• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Broadband UHC vs CLS filter

Started by Luger, January 05, 2015, 07:10:14 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Luger

Potrebna mi je Vase misljenje.
Sirokopojasni UHC filter 2" imam, ima li svrhe kupovati sirokopojasni CLS pored ovoga u cilju smanjenja nivoa LP? Koliko sam citao i gledao primere, razlika postoji, ali nije toliko izrazena, cak ima ljudi koji imaju i jedan i drugi filter pa, ipak, cesce koriste UHC. Znam da svaka borba protiv ovolikog svetlosnog zagadjenja lici na borbu sa vetrenjacama, ali je cinjenica da najcesce sa terase snimam i tu spasa nema.
Ustvari, ima, Kenza je odlican primjer (pozdrav), ali je to meni, za sad, nedostizna tehnika.
Snimam DSLR-om koji nije modifikovan i koji cu jednog dana modifikovati, ali cu onda razmisljati i o narowband filterima.
Hvala!

allexxandar

January 05, 2015, 08:38:57 pm #1 Last Edit: January 05, 2015, 08:44:28 pm by allexxandar
Evo ja cu da podelim svoja iskustva, sa terase iz grada obe su 30 sekundi ISO 1600, u pitanju su JPEG slike bez obrade.

Prva bez filtera slikana 17.11.2014. godine druga sa CLS filterom slikana 22.11.2014. godine.
Obe sa SW80/400 ahromatskim refraktorom i canon 600d

filter je Astronomik CLS

O UHC ne znam nista :)





SW 127/1500 MC | NEQ-3 GoTo | SW 80/400
Canon 600D | Btc 12x56

Ljubo

CLS filter propusta vise svjetlosti u vidljivom dijelu spektra od UHC filtera. Zato ga je zgodno koristiti gdje ima manje svjetlosnog zagadjenja (obično periferija grada - u principu tamo gdje se jos moze nazreti Mlijecni Put). U tvom slučaju korisniji je UHC, ali ostaje problem sa svjetlosnim zagadjenjem, bez obzira koji BB filter da koristiš. Iz gradske sredine se moze snimati NB filterima, ali to zahtijeva duze (a samim time i kvalitetnije) praćenje. Ukoliko su u pitanju magline, onda je dobro rješenje, pogotovu za optičku cijev koju posjeduješ, ovaj filter:  http://www.astronomik.com/en/photographic-filters/h-alpha-12nm-ccd-filter.html
Ja posjedujem isti, ali 6nm, zbog teleobjektiva koji imaju veću svjetlosnu moć - koristim ga uspješno na F/2.8 do 3.5. Rezultati su impresivni, ali traze duze praćenje, odnosno veći broj pojedinacnih frejmova. Ako se s time mozes nositi, i ako te zadovoljavaju monohromatski snimci sa velikim brojem detalja na slici, onda je to dobro rješenje.

Luger

Quote from: allexxandar on January 05, 2015, 08:38:57 pm
Evo ja cu da podelim svoja iskustva, sa terase iz grada obe su 30 sekundi ISO 1600, u pitanju su JPEG slike bez obrade.

Prva bez filtera slikana 17.11.2014. godine druga sa CLS filterom slikana 22.11.2014. godine.
Obe sa SW80/400 ahromatskim refraktorom i canon 600d

filter je Astronomik CLS

O UHC ne znam nista :)








Na ovoj prvoj fotografiji, bez filtera, ima vise detalja nego kod mene u Zemunu sa filterom. Imao sam problema sa hardom, pa ne mogu sad da izvucem ni jedan tiff da postavim, cisto radi poredjenja.Hvala za postavljene fotke, sad mi je dosta jasnije kako to izgleda iz prve ruke.

Quote from: Ljubo on January 06, 2015, 10:49:34 am
CLS filter propusta vise svjetlosti u vidljivom dijelu spektra od UHC filtera. Zato ga je zgodno koristiti gdje ima manje svjetlosnog zagadjenja (obično periferija grada - u principu tamo gdje se jos moze nazreti Mlijecni Put). U tvom slučaju korisniji je UHC, ali ostaje problem sa svjetlosnim zagadjenjem, bez obzira koji BB filter da koristiš. Iz gradske sredine se moze snimati NB filterima, ali to zahtijeva duze (a samim time i kvalitetnije) praćenje. Ukoliko su u pitanju magline, onda je dobro rješenje, pogotovu za optičku cijev koju posjeduješ, ovaj filter:  http://www.astronomik.com/en/photographic-filters/h-alpha-12nm-ccd-filter.html
Ja posjedujem isti, ali 6nm, zbog teleobjektiva koji imaju veću svjetlosnu moć - koristim ga uspješno na F/2.8 do 3.5. Rezultati su impresivni, ali traze duze praćenje, odnosno veći broj pojedinacnih frejmova. Ako se s time mozes nositi, i ako te zadovoljavaju monohromatski snimci sa velikim brojem detalja na slici, onda je to dobro rješenje.



Hvala na detaljnom objasnjenju. Ako sam dobro razumio, CLS nije lose imati, ali, u mom slucaju, bolje je da paznju usmjerim ka nekom Ha filteru (za pocetak), a da UHC koristim u ovim uslovima.
Koliko je nemodifikovani fotoaparat ogranicavajuci faktor u kombinaciji sa Nb filterima, odnosno, ukoliko prvo nabavim filter, da li cu moci da fotografisem nemodifikovanim DSLR-om ili ce filter senzora anulirati dobit od filtera.
A, jesam ga zamrsio. :)
Hvala za komentare i izvinjavam se sto se ovako kasno javljam.

Ljubo

Nemodifikovani Canon DSLR aparat propušta samo 25% svjetlosti u H-alfa liniji, tako da ti u principu to  značajno povećava trajanje ekspozicije, ako bi snimao H-alfa filterom. Dakle, modifikacija DSLR aparata bi u tom slučaju bila jako pozeljna, i to zamjena nekim astro filterom (koji propuštaju i do 99%, teorijski ,u H-alfa području) na senzoru (kako bi i dalje mogao nesmetano koristiti UHC filter; inače za sami H-alfa filter to nije značajno).
Ono što je interesantno, je da mozes onda praviti i prave astro fotke, tako što bi ti snimci načinjeni UHC filterom bili kao RGB kompozitni snimci, a H-alfa snimci bi ti bili Luminance, te bi mogao tako pobijediti LP pravljenjem LRGB snimaka! To iziskuje i dosta vještine u obradi snimaka, ali jednom kada se to savlada, postaje rutina ;)
Nadalje, snimanja u H-alfa području ne zavise od faze Mjeseca - pa ti noći pune mjesečine više neće biti izgovor da ne snimaš  :D

Luger

Quote from: Ljubo on January 09, 2015, 11:21:28 pm

... Ono što je interesantno, je da mozes onda praviti i prave astro fotke, tako što bi ti snimci načinjeni UHC filterom bili kao RGB kompozitni snimci, a H-alfa snimci bi ti bili Luminance, te bi mogao tako pobijediti LP pravljenjem LRGB snimaka! To iziskuje i dosta vještine u obradi snimaka, ali jednom kada se to savlada, postaje rutina ;)
Nadalje, snimanja u H-alfa području ne zavise od faze Mjeseca - pa ti noći pune mjesečine više neće biti izgovor da ne snimaš  :D


To! S obzirom da imam UHC od 2", potrazicu i H-alpha od 2". Razmisljao sam i o Clip filterima, ali mi se cini da cu najprije modifikovati aparat.
Hvala Ljubo! :)