• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kako je ovo sve postalo

Started by Miranda, May 16, 2004, 07:22:43 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Miranda

 Cujem price da je sve ovo nastalo posle velikog praska! A sta je bilo pre toga!? Nije bilo nista!!? Kako je to moguce? To je isto kao da meni sad u sobi pukne petarda koja ne postoji!

Sasa

 Vidi, niko ne kaze da nije postojalo nista, vec da nije postojalo PRE.

Uzmi da pricas prcu o Crvenkapi. Pocnes: bila jednom jedna.. itd. i ispricas pricu. A onda te neko pita, dobro, a sta je sa Crvenkapom bilo pre?

Pre cega? Pre price? Pa Crvenkapa ne postoji izvan price.

Miranda

 Nista ja ne kapiram...kako nije bilo PRE...?  

Dule_smor

 Ne znam zaista, ali meni se mnogo svidja objasnjenje nastanka svemira u prici The last question od Asimova.Znaci covek me je tu potpuno oborio s nogu.Ko hoce mogu da mu posaljem na mail, kratka pricica-nekoliko strana.

Miranda


Sasa

QUOTE (Miranda @ 17. May. 2004., 01:11)
Nista ja ne kapiram...kako nije bilo PRE...? [/quote]
Vreme, kaze teorija, nije postojalo pre Velikog praska. Ni prostor. Dakle kad je puklo - pocelo je da tece vreme. Vreme ima svoj pocetak.

Ali, te teorije su krajnje nepodesne za forum. Dakle, savetujem da procitas odgovarajuce clanke u Astronomskom magazinu. Razume se, jos je bolje sa tim da se upoznas putem knjiga od kojih su neke i kod nas objavjene (na primer, Prva 3' - Vanberga i slicno)

Miranda

 A kako je to puklo? Pa ne moze da pukne tako odjednom? Sta je izazvalo taj veliki prasak.... recite bar jos neku teoriju posto ih ima (dosta) razlicitih...

Dule_smor

 Poslacu ti pricu u petak, ako odem kuci(na kucnom kompu mi je prica jelte:)), pa ti uzivaj:).

P.S. Na engleskom je, ali nije teska za citanje.

Miranda

 Ma nema problema engleski sam doktoriro pored kompjutera.... :rolleyes:
Hvala jos jednom!

zmilan

 Striktno postujuci fizicke zakone vreme je samo sled dogadjaja relativno vidjen iz ugla nekog posmatraca. Da bi posmatrac uocio bilo kakav sled dogadjaja potrebno je uociti kretanje materije.

Pre velikog praska nije bilo nikakvog kretanja u singularitetu koje je eksplodiralo, pa ne mozemo reci ni da je bilo vremena..

Mada pristalica sam teorija da je u bilo kom kosmosu moguce izazvati veliki prasak (onoliko veliki koliko energije ulozimo u njega) koji bi kreirao novi kosmos koji bi opet bio nedodirljiv i nevidljiv za kosmos u kojem je izazvan.

To bi otprilike moglo izgledati kao neka vrsta eksplozije koja se ne bi desila u postojecem kosmosu odakle crpi energiju, vec bi (eksplozija) kreirala sopstveni kosmos u kome bi se odigrala.

Ili ako ga uporedimo sa matematickom teorijom trodimenzionalnih fraktala onda bi to izgledalo kao balon koji pukne na jednom mestu i deo njega se izduva kroz pukotinu i pocinje da naduvava novi balon. Pukotina je singularitet, eksplozija je prelivanje gasa iz originalnog balona u novokreirani...  

Miranda

 Nazalost, nista mi novo nisi otkrio... :(  

Dule_smor

 Cisto da se ne razocarate:ne ocekujte neku revolucionarnu teoriju koja ce promeniti tok istorije u ovoj pricici od Asimova:).Jeste da je covek bio car, ali ipak je to samo popularni sf.Ali ipak smatram da je on najbolji sf pisac svih vremena:).

Miranda

 Ajde da malo odemo dalje od nastanka.... Znaci sve je to nastalo "nekako".... sta se sada desava? Da li se svemir siri ili ne....?

Dule_smor

 Pa trebalo bi da se shiri, e sad dokle ce to trajati jos se ne zna sigurno.Btw, kako vam se svidela prica:)?

Miranda

 Pa onako na prvi pogled mi je malo nejasno...mora malo bolje da je procitam pa cu ti javiti...a kako znamo da se shiri?