• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Jupiterovi sateliti za 4€

Started by Ralemasinac, January 13, 2015, 10:57:21 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ralemasinac

Često se mnogi zaljubljenici u astronomiju razočaraju kupovinom dvogleda. Poražava činjenica da sa njim ne mogu da vide ono sto je video G.Galilej video sa 37mm objektivom 1610 god. A to su sateliti Jupitera. Našao sam jednostavno rešenje.Potrebno je skinuti tubus okulara kamere Kvarc5 (na vašaru u Smed. Palanci 2€)i jedan objektiv od dvogleda našao sam ga za 2€(Praktika 10x50 bez levog okulara) i sastaviti prema slici. (Slika govori više) Dobija se durbin 50x36 Vidno polje je toliko da staje cela M45. Vide se odlično sateliti Jupitera i ostalo. Zaprepašćuje da ovaj sistem nema nikakve aberacije!Može se meriti sa teleskopima istog objektiva. Okular je sa zoom-om. Ko želi da majstoriše a ujedno i da nešto vidi, treba da se potrudi da napravi ovakvu spravicu.

Ralemasinac

Još da dodam sliku sa tubusima okulara i objektiva. Ko nevidi sa slika neka pita. Dodaću još slika koje vam trebaju. Ovu poklanjam sinu kolege za njegov rodjendan :) Želeo sam da maksimalno bude laka za izradu. Nadam se da sam u tome i uspeo... Besparica nesme da koči čoveka u stvarima koje voli. Sa malo alata ovo može da se izradi. Izvinite zbog dupliranja posta...

marino

odlicna stvar...bravoo
(odgovorio sam na PM a naknadno citam ovo! :) )
Vidulini Observatory

marino

Quote from: Ralemasinac on January 13, 2015, 10:57:21 pm
...razočaraju kupovinom dvogleda. Poražava činjenica da sa njim ne mogu da vide ono sto je video G.Galilej video sa 37mm objektivom 1610 god...

...Potrebno je skinuti tubus okulara kamere Kvarc5 (na vašaru u Smed. Palanci 2€)i jedan objektiv od dvogleda našao sam ga za 2€(Praktika 10x50 bez levog okulara) i sastaviti prema slici. (Slika govori više) Dobija se durbin 50x36 Vidno polje je toliko da staje cela M45. Vide se odlično sateliti Jupitera i ostalo. Zaprepašćuje da ovaj sistem nema nikakve aberacije!Može se meriti sa teleskopima istog objektiva....


zapravo dalekozori omogucavaju da se vide jupiterovi sateliti..cak i oni sa 30mm objektivima

ako sam dobro razumio...uzeo si objektiva dalekozora 10x50 practica (jel to onaj "falcon" model) sa tijelom konusnog tubusa dalekozora...na njega si nadodao tubus (tubus sa spomenute kamere ili?) a kao okular si iskoristio objektiv kamere??

Vidulini Observatory

Ralemasinac

Slažem se u potpunosti sa tobom. Mnogi kupuju polovne dvoglede, raskolimirane  ili slabijeg kvaliteta koji nemogu da razdvoje jupiterove satelite. Ovde bi se mogao dodati Barlow i napraviti pravi teleskop. Komfor koji daje ova spravica je nendamašiv u poredjenju sa dvogledom. 10x50 vs 36x50 ;) Ovo bi trebali da prave početnici. Pažljivo  rasturajte tu kameru , unutra je vrlo osetljiv galvanometar u vidu fotometra. Od njega možete da napravite odlican analogni merač magnitude/sjaja koji se montira na okular... Stavljam sliku tog fotometra...

Ralemasinac

Nisam ti odgovorio u potpunosti. U pitanju je model Exakta T204 ali se ni model Falkon 10x50 barem se kod mene nije dokazao na jupiterovim satelitima... Da tubus okulara kamere je ubačen u nadogradjen tubus objektiva Exakte. Jednostavno da mogu i osnovci da sastave durbin i uživaju... Te kamere Kvarc5 ima kod nas svaka deseta kuća, ali i pijace su prepune toga... ;)

marino

ovo sa kamerom i fotometrom me iznimno jako zanima!
da li bi ti se dalo da mi poblize pojasnis kako tocno napraviti analogni mjerac zvjezdane magnitude?

da, te praktike su se pokazale kao iznimno nekvalitetne...imao sam na kratkom koristenju jedan falcon i to je definitivno bio najgori dalekozor koji sam koristio
Vidulini Observatory

Ralemasinac

Marino, taj merač magnitude je u osnovi jednostavan ali jako koristan u astronomiji poput spektroskopa, pa pokrećem novu temu u okviru ATM-a.

marino

odlicno..zahvaljujem...predlazem samo da linkas i fotke koje si dobio ovdje pa da tema bude komletna...zanimljivo i dobro za pocetnike ali i one kiji zele eksperimentirati
Vidulini Observatory