• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Antares explodirao

Started by NShappy, October 29, 2014, 08:30:56 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

NShappy

Antares raketa malo štucnula, te onda bljucnula, pa se vratila na zemlju: http://www.washingtonpost.com/blogs/capital-weather-gang/wp/2014/10/28/boats-be-gone-second-chance-for-antares-rocket-launch-tuesday-evening/

Prvi ozbiljniji fail komercijalne rakete od prelaska NASA na privatne kompanije.
Da li će ovo uticati na dalje planove Amerikanaca oko podele letova na provatne kompanije, i na državne, videćemo. Lično ne verujem jer se ovakvi incidenti moraju očekivati, ali svakako će biti galame i priče oko te "privatizacije".

marko

Ma ajdeeee... ja mislio supernova.  ;D
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

Yagodinac

Uh, i ja pomislio isto. NShappy, preseče nas  ;D

NShappy

Quote from: marko on October 29, 2014, 08:33:49 am
Ma ajdeeee... ja mislio supernova.  ;D


Da, vid' stvarno, takav naziv....  :D :D :D

Al' dobro, ne bih onda pisao u delu "astronautika".

marko

Kliknem "Prikaži nepročitane poruke od moje poslednje posete", samo gledam naslove...u kojoj je rubrici to nekako preskočim.  ;D
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

orion310591

hmmm po ovome sto citam, koristio je americku modifikaciju ruskog motora... jer su im valjda rusi uskratili motore zbog ukrajine...

izgleda da su amerikanci sami sebi pucali u nogu... po plamenu i eksploziji bi reko da je motor razlog pada... twin engine zapalio drugi...

NShappy

^^ Isti ruski motori su bili ovde, kao i na ranijim letovima iz ove serije. Ti, 60 godina stari. :D

Amerikanci su ih sve "osavremenili", što mu dođe da su nadogradili i zamenuli elektroniku, nadzor i upravljanje. Ključni elementi, turbine, ventili i gorionici, koji su bitni i izdvajaju ove motore nad "običnim", ostali su originalni.

A što se zabrane tiče, Amerikanci su već preuzeli određenu količinu od Rusa, pa sada, kako da im zabrane?!? Šta su tačno Rusi zabranili, nije baš 100% jasno (ima tekst ovde na sajtu), ali ja sam razumeo da su zabranili korišćenje njihovih motora za vojna lansiranja.