• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

SEBEN 114/1000

Started by zohaa, September 22, 2014, 07:43:50 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

zohaa

Nabavio sam klincu navedeni SEBEN 114/1000, imam problema nikako da ga nastelujem kako treba npr vidim samo delic meseca sa kraterima ali i to je mutno. Uz njega sam dobio optike sa oznakom H6 i SR4 ocigledno nesto ne radim kako treba i ako neko moze da mi kaze kakav je to teleskop nemam ama bas nikakvog iskustva sa tim. Hvala unapred.

darko76

Dobrodosao na forum.

Teleskop koji si kupio spada u one najlosijeg kvaliteta. Zizna daljina mu je duplo veca nego sama duzina cevi, a razlog je korektivno socivo koje tu ispravlja svasta nesto jer taj teleskop ima nekvalitetno sferno ogledalo. Sve u svemu ne znaci da je neupotrebljiv, ali nikako na povecanjima koja trenutno mozes imati uz pomoc okulara koje posedujes.
Ovaj teleskop je jako osetljiv na losu kolimaciju, a gotovo sam siguran da je rastelovan, tako da na ta 2 okulara daje povecanja od 250 i 166 puta sto je verovatno i ne izvodljivo na njemu ako je raskolminirn. Ne mozes iostriti sliku ni na mesecu. Promenio sam ih nekoliko slicnih i potrosio sate na njima da ih dovedem u red. Napisao sam cak i jedan post ovde na forumu sa iskustvima na ovom teleskopu.

Na ovaj okular H6 bi mozda i mogao posmatrati mesec ali je vidno polje bas malo vidi se kako kazes samo delic meseca, sto je i normalno, a da izostris sliku ti treba strpljenje do bola, a kod lose kolimacije neces ni uspeti da izostris sliku. Na manjim povecanjima nece toliko biti izrazena losa kolimacijaa pa ce slika biti prihvatljivija

Ovakav teleskom moze fino raditi na povecanja do nekih 100 puta, preko toga je neupotrebljiv u tu svrhu ti treba okular od 10 mm on bi ti davao povecanje od 100 puta. Sa njim bi fino video mesec, jupiter, saturn, nazirale bi se mene na venreri i sl. Ne nesto spektakularno, ali dovoljno veliko da moze da se razaznaje prsten  na saturnu i sare na jupiteru. Super su i mesecevi krateri.

Za Deep Sky i nije bas upotrebljiv, ali uz dobru kolimaciju i povoljne zemaljske uslove, nadmorska visina, bez svetlosnog zagadjenja mozguce je uloviti nesto od mesierovog kataloga i to sa okularom od 25 mm eventualno 20 mm nista preko toga.

Sve u svemu da bi uzivao u carima neba moraces nabaviti jos minimum 2 okulara jedan od 10 mm i jedan od 25 mm

NAdam se da sam pomogao. Ako imas jos pitanja, tu smo da pomognemo.

Sve najbolje i srecno

SW BD 200/1000 EQ5 <br />Super UW 6mm 66° <br />GSO SP 25 mm <br />GSO ED Barlow 3x <br />Plossl 4,6,10,15,25,30 <br /><br>ED okulari 2.3, 3.8 i 12.3 <br />Meade ETX70 <br />Spiegel 153/1300 EQ2</br> <br />Dvogled TSO 9/60</br>

Dimče

Zdravo zohaa,
Hteo bih samo da kažem da vaš teleskop nije lošeg kvaliteta. Jednostavno, osmišljen je da vam da najviše što se može za male pare i tako ga treba uvažavati. Kao ulaznicu u svet amaterske astronomije. Radi se o, kako neki zovu, Bird-Jones dizajnu, odnosno reflektoru koji umesto paraboličnog ima sferično ogledalo i zato ima sočivo na dnu fokusera koje koriguje sliku. Kolimacija laserom je zbog toga teža, ali je moguća, ima uputstva na internetu. Naravno da su performanse ovog teleskopa slabije od onih koji koštaju pet puta više, ali i sa njim nogu da se vrše posmatranja i da vam pruži dosta uživanja.
Ja sam kupio sličan prvi teleskop, takođe mom detetu, Celestron PowerSeeker 127 EQ. Izgledao je prelepo u radnji na montaži. Nikakva pojma o teleskopima nisam imao do tada. Da ga nisam tada kupio, ne verujem da bih ušao u ovaj divni svet. Sada imam i drugi, bolji (Skywatcher 150/750 na EQ3 montaži) i siguran sam da ću imati još koji u budućnosti. Ali ponavljam, to ne bi bio slučaj da nisam kupio ovaj prvi koji me je upecao.
Sa druge strane, vaš teleskop pruža mogućnosti da ga unapredite ako se baš zainatite (kao ja delimično). Možete kupiti parabolićno ogledalo i zameniti fokuser. Verujem da možete motorizovati montažu i dr. Na vama je šta ćete raditi.
Ja navijam za to da ne izgubite interes. Najvažnije za početak je da "naštelujete" (kolimirate) teleskop, ako je razdešen, da može da postigne svoje fabričke performanse. Za to je potrebno da malo uđete u problematiku, ali ima dosta resursa na internetu i na ovom forumu. Treba da imate na umu da i mnogo skuplja oprema može da pravi frustracije. Naoružajte se strpljenjem. Na kraju, uskoro će (nadam se u julu) astronomski kamp na Letenci (Fruška Gora), ako ste u prilici dođite sa teleskopom i neko će vam pokazati. Ja vam stojim na raspolaganju da vam pomognem.
Pozdrav.
Šta li mi je samo trebalo da kupujem detetu teleskop za rođendan... ?!

Yagodinac

Pa nisu baš male pare 190 doloresa za nešto što je objektivno najgori teleskop trenutno u svojoj klasi...
I ja sam počeo sa smećem, konkretno 70mm f5 refraktor Optisan, interesantno ali nisam digao ruke već sam u startu znao da moram da što pre kupim bolji teleskop. Slažem se s tobom Dimče da je to dobro zamišljen koncept sa korektorom, ali je sve dobro ako se dobre komponente ugrade a ovde to naprosto nije slučaj. Ovde su konstruktori hteli samo da nagruvaju uvećanje, bez ikakvih predstava na šta će ta slika da liči. U poslovnom svetu se to zove prevara  ;D

Dobili su - neupotrebljiv instrument. Ali firma opstaje upravo na talasu početnika koji, privučeni ciframa o ogromnom uvećanju, dreše kesu misleći da kupuju nešto zaista dobro. Da je bilo ko pitao na bilo kom forumu - dobio bi odgovor da se ovaj teleskop izbegava u širokom luku. Jednu od najboljih slika Meseca kroz reflektor sam gledao kroz stari, prašnjavi, iz inostranstva donet reflektor 114/900 koji je neko bacio. Deda je čuvao to na tavanu godinama pa se setio da osposobi teleskop za unuka - doneo deda kod mene šklopociju. A ja se zaprepastio koliko oštra slika može da bude u jednom no_name reflektoru, i rekoh ponovo: početnički dečiji teleskop, nema boljeg od 114/900, bilo kog proizvođača; eventualno 130/900. To je oštro do rubova, čak i kad nije kolimirano...  :)

Šta bih ja na mestu pokretača teme: što se pre dignu ruke od ovog teleskopa više će vremena imati za razmišljanje o kupovini drugog, normalnog teleskopa.

Yagodinac

Ja bih samo još jednu opasku: neka mi neko negde nađe na ovom svetu jednu jedinu astrofotografiju rađenu teleskopom Seben 114/1000.
Toliko o tome koliko je to (uopšte) teleskop.

kruska

hmmm
apertura  je mala, a opticke aberacije pomenutog setupa su poprilicne.
bolje nesto drugo potrazi.
🌠

marko

Post je iz 22. septembra 2014. Nešto mi govori da je teleskop završio u smeću ili pospremljen duboko u šupu, do idućeg čišćenja kada će ga se baciti jer će zahrđati.

I tako će jednom čovjeku i jednom djetetu biti stvorena slika o teleskopima i astronomiji kao nečemu kompliciranom za što treba iskeširati poveću svotu novca da bi se nešto vidjelo...a nije tako.

Pored svega nabrojanog ovaj teleskop ima i škart okulare, škart montažu, škart fokuser.

Mislim da danas, kada živimo u dobu interneta možeš saznati sve o svemu. Informacija o kupnji teleskopa ima posvuda, i na zapadno-balkanskim jezicima a na engleskom pogotovo. Zar je toliko teško upisati u Google "kupnja teleskopa"? Lakše je zaletiti se i kupiti mačka u vreći, očito.
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)