• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomoc pri kupovini

Started by BorisNS, February 05, 2015, 10:51:09 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

BorisNS

Pozdrav svima! Bavim se amaterki astronomijom preko godinu dana, i za to vreme sam uspeo, pomocu 10x50 dvogleda da vidim sjajnije mesierove objekte, sjajnije planete, po koju kometu, mesece Jupitera... Posto mislim da je krajnje vreme da nabavim ozbiljniju opremu, treba mi vas savet. Budzet mi je 300eur (student sam, sta cu  ;D), i posle duzeg vremena kopanja po internetu, kao najbolju opciju sam nasao: http://www.teleskop.rs/teleskop/na-eq-montazi/130900-eq2-skywatcher.

1) Kakva su vam iskustva sa ovim teleskopom? Vredi li kupovati? Sta uzeti od dodatne opreme sem one sto dolazi sa njim? (Barlow, filteri, tegovi, kolimator...)

2) Da li neko iz NSa, Vojvodine, ima ovaj teleskop? Ako da, biste dozvolili amateru kao sto sam ja da vam se pridruzi na pola sata neko vece (castim pivom i klopom  ;D), cisto da cujem i vidim iskustva iz prve ruke?

Vise me interesuje vizuelna observacija nego astrofotografija, mada koja fotka sa modifikovanom web kamericom u buducnosti nije nemoguca :)


vlaiv

E da se ja javim jer sam odnedavno ponosni vlasnik doticnog teleskopa i da prenesem moje utiske.

Takodje sam iz NS pa mozemo cim vreme dozvoli (u smislu vedrog neba a i pomalo temperature, zakljucio sam da amaterska astronomija bas i nije zimski sport :D ,em ladno em lozhe na sve strane) da organizujemo da pogledas kako to izgleda (imam i modifikovanu web kameru logitech c270 pa i tu mogu preneti iskustva).

Sto se teleskopa tice ja sam generalno zadovoljan odnosom cena / kvalitet. Ako si gledao sta kazu drugi ljudi na temu tog teleskopa sigurno si primetio da svi spominju
sledece: od okulara 25mm je ok, 10mm je dno, barlow takodje je dno. Kvalitetom ogledala sam zadovoljan, ali je sama izrada teleskopa po mom misljenju malo podbacila
(opet sa druge strane za te novce ...). Na primer ako ti ikada padne na pamet da skidas primarno ogledalo (iz kog god razloga, tipa odrzavanje ili bilo sta) prva stvar
sto ces skontati jeste da nemas pristup maticama koje drze celiju ogledala. Jedini nacin da se pristupi jeste kroz sam tubus koji je 16cm u precniku i 90-tak cm dugacak.
Ja sam to na kraju resio tako sto sam odgovarajuci kljuc montirao na letvu dovoljno dugacku + modifikovao kljuc, odnosno zatvorio ga sa zadnje strane. I sad kad
pomislim na skidanje primarnog ogledala uhvati me muka, jako je malo prostora tamo dole, a ogledalo je naravno vrlo osetljivo :D

Druga stvar koja mi smeta oko izrade jeste debljina spajdera na sekundaru koja je 2-3 mm. Zapravo citav prednji deo sa nosacem sekundara je izliven iz komada gvozdja
sto znaci svaka ideja o zameni spajdera (ja licno imam u planu u jednom trenutku da zamenim spajder sa polukruznim nosacem) znaci neko secenje metala i cuda ... (o garanciji
da ne govorim ...)

Treca stvar je kvalitet farbe kojom je odradjena unutrasnjost tubusa - neka sivkasta boja, pomalo prasnjava pod prstima (pretpostavljam da umanji refleksiju), ali po mom
misljenju sve je to dosta lose, te sam ja flockovao svoj teleskop posebnom crnom folijom (marka po preporuci ovde na forumu) i zadovoljan sam tim poduhvatom.

Sam eq2 mount je ok za pocetak, jedino sto sam mu ja radio jeste malo sredjivanja i podmazivanja mehanizma za slow motion, pre toga je znao da "zapekne" na nizim temperaturama.

Jos sta bi za sam teleskop izdvojio, jeste trazilac, koji je jedva upotrebljiv.

Sto se tice dodatne opreme, hm, ne znam sta pametno da kazem, ja sam se navukao na ovaj sport (moram priznati ne bas jeftin za nase uslove) i samo pravim spiskove sta mi jos treba :D
Mislim sve zavisi koliko budzeta imas da izdvojis, mozda za pocetak kvalitetan barlow i jedno 2 okulara (jedan 32-40mm i jedan da zameni onih 10mm sto dolaze uz teleskop). Ja sam
kao prvu dodatnu kupovinu uzeo 32mm i 12mm i 2x barlow, posle su dosli neki filteri, pa jedan 7mm okular, pa motor za mount, pa onda ovo modovanje/flockovanje, web kamera,
sledece mi je u planu da pravim vestacku zvezdu da merim kvalitet optike sa WinRoddier-om ... na prolece mozda dob 200/1200 ko zna :D.

Mislim da ti kolimator nije potreban, kutija od filma za fotoaparat radi posao za pribliznu kolimaciju, a posle na terenu na zvezdi dotegnes po potrebi.

Nadam se da sam ti koliko toliko pomogao
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

BorisNS

Mnogo si pomogao, hvala! :) Javljam se na PM

marko

Kao prvo, pohvale za dvogled. Malo astronoma danas počinje sa dvogledom.  :) Prelazak na teleskop biti će ti lakši.


Kao drugo, taj teleskop je...tako tako. Ima sferno zrcalo, nije baš nešto za planete. Zbog opstrukcije sekundara i njegovih nosača, efektivni promjer mu je možda kao kod 90mm refraktora.
Montaža mu je srednja žalost. Možeš staviti motore na nju što ti omogućuje praćenje i astrofotografiju donekle. Može ti stvarati frustracije jer je nešto kompliciranija za početnika.

Kao treće, javio ti se astro-kolega što je jako dobro, pogledaj kroz teleskop, ako ti se svidi-kupuj.

Po meni, najpametnije je pratiti oglase i štedjeti. Možda se negdje pojavi Dobs 200/1200 za sitnu lovu, ili ako se ne pojavi kupiš novi-taj je teleskop prava stvar za početnike i možeš ga koristiti doslovno godinama. 

TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

marko

Ovo nije loše:
http://forum.astronomija.co.rs/astroberza/prodajem-skywatcher-150750/

Parabolično zrcalo, dobra montaža, 2" fokuser...možeš se igrati i sa snimanjem planeta a i sa DSO-ako imaš DSLR.

TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

Yagodinac

Nije loš 130/900 (ili sam ja sentimentalan prema svom prvom pravom teleskopu  ;D ) i mislim da je vrlo upotrebljiv u svom opsegu cena.
Sve je već nabrojano što se tiče mana i vrlina, nemam šta da dodam osim da sferno ogledalo nije nužno nešto loše na planetama ako je f7 (ako je f5 to je onda loše). Vidi se koma tj sferna aberacija ali je na 25mm ima ipak nešto manje nego u 150/750. Takođe na planetama ohlađen i kolimiran 130/900 daje začuđujuće dosta detalja za svoj rang i cenu, opet zahvaljujući visokom f-odnosu. I jednom kad se kolimira dosta lepo drži kolimaciju, tj nije potrebno svaki dan raditi istu.

Montaža i tražioc su loši ali upotrebljivi. Ko hoće da se bavi posmatračkom astronomijom i ima volje da radi, neće mu smetati ove sitnice ali jednom kad vidiš da postoji i bolje - moraš da ih okarakterišeš kao loše. Okulari su takođe najjeftiniji mogući ali rade korektno. To su kellneri sa 3 elementa i prostiji sistem ne postoji (osim ako tu ne uračunamo 0.965" sa Optisana i sličnih plastičnih teleskopa sa pijace). Naročito se meni svidela desetka ne zato što je dobra nego zato što taj raspon na f5-f8 teleskopima lepo radi. Na 25mm uvek imaš mrljave zvezde pri rubu i to je normalno sve dok ne staviš koma-korektor ili ne kupiš ozbiljan okular sa korektivnim elementima (koji košta više od teleskopa, guglaj Nagler i Ethos). Meni malo kome ne smeta, malo više mi smeta pri astrofotografiji ali rekoh, sve je pitanje kompromisa i spremnosti da ih prihvatiš ili ne.

Sve ostalo se slažem sa ljudima bez da bilo šta dodam, uzimaj to i uživaj, a jednog dana pašće i 200/1200  ;D

kruska

ako je to ono sto si zamislio uzi ga.
mozda budes jos pao neki ok okular . __vec spomenuto.
sa kakvim sam ja teleskopom video 56 mesije objekata. ovaj je tvoj habl za njega...

markompopovic

Видим да смо у истом положају, и што се тиче буџета и свега.

Ја сам се некако одлучио за SW 130/650 flex heritage, односно бирао између њега и 130/900.

Celestron 150/750
10mm, 25mm, Apo Barlow 2,5X

BorisNS

Hvala svima na pomoci, najverovatnije cu izgleda uzeti 130/900  :)

dejravian

 8) Za te iste pare , bolje uzmi polovan  , manje ces izgubiti novca u svakom slucaju , a dobijas i laserski kolimator ...http://forum.astronomija.co.rs/astroberza/prodajem-skywatcher-150750/ ... :) :) :)
NEQ6 PRO Syn Scan GO TO , 150/750 N .<br />Okulari Super 25 i 10 mm<br />Barlow 2x ,<br />Canon EOS 600D . Canon EOS 450d mod , Canon EOS 350d mod , 18-55

markompopovic

Контактирао сам га ја на мејл и овде на ПП али не одговара.

А купио бих од њега ако и даље продаје с обзиром да је оглас из новембра.
Celestron 150/750
10mm, 25mm, Apo Barlow 2,5X

marko

TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

dejravian

 :) :) :) oprema mu je ko nova , kupljena pre dve godine sem one montaze EQ3 , koju je kupio polovnu ...  8)
NEQ6 PRO Syn Scan GO TO , 150/750 N .<br />Okulari Super 25 i 10 mm<br />Barlow 2x ,<br />Canon EOS 600D . Canon EOS 450d mod , Canon EOS 350d mod , 18-55

markompopovic

Па није активан ни број...  :(

Иначе би већ био купљен.  8)

Ако га неко познаје нека му некако јави да има заинтересованог за телескоп.
Celestron 150/750
10mm, 25mm, Apo Barlow 2,5X

marino

130/900 sam imao par godina i zao mi je sto vise nije kod mene...dobra stvarcica..nekako na pola puta prema svemu, malo primjetno ali ipak primjetno bolji od 114/900 (130/900 ima vecu opstrukciju sekundara pa nije toliko veci koliko papirnata matematika kaze :) )
dobar scope, konkretno moj je bio skywatcher..
Vidulini Observatory