• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mikroskop "Spencer Buffalo" USA 1932

Started by Ralemasinac, November 18, 2014, 03:09:44 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ralemasinac

November 18, 2014, 03:09:44 am Last Edit: November 18, 2014, 03:38:48 am by Ralemasinac
 Bio sam u petak na odpadu da pazarim eventualno neku optiku,  "kad ono medjutim" :) Naletim na rashodovan mikroskop ili bolje receno na ono sto je od njega ostalo. Od optike je imao samo kondezator sa totalno unistenom blendom :( Nedostajao je stocic, objektiv, okular i ogledalo. Od preostalih sociva SSSR kamere Kvarc5 napravim okular 8mm/10x i objektiv 9mm/25x i flat ogledalo sa nosacem kao ziroskop... Zatim je usledio šok! Radi! Kap vode koji sam uzeo sa sudopere je sadrzao toliko ameba, trepljara, nekih crva...Da je to bruka jedna :) Tako da, svako ko ima ovakve kamere bi mogao da od njegove optike ili slicnih sociva, da improvizuje mikroskop!!! Odraz ovih jednocelijskih organizama je jasan i ostar a vide se i jedro i unutrasnji "organi " ovih bića!! Stavljam sliku... Spadeju i ostalima dugujem fotke teleskopa, nisam zaboravio. Neka sazreva ideja :) Postavicu.

Ralemasinac

Jos jedna fotka... Nesto koči kad treba da se postuje...

Ralemasinac

Evo i prve mikrofotografije :) kropovan detalj fotografije trepljara ( ima ga u svakoj barici posle kise). Sad vidim da nisam stavio layer kojim sam sa  blur opcijom "skidao" necistoce u levom uglu su ostale necistoce :( Fotografisano mob. telefonom samsung F480 :) ISO Auto. Dnevna svetlost, uvecanje 400x, blenda na kondenzatoru 2,5. Retusirano u FS3...Ovaj paramecijum a uostalom veliki deo protozoa su veoma brze pa sam stavio vlakna od vune da ih usporim...

sabakanwal


marko

Opa, mikrofotografija u svijetu astrofotografije. Čestitam! Lijepo je vidjeti malo promjene.  ;D Čestitam i na uspješnoj rekonstrukciji!
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

Yagodinac

I ja da pohvalim papučicu  ;D
Kap barske vode je za mene najluđa stvar koju sam pod mikroskopom video, a video sam svašta...

zozo83

koja uvelicanja koristite da bi se videlo tako nesto kroz mikroskop, imam jedan pa bi pokusao i ja da pogledam i da vidim nesto, gledao sam u vodu, dlaku i krv ali nista specijalno nisam vidoe specijalno, a ovo mi se bas svidja
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

marko

TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

zozo83

nek si mi rekao mare :), jos sam procitao i opet pitam :)
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Ralemasinac

Hvala marko, ako ste primetili to je spoj nespojivog, SSSR optike i SAD konstrukcije ;) Yagodinac / medicinski zargon Papucica, vasa profesija... :) Neznam da li ste ikada radili tu vrstu fotografije, ali nema sumlje da se nebi ste dokazali i na tom polju ;) Odbacio sam preko 40 snimaka, 2h obrade i velika pomoc sestre, ona zna u sa tim programom... Zozo83@ objektiv je 25x a okular 10x, uvecanje se dobija mnozenjem ta dva  dakle 250x. Ja dodam jos i socivo od objektiva  ruskog fotoaparata Lomo, na okular  pa bude oko 400x. Kombinuj da se vlakno vune koje je debljine nekih 18-20μm vidi kao 5mm u okularu. A za preparat najbolje sastruzi koru prljave sargarepe i ostavi sa malo vode na toplom mestu oko 20°c par dana sigurno ce ih biti, i to mnogo.Nema ih uvek! Zavisi od temperature, budi strpljiv, unistava ih tecnost za sudove i to istog trena... 100% ces videti i sa tim kojim raspolazes... Tu vlas kose trebalo bi da vidis kao 5 ili 7mm. Javi rezultate rada. ;)

Yagodinac

Cela poenta sa mikroskopijom se vrti oko dve stvari. Prva je svetlost: preparate treba "prosvetliti" sa druge strane i tako ih učiniti vidljivim. Ako nema svetla ili je ono nedovoljno onda na većim uvećanjima celo vidno polje bude tamno i beskontrastno. Oni malo bolji mikroskopi imaju sijalice kao izvor svetla i koriste struju; amaterski imaju ogledalo kojim svetlo od prozora usmeravaš na preparat.

Druga stvar se odnosi na kontrast preparata. Pošto su skoro sva tkiva i skoro sve ćelije potpuno providne i bezbojne strukture - treba ih nekako učiniti vidljivim. Od hematoksilina do srebra postoji gomila načina bojenja preparata i onda se u tkivima izuzetno lako uočava struktura, pa čak i u ćelijama organele. Ovo se ne radi na "živim" preparatima već samo na mrtvim, tipa isečak nekog tkiva... Logično, jer nijedan mikrob ne bi mogao da preživi fiksiranje nekom hemijskom bojom.

Mi smo koristili Cajs jena mikroskope koji su imali redom 42, 100, 400 i 1000x uvećanje i imali napajanje strujom. To je ovaj:
http://www.mbs10.ru/images/ergaval%20carl%20zeiss/ish_1.png
Ako naletite na takav da se prodaje - uzimajte i ne pitajte, samo ako cena odgovara. To su odlične naprave. Jedino može da bude problem ako su raskantani pa fale pojedini objektivi...

Generalno ovo je vrlo interesantna tema ali postoji jedan problem: nema nešto mnogo u slobodnoj prodaji već napravljenih preparata koje bi ljudi nabavljali. Svojevremeno smo imali običaj da sa instituta ćapimo poneki preparat da bi kući vežbali na kojekakvim mikroskopima i tako vežbali za ispit, ali sve je to teško u suštini za nabaviti. Povrh svega je ljudima potpuno neinteresantno - koga briga kako izgleda karcinom pluća recimo. Ubedljivo najzanimljivija stvar koja postoji je kap vode iz bare na ulici.

sasmir

 Cujem iz proverenih izvora da kap piva ume da bude interesantna i moze da pomogne za odvikavanje ne daj boze od istog?
Njutn SW300/1500 na Dobson montazi.Apohromat refraktor Orion ED80/600 na EQ3 Ra/Dec motori.Canon EOS 550D18-55,55-250.TS 10x50LE,TS 20x80 triplet na paralelogramu i Praktica Diana 8x56.Gold line 6,9,15,20.Planetary6, celestron25,GSO Plossl32,Barlow2x;2,5x

Ralemasinac

Hvala Yagodinac na info , to ce mi umnogome olaksati muke ako se budem "troumio" :) One preparate sam trazio ali ih nema u "slobodnoj" prodaji ali stvar je iscupao eozin odnosno njegov rastvor. ( Eozin 1% kapi ) , ima ga u svakoj apoteci. Po boji je slican rastvoru KMnO4 i povidon jodu...  / sasmir / je u pravu! Ja sem celija  kvasca nisam video nista. Treba eletronski :) Ima bakterija sigurno kao i u jogurtu ali su "humane"  ;)

Yagodinac

Eozin i hematoksilin su idealna kombinacija - crveno i ljubičasto, jedan bazan a drugi kiseo. Još ako nađeš nekako ovu drugu boju (ali pojma nemam gde) ćelije bi ti bile ekstra obojene.

Luger

Quote from: sasmir on December 14, 2014, 11:05:35 am
Cujem iz proverenih izvora da kap piva ume da bude interesantna i moze da pomogne za odvikavanje ne daj boze od istog?

Aj', uslikajte pa da pokazem kumu.
Ma, nista, ne bi pomoglo, nasao bi milion objasnjenja za te male ajvane.