• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

"Šta će biti sa planetom Zemljom kada se bude osušila?"

Started by Ljubiša, January 16, 2015, 05:49:08 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ljubiša

Pitanje mog petogodišnjeg sina!  :D
Nadam se da je pitanje postavljeno u pravom delu foruma. Ukoliko nije, neka ga administratori prebace gde treba.
Dakle, imate li odgovor? ;)

marko

Osušila u kojem smislu? Za oko dvije milijarde godina Sunce će postupno početi rasti i znatno jačati svoju aktivnost (početak kraja Sunca...). To će definitivno u potpunosti osušiti i sterilizirati Zemlju. Oceani na Zemlji će ispariti a atmosfera biti otpuhana Sunčevim vjetrom. Kojim će redom vrste nestajati i koja će vrsta života zadnja iščeznuti sa Zemlje sam zaboravio.
Nakon toga će Zemlja biti pustara kao Mjesec bili Merkur. Na Marsu bi se međutim mogli poboljšavati uvjeti za život istovremeno kako se na Zemlji pogoršavaju. Sunce će postupno rasti da bi konačno "progutalo" sve unutarnje planete. U tom trenu, možda se na nekom od satelita vanjskih planeta promijene uvjeti koji bi za neki kratki rok mogli podržavati život. U posljednjim trenutcima života Sunce će svoju materiju u vidu ioniziranog plina izbacivati u svemir od čega će se formirati planetarna maglica kao M51, a od samog Sunca će ostati bijeli patuljak.
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

Danijel

Tada više neće biti ni ljudi niti ljudske vrste, ili ćemo evoluirati ili ćemo nestati, a na naše će mjesto doći neka druga vrsta. Toliko o ljudima. Što se tiče Zemlje, puno prije nego se Sunce napuhne, neće na Zemlji biti nikakvih uvjeta za život jer neće biti ni atmosfere, ni vode, ni Van Allenovih radijacijskih pojaseva, ništa, planet će biti mrtav, komad stijene koja pluta u stazi oko umiruće zvijezde. Tipičan scenarij koji se svakodnevno događa u svemiru.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Ljubiša

Hvala na odgovorima!
E sad, šta mislite kada bih tim rečima odgovorio detetu od pet godina, kako bi reagovalo?! ::)
Generalno, odgovorio sam ja njemu odmah i to prilagodio njegovim godinama, međutim, mene je pre svega oduševilo njegovo pitanje. Volim astronomiju, ali decu ne "forsiram" da i oni vole ... naći će oni put koji im odgovara.
I odakle njemu da će Zemlja da se osuši?! To je pitanje svim pitanja! ;D

kruska

dete gledalo history channel. ili nacional geographic. mislim da sam I ja gledao slicnu emisiju.
🌠

Ljubiša

Quote from: kruska on January 17, 2015, 10:03:38 am
dete gledalo history channel. ili nacional geographic. mislim da sam I ja gledao slicnu emisiju.
Nije! Nemam.  :o

kruska

svejedno, ima toliko emisija sa apokalipticnim temama na temu zemlje da me uopste ne cudi pitanje tvog deteta.

Samo cekam da moja deca napune jos koju godinu pa pocnu sa slicnim pitanjima...
🌠

orion310591

Ovde su ljudi zaboravili da treba da daju odgovor detetu a ne odrasloj osobi...

Ovo bi po meni mogao da bude odgovor laksi za razumevanje

Ako zemlja izgubi vodu, naglo ili polako, sve ce postati suvo kao pustinja, zemlja ce postati kao pesak, nista ne moze da prezivi bez vode, pa ce eventualno kroz nekoliko stotina godina postati prasina kao Mars... bez vode nema eko sistema, pa nema ni sistema, pa nema nicega...

Po meni, tom detetu treba da instaliras "Universe Sandbox" ili "WoldWide Telescope" na racunaru i da mu pokazes gde je koja planeta, kakva je, po cemu je razlicita od drugih...

Universe Sandbox je mnogo dobra stvar, nece mu biti dosadno uz to...
pored gledanja moze i da kontrolise sve, da pravi crne rupe sudara planete i ostalo al to ce kad poraste :D



spadej

Deca postavljaju razna pitanja, o svemu i svacemu. Najvaznije je dati im odgovor koji ce razumeti, koji je prilagodjen uzrastu deteta. Ponekad je bolje objasniti detetu da je odgovor na neko pitanje suvise komplikovan, i da ce morati jos malo da poraste da bi to razumelo. I najvaznije, objasniti mu da sve sto cuje i vidi nije uvek  tacno ili moguce. To je, po meni, mnogo bolje po dete od neke informacije koja ce ga samo zbuniti, uplasiti...
Mislim da je petogodisnjaku suvise rano da razmislja o apokalipticnim scenarijima i slicnim stvarima. Mislim i da
znam odakle mu takvo pitanje. Gledao sam tu emisiju, i mnoge druge slicne toj, na Nacionalnoj geografiji. Dete je sigurno culo nesto o tome, u vrticu, od drugara i sl. Ceo taj serijal SBBKBB je totalna glupost, pun nedorecenosti i nelogicnosti. Sreca pa mali jos nije cuo za epizodu Sta bi bilo da nestanu svi ljudi na Zemlji.
Ja imam dvoje dece. Kad su imali 5 godina gledali su crtane filmove. Nisam im dozvoljavao da diraju moje knjige i enciklopedije, ni da gledaju bas sve sto ja gledam. Ksenija danas ima 15 godina, zanima je fizika, kvantna mehanika, teorija relativnosti...bila je u Petnici, i u SokoBanji u kampu fizike... A Luka, 9 godina, mi je veceras pricao o Orionovoj nebuli. Dok sam ja pripremao teleskop da istu fotografisem. Video je da nisanim Orion, i sam je poceo o tome. Prvo ga nisam shvatio ozbiljno, a onda sam video da u svom telefonu ima Google Sky map, i da koristi tu aplikaciju, da gleda, cita, uci. Imam je i ja, ali je koristim samo za nebesku navigaciju, nisam ni znao da ima sve to.
Eto, ni jedno ni drugo nisu nista izgubili zato sto sam ja filtrirao informacije koje su do njih stizale dok su bili klinci. Decu treba pustiti da budu deca. Za nauku ima vremena, kad porastu...

Danijel

Quote from: spadej on January 18, 2015, 01:30:40 am
...
Decu treba pustiti da budu deca. Za nauku ima vremena, kad porastu...


Apsolutno se slažem, lijepo rečeno. :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Ljubiša

Quote from: spadej on January 18, 2015, 01:30:40 am
Deca postavljaju razna pitanja, o svemu i svacemu. Najvaznije je dati im odgovor koji ce razumeti, koji je prilagodjen uzrastu deteta. Ponekad je bolje objasniti detetu da je odgovor na neko pitanje suvise komplikovan, i da ce morati jos malo da poraste da bi to razumelo. I najvaznije, objasniti mu da sve sto cuje i vidi nije uvek  tacno ili moguce. To je, po meni, mnogo bolje po dete od neke informacije koja ce ga samo zbuniti, uplasiti...
Mislim da je petogodisnjaku suvise rano da razmislja o apokalipticnim scenarijima i slicnim stvarima. Mislim i da
znam odakle mu takvo pitanje. Gledao sam tu emisiju, i mnoge druge slicne toj, na Nacionalnoj geografiji. Dete je sigurno culo nesto o tome, u vrticu, od drugara i sl. Ceo taj serijal SBBKBB je totalna glupost, pun nedorecenosti i nelogicnosti. Sreca pa mali jos nije cuo za epizodu Sta bi bilo da nestanu svi ljudi na Zemlji.
Ja imam dvoje dece. Kad su imali 5 godina gledali su crtane filmove. Nisam im dozvoljavao da diraju moje knjige i enciklopedije, ni da gledaju bas sve sto ja gledam. Ksenija danas ima 15 godina, zanima je fizika, kvantna mehanika, teorija relativnosti...bila je u Petnici, i u SokoBanji u kampu fizike... A Luka, 9 godina, mi je veceras pricao o Orionovoj nebuli. Dok sam ja pripremao teleskop da istu fotografisem. Video je da nisanim Orion, i sam je poceo o tome. Prvo ga nisam shvatio ozbiljno, a onda sam video da u svom telefonu ima Google Sky map, i da koristi tu aplikaciju, da gleda, cita, uci. Imam je i ja, ali je koristim samo za nebesku navigaciju, nisam ni znao da ima sve to.
Eto, ni jedno ni drugo nisu nista izgubili zato sto sam ja filtrirao informacije koje su do njih stizale dok su bili klinci. Decu treba pustiti da budu deca. Za nauku ima vremena, kad porastu...
Uglavnom se slažem sa tobom, sem prvog dela posta. Dete NIKADA ne treba ostaviti bez odgovora, ma kakvo pitanje bilo. Samo odgovor treba prilagoditi njegovim godinama!
Imam utisak da nisi pročitao ostale komentare, jer sam napisao da nemam kablovsku a dete ne ide u vrtić (ove godine kreće redovno u zabavište).
Nemanja je jedno jako maštovito dete i pre svega DETE. Ne igra igrice na kompjuteru, gledamo samo crtaće i mnogo se igramo kockicama, radimo kreativne radionice, pravimo od svega svašta ... igramo se u pesku, ipak omiljena igra kada dođe proleće je vožnja autića i traktora po blatu.  ;D Po nekad odgleda emisiju o životinjama i to uglavnom mu pažnju privuče emisija o ređim vrstama ... međutim, to je po nekad.
Na internetu gledamo crtane filmove i eventualno snimke traktora koji su se zaglavili (šte ćeš, voli pa to ti je). Takođe ima "dozvolu" za Google Earth program koji baš voli.
Sve ovo pišem jer ste stvorili skroz pogrešan utisak o njemu, a donekle i o meni. Lepo sam napisao da volim astronomiju, ali da decu uopšte ne opterećujem sa tim.
Šta da vam kažem, život na selu je mnogo drugačiji i jednostavniji i da kažem "prirodniji". Eto ... a kao što si rekao, za nauku ima vremena. ;)
Još jednom, hvala svima na komentarima. :)

mitja

u kuhinji sam i kuvam kafu. dolazi cerka i pita me da li u kini jps uvek ina kineza. setih se da je tv ostao na history kanalu i povezem da je verovatno videla nesto vezano za terakotu. odlazimo zajedno do sobe i stvarno pricaju nesto o tom drevnom cudu. dora je takodje bila u cudu. pokusao sam da joj objasnim da je to spomenik kao i svaki drugi koji moze da vidi kod nas.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

spadej

Moj komentar je bio krajnje dobronameran. Za mene su sva deca ista, podjednako divna i ocaravajuca. Bez obzira gde zive, i u kakvim uslovima.  I ja zivim u selu, i sa tim nemam nikakv problem. U stvari imam, sad i sela imaju ulicnu rasvetu, moram da nosam teleskop kilometrima od kuce :)

Ljubisa, nisam stekao pogresan utisak ni o tvom sinu, ni o tebi (i ne verujem da iko na forumu jeste). To sto mu posvecujes toliko vremena je za svaku pohvalu. Pitanje koje je Nemanja postavio je sasvim na mestu, to ce se svakako desiti u dalekoj buducnosti. Ali, na takvo pitanje nije lako odgovoriti nekome ko ima samo 5 godina, a da to ne izazove lavinu drugih pitanja, koja vise nece  biti tako bezazlena. I koja nece imati veze sa astronomijom.
No, to su slatke muke roditeljske, ostavicu te da sam otkrivas sta sve ima u decijoj glavi. Zanimljivije je i od svemira, videces.


Ljubiša

Quote from: spadej on January 19, 2015, 02:40:20 pm
No, to su slatke muke roditeljske, ostavicu te da sam otkrivas sta sve ima u decijoj glavi. Zanimljivije je i od svemira, videces.


:) Znam to već, imam još jednog malo starijeg istraživača. Moj komentar je bio pre svega zbog propuštenog komentara u vezi emisija na kablovskoj. Temu sam hteo da podelim sa vama jer sam se naježio kada sam ga čuo i što je pitanje tačno.