• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Preporuka za astrofotografije

Started by freeman, January 18, 2015, 01:20:22 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

freeman

Pošto sam početnik, i u fazi učenja o teleskopima, provedoh dosta vremena dok sam video kako gde koliko. I koliko vidim sve se svodi na sto veći prečnik-> dalji pogled-> duže ćeš kačamak jesti (jer te dobro opali po dzepu). Mrzim što moram ovako padobranski da pitam ali, koji teleskop je najbolje uloženo/dobijeno za 500-600e? Kontam da je to neki skajvačer od 200-250mm.
Imam već neka iskusva sa objektivima pošto se igram i sam sa jednim kod kuće (ali za DSLR), ali ne znam kako je to na većim igračkama. :)
Hvala unapred. :)

marko

Moja budget astrophoto opcija je:

-Tair 3 300mm ~100€ ga platio.
-EQ3 montaža (došla s drugim teleskopom, inače se polovna nađe za oko 100€)
-motori (ja ih dobio džabe, novi su oko 100€)
-Pentax K-x

To bi ti bila moja preporuka ako ti je budžet ograničen na 500-600€. Za te novce ne možeš kupiti ništa ozbiljno.
Za ozbiljnu astrofotografiju ti treba minimalno HEQ5 montaža, neki mali APO teleskop za snimanje, teleskop za gajding ili off axis guider, kamera za gajding... Pa ti onda još dođe motorni fokus, bahtinova maska za fokusiranje...

Inače s newtonom 200,250mm se rijetko snima iz više razloga...
-ne može se dostići fokus pa treba skraćivati cijev
-zbog kome po rubu treba ti koma korektor
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

Yagodinac

Marko je sve objasnio, ja samo da dodam da postoje dva putića - astrofotografija i vizuelno posmatranje. Prva verzija je dosta skupa a za drugu se tačno uklapaš za nov SW 250/1200 (sa metalnom cevi, ali nema veze, bitna ti je ušteda). Par okulara za početak i jedan dvogled i ništa više, kasnije ako ti nešto zafali - znaćeš to pre nego mi  ;D
Problem sa ovim setapom je što nema snimanja izuzev kompaktom kroz okular u slučaju Meseca.

Druga ideja je polovan teleskop ali ovo je generalno malo tržište pa možeš solidno da se načekaš da iskrsne neki 200-300mm newton, ali zato možeš da prođeš minimum 30% jeftinije.

Ako si fotografski nastrojen onda HEQ5 i mali apo nemaju alternativu, ili je alternativa BD 150/750. Ovaj potonji mislim da je "Jack of all trades, master of none", sve može; i astrofoto i vizuelno, ali za nijedno nije specijalista - za prvo mu treba koma-korektor a za drugo ima malu aperturu... Dobro, ima veću aperturu od malog apo-a pa je samim tim malo uspešniji na tamnim galaksijama ali nisu to neke velike razlike po mom mišljenju. Drugim rečima, ni 80/600 refraktor nije promašaj... Uh, garantujem da sam te još više zbunio  ::)

marino

predlažem ti da najprije kupis dalekozor i tripod....bez poznavanja neba i pogleda ka zvijezdama ostalo su samo pokusaji da se preskacu stepenice...naizgled to moze biti opcija ali nije
Vidulini Observatory

Predrag

Quote from: Yagodinac on January 18, 2015, 12:00:05 pm
a za drugu se tačno uklapaš za nov SW 250/1200


I ja gledam da se nekako uskoro uklopim za ovaj na dobsonovoj montaži :)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

kruska

sve sto je lako prenosivo je imperativ.
🌠

Predrag

Quote from: kruska on January 18, 2015, 12:53:53 pm
sve sto je lako prenosivo je imperativ.


Da, zato je bolja opcija za malo preko 600 e flex dobson draco. Tubus koji se sklapa olakšava prenos za medalju. Na tu opciju sam mislio. Izlazi oko 650 e, ali siguran sam da se isplati taj dodatak.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

kruska

Quote from: marino on January 18, 2015, 12:07:23 pm
predlažem ti da najprije kupis dalekozor i tripod....bez poznavanja neba i pogleda ka zvijezdama ostalo su samo pokusaji da se preskacu stepenice...naizgled to moze biti opcija ali nije


realno I jeste ovako. foto tripod I dalekozor ili refraktor  npr 80/600 za pocetak su  vise nego dovoljni

mozes da vidis koliko hoces  messier objekata.
🌠

freeman

Quote from: marino on January 18, 2015, 12:07:23 pm
predlažem ti da najprije kupis dalekozor i tripod....bez poznavanja neba i pogleda ka zvijezdama ostalo su samo pokusaji da se preskacu stepenice...naizgled to moze biti opcija ali nije


Imam već http://kleinanzeigen.ebay.de/anzeigen/s-anzeige/fernglas-revue-7x50/171147410-230-2114?ref=search jedan, od nedavno ga koristim. Ali kontam da to nije ni probližno onom na šta si ti mislio. Kontao sam i priču drugih o preskakanju stepenika, i odmah da nakačim DSLR na teleskop i da tako istražujem nebo, ali vidim da to ne ide baš tako. Šta mogu sa ovim da uradim? :D

Ljubo

Sve zavisi koliko zelis duboko da zagazis u astrofotografske vode. Za snimanja krupnijih objekata na nebu, dovoljna ti je bilo kakva montaza (moze i rucno pravljena - tzv. barndoor) ili neka EQ3 montaza sa motorima i snimanje pomocu objektiva i teleobjektiva do 180mm. To, naravno, znači da ćeš imati limitirani broj objekata za snimanje (ne više od petnaestak, ne računajući sama sazvježdja i veće djelove Mliječnog Puta).

Pretpostavljam da već posjeduješ neki teleobjektiv... Ako je tako, i ako želiš dublje da se upustiš u ovu avanturu (a to znači više objekata i oni manje sjajni), onda je preporuka da kupiš HEQ5 montažu, kao što ti je savjetovao Yagodinac. To je tu negdje malo iznad onoga koliko si sada spomenuo da bi ulozio, ali dobijaš montažu koju nekada kasnije možeš nadograditi, recimo teleskopom Skywatcher BD 150/750 (opet, po preporuci Yagodinca i nas ostalih koji tu nešto kao snimamo  :D ). Ovaj teleskop mislim da košta otprilike upola kao HEQ5 montaža i pruža ti jako puno mogućnosti za snimanja, ali i za vizuelna posmatranja. I, što je još važnije, pružiće ti zadovoljstvo astro snimanja u dužem periodu vremena.

Dakle, za iole ozbiljniju astrofotografiju, prvo kvalitetna montaža i snimanja kroz objektive i teleobjektive, a kasnije neka optička cijev - to je najsigurnija opcija "on the budget".

freeman

Jel postoje neka živa okupljanja, voleo bih da uživo vidim neke modele. Po preporuci drugih, svi kažu da bih tamo najbolje odlučio šta mi treba.

spadej

Pocetkom proleca ce biti Mesijeov Maraton, na Fruskoj gori. Vrhunsko druzenje i takmicenje u pronalazenju M objekata. Traje samo jednu noc ali se pamti ceo zivot. 

Sledeca prilika je u leto -  Astronomski kamp, isto Fruska gora, isto sve samo traje 3 dana.