• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Zadnji "spider" na tubusu :)

Started by Ralemasinac, November 12, 2014, 10:13:22 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ralemasinac

Konstruisao sam i izradio zanimljiv poklopac na zadnjem delu tubusa po uzoru na prednji nosac sekundarnog ogledala. Verujem da ce buducim ATM konstruktorima pomoci... :)

Luger

Daj Rale jos neku sliku sa strane. Ovo je sve homemade? Daj neke karakteristike, izgleda jako zanimljivo.

Ralemasinac

Pravio sam ga za stacionarnu upotrebu na azimut.montazi, zbog mase od 42,3kg (takve mi ostale cevi debelih zidova 5mm  od jednog posla). Karakteristike 170/950 okulare menjam po potrebi trenutno je kombinacija od ruske kamere "Kvarc5". Objektiv je dobijen topljenjem 36 vatrostalnih epruveta par erlenmajera i dr. Najteze je bilo blank staklo otpustiti jer termicka naprezanja prilikom hladjenja nisu ujednacena pa unutrasnji naponi koji su zaostali umeju da zadaju glavobolje prilikom brusenja... Zato blankovi kupljeni bi po mom misljenju tebaju da se termicki obrade(otpuste)...

Ralemasinac

Jos jedna fotka, verujem da cete nekome  pomoci u nalazenju resenja i da usvojite nesto korisno iz ovog sklopa.

Yagodinac

Quote from: Ralemasinac on November 13, 2014, 03:13:58 pm
...Objektiv je dobijen topljenjem 36 vatrostalnih epruveta par erlenmajera i dr. Najteze je bilo blank staklo otpustiti jer termicka naprezanja prilikom hladjenja nisu ujednacena pa unutrasnji naponi koji su zaostali umeju da zadaju glavobolje prilikom brusenja...


Čekaj, hoćeš da kažeš da si topio staklo i sam napravio ogledalo?!  :o
Odakle ti 1500C? Koliko dugo se hladilo? Kako je proteklo brušenje, itd, itd... Ako nije problem opiši nam svoju ATM avanturu  :)

Luger

Nevjerovatno! Skidam kapu!
A, gdje si radio aluminizaciju? Ima li toga kod nas, uopste?

Ralemasinac

November 14, 2014, 01:08:21 am #6 Last Edit: November 14, 2014, 01:47:54 am by Ralemasinac
@Yagodinac: u bronzanom dobu a kasnije u gvozdenom kada razvoj misli bio tek u povoju, ni pismo nisu imali... Dakle "glupi" :) Oni su uspevali da stvore temperaturu za sekiru kakvu i danas mi imamo. To me je nateralo da probam. Ne treba 1500°C istopila bi se posuda od gvozda. Dodaju se topitelji natrijum karbonat(zarenje sode bikarbone) i natrijum-tetraborat(boraks) oni su kao katalizatori. Grejanje koksom i ventilator iz TA peci... Gasni uključci se otklone klipnom pumpom niskim vakuumom. Otpustanje : zagreje se blank na 450-470°C , pa u vakuum... :) To se hladi veruj ceo dan kao kafa u termos boci :)

Ralemasinac

@Luger: svabe iz sela Mering kod Minhena su ga sredili 2005 god. :( Ja sam uspeo da dobijem samo oko 430 mbar-a vakuuma sto je nedovoljno za aluminizaciju... Treba difuziona pumpa, ziva ili silikonsko ulje :(  Nema teleskop neki kvalitet niti dizajn, sve je to ipak sa odpada :)

spadej

Rale, nije bitan dizajn ako sprava radi. Slikaj bre to tvoje cudo iz vise uglova, daj detalje da vidimo, ogledala, fokuser, sveeee. Ima nas ovde koji svasta pravimo, uvek se radujemo kad vidimo neki dobar rad, ideju, tehnologiju....

kruska

extra!!!
ovo je dokaz da postoji volja da se pokrene stvaralacki kreativni rad   u Srbiji.
🌠

Ralemasinac

Hvala kruska, Yagodinac, mravic... Pokreće me vaš entuzijazam i želja za znanjem kao i nesebičnost koju imate dok ga prenosite. :) Sad da predjem na glavno. Postavljam sliku sklopa nosaca primarnog objektiva. Stalno su me izludjivali sklopovi koji su imali spiralne opruge kao blokadu nosaca objektiva. Tom prilikom sam izradio krutu vezu, blokada sa tri tacke oslonca, dok centralni zavrtanj M16 ima ulogu fokusera. A tri zavrtnja M10 vrse funkciju podesavanja ugla nagiba ogledala. Centralni zavrtanj je za nosac ogledala "vezan" sfernim zglobom. Njega sam skinuo sa klackalice podizaca ventila na kamionskom SUS motoru...

zozo83

BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Luger

Ako sam dobro razumio, centralni sraf ce drzati ogledalo, cak i ako skines sva tri kolimacijska srafa? Sjajno resenje za ATM,mozda  malo kabasto, ali s obzirom da je tezina 42kg, uklapa se.  ;D
U svakom slucaju, odlican posao.

Ralemasinac

@Luger : da, tako je. Stvar je strasno jednostavna... Dole je bakelitna ploca, na nju se postavljaju trouglici od lima 20x20x20mm ima ih 6, na kojima su po tri mala gumena oslonca... Pa se onda ogledalo obezbedi " U " profilnim limovima od ispadanja... Verujem da sve ovo mozete sa vasim drustvom lako da napravite u nekoj osrednje opremljenoj garazi za 7 dana... Naravno bez primarnog ogledla ;)