• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mikroskop "Spencer Buffalo" USA 1932

Started by Ralemasinac, November 18, 2014, 03:09:44 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ralemasinac

Danas je bilo sunca ali nije bilo sreće sa "farbanjem " paramecijuma :) Poslusao sam savete Yagodinca. Ofarbao sam ih rastvorom eozina zatim sam ga isprao vodom i centrifugirao da uklonim okolnu boju. Nisam uspeo, ali me je otac nasmejao da na "čudovištu iz bare u Lapovu" vidi jetru i kičmeni stub :) :) Luger , nemam tehniku da vidim bakterije ali ko ima neka stavi. " Gde završava teleskop, mikroskop počinje " Viktor Igo

Ralemasinac

Rasturio sam jedan Zenit "Naturalist" školskog tipa. Uvećanje je 60x fiksno, da bi ste videli sistem podizanja stočića sa pločicom preparata...  Mišljenja sam da bi mnogi mogli da izrade " kućnu " verziju od četvrtastih cevi šraf bi trebalo da bude što sitnijeg navoja ali mašti na volju...  :)

Ralemasinac

Nasao sam jedno lakse konstruciono resenje, za one koji su zagrejani za majstorije i izradu mikroskopa. Fotku sam skinuo sa sajta muzeja u Sidneju. Lici kao da je pravljena od naseg "praistorijskog" mlina za kafu. A od istog mesinganog mlina, moze se napraviti extra kolimator! :) :)

Ralemasinac

Nisam želeo da otvaram novi topic za fotografije mikro sveta. Iz prostog razloga da ne umanjim značaj i smisao foruma. Tragajući za dobrim primerom biljnih ćelija, naišao sam na sobno cveće lat.naziv (Rhoeo spathacea) Domaćice ga znaju pod skraćenim nazivom Reo. Izuzetan je za prikaz ćelija(ćelijske membrane, jedra, organela, citoplazme i dr.) Njegovi listovi su spolja zeleni a unutrašnjost ljubičasta. Površina lista se  zaseče žiletom kao filet ribe da ima oba sloja ćelija. Foto: Dnevno svetlo, objektiv 40x, ISO100 dijafragma na kondenzatoru 1.25

Igor

Odlične fotke.
Slične ćelije epidermisa imaju i bobice sobnog asparagusa, dobre su zelene i crvene (ove druge dok su jedre dobre su, posle se smežuraju).  Lepe, krupne  stome možeš naći na listu perunike (sada se teško nađe, ali neki rizomi imaju očuvan list), zasečeš i siđe bez problema.
Za protozoe bi bilo najcelishodnije da ih gajiš u infuzumu, najbolja kombinacija je seno preliveno barskom vodom (zagrabiti malo i mulja za amebe, a kažu da je kora od kelerabe prelivena barskom vodom prvi izbor za gajenje trepljara). Ostaviti na sobnoj temperaturi u otklopljenoj posudi, tegli.  Tokom narednih dana, populacije protozoa će se smenjivati, a na kraju će se pojaviti i bdeloidne rotatorije kao mikroskopski višećelijski organizmi vrlo zahvalni za posmatranje na najmanjem uveličanju.
Sada je najbolje vreme za uzimanje uzoraka barske vode - rano proleće. Voda obiluje kiseonikom i, posledično, planktonom. Bude tu svega, ako je voda nezagađena, osim za mikroskop, dobro dođe i binokularna lupa (ako se naleti na Gammaruse, hidre itd).

Ralemasinac

Hvala ti Igore na jasnim praktičnim savetima za prikupljanje i gajenje mikroorganizama. Dao si nam samu suštinu tog posla. Meni je, a nadam se i drugima, umnogome olakšana potraga... Već sam prionuo na prikupljanje :) Danas sam video i klasifikovao jednu Rotatoriju. Ima naziv : Rotaria Rotatoria Spongioderma.  Baš je sundjerasta / spongio derma / Na mene je ostavila utisak "mikro usisivača", svojim načinom ishrane. Ostaje mi da čekam bobice sa komšinicinog asparagusa ;)

Ralemasinac

Snimio sam neku vrsu mikroorganizma iz barske vode. Kretala se poput morske raže. Anestezirao sam ga alkoholom/rakijom... Nema ga u nemačkom albumu protozoa. Ako je primerak neke nove vrste, neka se zove Astroeuropikus :)

Ralemasinac

Zaboravio sam da napišem njenu veličinu "odokativno" nešto manje od 100μm u prečniku. Dodajem i fotku providne opne sa mladog crnog luka. 600x uvećanje, ISO400. Orada samo krop i izoštravanje.