astro

October 01, 2014, 04:48:43 pm Last Edit: October 01, 2014, 05:15:38 pm by astro
Pozdrav svim ljubiteljima astronomije, drago mi je što sam pronašao domaći astronomski forum :)

Ilustracija:

Iznad Subotice, 1. oktobra 2014 oko 0:40h video sam "zvezdu padalicu" u konstelaciji Auriga kao što je na ilustraciji. Bila je kao "vatrena lopta" ne samo dugačka nego i ŠIROKA (obično padajuće zvezde su dugačke i vitke, nemaju "debljinu"). Bila je žuta, veoma jake svetlosti. Prvo sam mislio da je zvezda padalica. Nekoliko sekundi kasnije primetio sam u blizini tačku koja treperi (avion?) oko 1x/sec kao što na slici. Tako sam počeo razmišljati da je to možda bio neki signal za avion a ne zvezda padalica. Mada nije izgledala kao signalna raketa kako se to vidi u filmovima i video igricama. Nije išla sa zemlje pa padala nazad - padala je OD GORE i ličila je na zvezdu padalicu. Nisam čuo zvuk eksplozije i dr. Kopirao sam sliku bolida sa Wikipedije na sliku Stelarijuma, jer je baš tako izgledalo ono što sam video. Da li još neko video ovo? Šta sam video?

marko

Vjerovatno bolid.  :D Avion se tu slučajno našao.
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

Yagodinac

I ja mislim da su najveće šanse da pričamo o bolidu.

frugorski

October 02, 2014, 10:07:39 am #3 Last Edit: October 02, 2014, 10:15:21 am by frugorski
    Ja sam video taj `meteor`(dezurni astronom).Preksinoc sam slikao galaksiju Andromedu ,na severnom nebu.Preko 40 ekspozicija od 2 minuta.Teleskop dobro useveren,ali mi DSS nije dao odgovarajuci rezultat
.Sedeo sam okrenut severu...
     Negde oko 0.45h na severu,na visini od oko 30 stepeni,mozda i manje,zasvetleo je meteor crvenom ,pa zutom bojom i zatim se pretvorio u veliku zelenu buktinju.Svetlosni rep je bio najmanje desetak puta siri od uobicajenih meteorskih repova.
Padao je polagano,nekoliko puta sporije od meteora i nije se ugasio i tako je zasao za drvece. Bio sam prilicno impresioniran i uzbudjen.Tako nesto stvarno nikad nisam video.Nije se cuo nikakav zvuk ni udatac o tle.
      Odredio sam problizno pravac, Velika Remeta -Sremski Karlovci , sto znaci sever-jug.Ja zivim blizu  Remete,pa sam mislio da je `meteor `pao negde izmedju mene i Sremskih Karlovaca. Ali shvatio sam da je mnogo sporo padao ,okomito,da je previse sirok i da se kasno upalio.Sve to me navelo da posumnjam da se radi o meteoru...Znaci da je veliki i udaljen objekat.
        Drago mi je sto je astro video isti fenomen,ovoga puta nisam sam koji nesto vidi.Interesuje me da li je objekat bio iznad Subotice ,ili severno ? Moja udaljenost do objekta je,dakle,bila oko 100 km.
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

marko

Čestitke! Ja sam takvo nešto vidio samo nekoliko puta u životu, i jako kratko je trajalo.  :(
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

Yagodinac

Eto, da sad imamo meteorsku mrežu osmatračkih kamera, bez problema bi se odredili parametri.

frugorski

Evo, ista stvar u Kanadi.Cetvrtak u 22.37h,po njihovom vremenu.Bolid je iste boje ,samo se ne vidi dobro jer je kamera fokusirana na  Colette.
http://bit.ly/1pv9FsI
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

adamrose045

Padao je polagano,nekoliko puta sporije od meteora i nije se ugasio i tako je zasao za drvece. Bio sam prilicno impresioniran i uzbudjen.Tako nesto stvarno nikad nisam video.Nije se cuo nikakav zvuk ni udatac o tle.
      Odredio sam problizno pravac, Velika Remeta -Sremski Karlovci , sto znaci sever-jug.Ja zivim blizu  Remete,pa sam mislio da je `meteor `pao negde izmedju mene i Sremskih Karlovaca. Ali shvatio sam da je mnogo sporo padao ,okomito,da je previse sirok i da se kasno upalio.Sve to me navelo da posumnjam da se radi o meteoru...Znaci da je veliki i udaljen objekat.