• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Plankonkavno socivo!?

Started by Ralemasinac, November 10, 2014, 12:25:13 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ralemasinac

Pozdrav za posmatrace objekata u svemiru i ATM konstruktore. Danas sam od prijatelja dobio plankonkavno socivo kome je konkavni deo parabolidnog oblika. Unapred kazem neznam namenu, kupljeno je na vojnom otpadu. Obeshrabrilo me je to sto je zizna daljina na strani gde je parabola 130mm a na ravnom delu sociva svega 40mm. Nisam siguran dali se moze upotrebiti kao objektiv refraktora. Dimenzije: precnik 110mm visina 60mm fokalna duzina na ravnom delu 40mm, fokalna duzina na ispupcenom delu 130mm. Svaka sugestija i pomoc u razmatranju mogucnosti primene je dobrodosla :) Prilazem sliku sociva... :)

Yagodinac

Pozz Rale, ne vidim sliku ali lično sumnjam da tu nešto može da se uradi... :(
Deluje da je to deo nekog kompleksnijeg sistema (obično planokonkavna sočiva za to služe) a možda i nekog uveličavajućeg projektora, velike lupe za preciznu mehaniku i sl. Za refraktor ti ovo sočivo nije dovoljno, jer ono raspršuje zrake odnosno ne fokusira ih - pripada negativnim sočivima. Jedini način je da napraviš dublet odnosno da taj element upariš sa bikonveksnim sočivom tako da jedno bude crown a drugo flint staklo i to je onda ahromat. Pogađaš, niko nema pojma da li je tvoje sočivo crown ili flint...

Ova šema objektiva sa dva elementa služi da bi se smanjila hromatska aberacija, a i tad će je biti ali u nekom prihvatljivom obimu. Najbolju korekciju omogućuje konstruisanje objektiva od tri elementa (apohromati) ali to je već teška egzotika za amatersku konstrukciju.

Ralemasinac

@Yagodinac: Hvala vam na brzom i opsirnom odgovoru. Medjutim danas mi se potkrala kardinalna greska, socivo je plankonkavno, ravno i ispupceno :( Juce bio na slavi Mitrovdan "ošurio "sam se, pa mozak prebacuje. Ne zamerite. Socivo ima jaku moc disperzije svetlosti. Razlaze vise od svih prizmi koje sam do sada video. Poslusao sam vas savet. Probao sam uparivanje sa dvostruko udubljenim socivom malog precnika 20mm. Kada je ono u fokusu posmatrani predmet je stvaran, jasan, nedeformisan, dvostruko uvecan, bez prisustva "obojenosti" ivica posmatranog predmeta.  Pre par dana sam kombinovao sa sabirnim socivima, mesec je kroz taj par bio ogroman precnika rekao bih 200mm odraz na papiru. Ali posmatrano okom slika je uvecana mnogostruko ali nejasna, mutna. Posmatracu mesec sa tim parom pa javljam rezultate :) Maksimalno se trudim da ubacim sliku sa mobilnog ali ne ide... :( Socivo je oblika da ne budem vulgaran, kao silikonska proteza za grudi recimo 4-orka. :)

Ralemasinac


Yagodinac

Ovo je planokoveksno, planokonkavna su udubljena sa jedne strane  ;)
Svejedno, disperzija može da se skapira kao maksimalno izražena hromatska aberacija, tako da razumem koliko ovo sočivo krivi sliku...

mravic

Ne bih da te razocaram ali mislim da nista neces postici sa njim.  Osimda upalis vatru na suncu.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Ralemasinac

November 11, 2014, 11:17:08 pm #6 Last Edit: November 11, 2014, 11:47:10 pm by Ralemasinac
@mravic : Da, imate pravo:) Vase misljenje kao dugogodisnjeg graditelja teleskopa ima i vrednost, i cenu. Mala zizna daljina , ogromna hromatska aberacija. Takve stvari su nedopustive kod optickih elemenata za astronomiju. Mene je fascinirala pojava da nocno nebo gledano tim parabolidnim delom, ima rekao bih a da ne ispadnem glup "cudan osecaj dimenzije u prostoru"to nisam zapazio kod refraktora... Zato sam pokrenuo temu :) A savet koji sam od vas dobio svakako nije los :)