• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Planeta i atmosfera

Started by NShappy, October 06, 2014, 12:45:28 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

NShappy

Jedno glupo pitanje.  :D

Nakon gledanja filma Avatar, dokoni mi se zapitali.... : Da li je moguće da planeta značajno manje mase od Zemlje ima značajno gušću atmosferu?!?

Ispod neke mase nebeskog tela, atmosfera ne može dugo da opstane niti da postoji u značajnoj meri. Jel? (Ono, molekuli atmosfere mogu u svom haotičnom kretanju da dostignu neku od kosmičkih brzina, i ode atmosfera....). Jel ovakva iz Avatara moguća u smislu masa/atmosfera?

kruska

October 06, 2014, 01:50:35 pm #1 Last Edit: October 06, 2014, 01:58:24 pm by kruska
gravitacija planete privlaci atmosferu (pojedinacne atome) kao I crne rupe materiju.
bitno je da se planetarni sisstem nalazi u blizini izvora dovoljne kolicine atmosferskih cestica, I da li neki asteroid zvekne u planet I rastera atome.
kako sam shvatio mozda je atmosfera zemlje pre bila gusca nego sada
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

Yagodinac

Moguće je da to zavisi (osim mase planete) i od hemijskog sastava atmosfere. Trebalo bi da vodonik kao najlakši pre pobegne od, npr, ugljenika. Tipičan primer je Venera koja ima dosta gušću atmosferu od naše.

spadej

Quote from: kruska on October 06, 2014, 01:50:35 pm
gravitacija planete privlaci atmosferu (pojedinacne atome) kao I crne rupe materiju.
bitno je da se planetarni sisstem nalazi u blizini izvora dovoljne kolicine atmosferskih cestica, I da li neki asteroid zvekne u planet I rastera atome.
kako sam shvatio mozda je atmosfera zemlje pre bila gusca nego sada



Praatmosfera Zemlje jeste bila gusca nego da danas - pogledajte clanak "KISEONIK - ubica živog sveta" u AM-u.

kruska

http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

NShappy

Nije mi pitanje bilo o nastanku, već da li planeta značajno manje mase može zadržati značajno gušću stmosferu.

Al' ok, logično je da zavisi i od specifične težine određenog gasa.