• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Posle teleskopa na red dosao mikroskop - pomoc za kupovinu

Started by markoizkule, January 20, 2015, 10:56:08 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

markoizkule

Odlucio sam da prodam svoj mali skywatch i da se u dogledno vreme castim necim vecim, a u medjuvremenu sam odlucio da si uzmem mikroskop :) pa mi treba pomoc...sem želje nemam nista drugo ... ne razumem se u tu materiju ali bih jako zeleo da imam jedan mikroskop. uglavnom za gledanje spora gljiva i sitnih insekata:) cuo sam da je jako zanimljivo i da ih ima svakakvih oblika...

e sad, gledao sam cene na teleskop.rs i jednostavno ne znam sta pre...
nekako vise vucem na bioloski nego na stereo (zbog uvecanja). naravno cenovno sto jeftinije a da ipak nije smece...

da li neko ima neka iskustva ili savet?

Yagodinac

Probaj onda da potražiš neki polovan, često se desi da budu na aukcijskim sajtovima rashodovani laboratorijski Zeiss Jena koji nisu loši - osim ako nisu mnogo očerupani.
Po meni najbitnija stvar kod mikroskopa je osvetljenje; prosvetliti preparat je ključno, naročito na velikim uvećanjima. Zato bih lično izbegao ove manje mikroskope kod kojih imaš ogledalce za hvatanje svetlosti prozora i bacanje na preparat. Mnogo je bolji mikroskop "na struju"  ;D

Ralemasinac

Pozdrav @markoizkule, verujem da si pročitao post o mikroskopu u ovoj rubrici . Izmedju ostalog Yagodinac je iz prve ruke nama opisao svoja iskustva što je dragoceno. Često izbegavam  kupovinu nove robe/proizvoda, takav sam po prirodi. Jer znam da u poslednje dve decenije kvalitet ne dominira, pa i onda ako je u pitanju veća cena . Ako kupuješ preko "neta" , gledaj da pokretni delovi ne budu sa većim zazorom, treba da bude "zategnut". Zatim sve delove obriši alkoholom(denzifikuj). Obično se na prizmama nahvataju plesni/gljivice , to slabi kvalitet odraza preparata(kao da gledaš kroz zaprljane naočare)pa je potrebno detaljno rasklapanje i pranje prizmi alkoholom ili acetonom. Sve to se zatim ispere u destilovanoj vodi, osuši na vazduhu i vrati nazad vinil rukavicama... Delove koji su pokretni namažeš voskom, može i od sveće... Pod uslovom da imaš elementarna znanja o mehanici. Tu smo da savetujemo. Stim da ti treba i kedrovo ulje kod većih povećanja od 600x za bakterije, ja koristim susamovo ulje (niža cena).Pitaj šta te zanima.  Nemam A6, vozača niti sekretaricu, dakle nisam mnogo pametan :) Odgovoriću,  ako ne ja, onda sigurno neko sa foruma. I ja sa početnik u mikroskopiranju :)

NShappy

Žena mi radi na histologiji, pa ja kao spoljna tehnička podrška (tamo kod nje sve žene), moram da pratim situaciju na tržištu. Imali su priču oko toga kako nabaviti povoljan mikroskop. Studenti ih često pitaju.

Polovnjaci... Cene na KP su često prenaduvane, a kada se pojavi nešto da valja a cena bude normalna, ode očas posla. Primeti da su korektni studentski mikroskopi na KP, po par stotina do par 1000 eur?!? BTW, bolji Olympus i Nikon, deklarisni za laboratoriju, u osnovnom paketu opreme, koštaju petocifrene iznose u €. Ovi što su umerenih cena (a i oni u 'iljadama) se zovu studentski. Valjda misle da i to polovno što prodaju toliko vredi?!?

Dalje, to na KP je opet, često osakaćeno do nepopravljvosti. Čak i da je prodavac korektan i ne želi da uvali smeće, dešava se da se u materiju ne razume ni 2% pa se bez ličnog pregleda ne može doći do informacije o stanju mikroskopa. Našao sam jedan bez objektiva, a prodavac i ne konta da ih nema.

Naravno, to te ne sprečava da tragaš i čekaš na KP, Limundo, Kupindo i sličnim mestima dok nešto ne natrči. Ali bolje ti je da ako imaš nekog u inostranstvu, vijaš nešto na eBay, pa nek ti dostave kod neke "rodbine" napolju. Da šalju sa Ebay direkt kod nas, odraće te carina.

Imaš i ovakve varijante, uglavnom kineske: http://www.teleskop.rs/teleskop-katalog/mikroskopi
Kod žene su uzeli jedan od 350eur na probu, i za divno čudo, nije toliko loš za osnovnu primenu. Optika je neobično dobra. Čak su njegove objektive stavljali na Zeiss-a što imaju, i korektno je. Najveća mu je mana što se "stočić" na koji se stavlja preparat drmusa kada se podešava, a slika koju gledamo onda trči sprint maraton. Ali uz malo pažnje pri radu, može lepo da se koristi. To ti je možda najbolja varijanta sada kod nas.

I još za kraj, da bolje je da ima svoj izvor svetla umesto ogledalca, ali tada cene već rastu geometrijski. Ali jedan tamo sporedni što se s' njime igramo, ogledalce sam zamenuo najjeftiniom LED lampicom ovakvog tipa: http://shopbyjohn.com/index.php?route=product/product&product_id=3585 , kupljena u kineskoj radnji po ceni bureka (plus jogurt). Uz malo pausa da se svetlo umekša, radi im to lepo za preview dok se sprema preparat.

edit: U ono vreme najveće krize kod nas, na Novosadski buvljak je dolazio neki Ukrajinac i donosio je neke Ruske mikroskope sasvim korektnih karakteristika i cena. Nisam ga video zadnjih 15-ak god. :(