• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Куповина телескопа са трулог Запада :)

Started by markompopovic, February 09, 2015, 04:54:15 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

markompopovic

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p4778_Skywatcher-Explorer-130-f7-9-Optical-Tube---130-900mm-Newtonian.html

Конкретно ова понуда.

Да ли је неко већ имао искуства?

Поштарина је 15е.

А из ДХЛ су ми ово послали данас када сам питао око царине.
QuotePrema informaciji dobijenoj od kolega iz carinskog odeljenja posiljka navedenog sadrzaja po prispecu u Srbiju podleze uvoznoj carinskoj proceduri i moze biti uvezena ukoliko se radi  o astronomskom teleskop za kucnu upotrebu.

Carinska stopa za isti iznosi 3%, a PDV 20%. U obracun osnovice ulazi vrednost paketa + troskovi transporta. Ukoliko troskovi transporta nisu iskazani na fakturi koja bude pratila robu, isti ce biti obracunati po lokalnom cenovniku.

Usluga uvoznog carinjenja za fizicka lica do tri naimenovanja iznosi 3.300,00 dinara + PDV. Usluga prethodnog pregleda robe iznosi 1200,00 dinara + PDV.


Мада ни ово није лоша понуда http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1530_Celestron-Newtonian-Telescope-150-750mm---optical-Tube.html


Далеко се више исплати ако добро рачунам, него из ТЦ. Баксузи повећали цене баш када сам ја одлучио да купим телескоп!  >:(
Celestron 150/750
10mm, 25mm, Apo Barlow 2,5X

kruska

 upravo ono sto su rekli.
na 85+15 eura=100 eura se racuna 23%
sto je 123 eura i jos jedno 400 din za postu to je 4 eura
znaci ukupno 127 eura
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

markompopovic

То сам разумео а ови додатни трошкови од 1200 и 3300 динара + пдв.

А да је 150/750 SW Newton Tubus који сам хтео да купим скочио са 27000 на 47000 је стварно претерано.

Гледам са поједине телескопе испада са свим овим трошковима цена иста као и у ТЦ, конкретно 130/650 heritage flex 130/900 са монтажом.

Прерачунавам се, мада би најбоље било ако би успео да дођем до оне 150ице из огласа.
Celestron 150/750
10mm, 25mm, Apo Barlow 2,5X

vlaiv

Hm nisam siguran da vam je racunica dobra.

Ako sam ja dobro shvatio, cene na teleskop-express.de sajtu su iskazane sa 20% PDV-a koji se placa samo ukoliko se kupovina vrsi iz EU-zone, znaci
za nas koji jos nismo pristupili EU (a ne zna se kad cemo ;) ) skida se tih 20% a dodaje carina i nasih 20%

znaci racunica bi bila:

na 85/1.2 +15 eura=cca 86 eura se racuna 23%
sto je 106 eura i jos jedno 400 din za postu to je 4 eura
znaci ukupno 110 eura

Da li 3% carine vazi za svu astronomsku opremu kada se uvozi (da li neko ima taj info)?

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

markompopovic

Мени је ДХЛ одговорио када см им послао линк ка телескопу и питао за трошкове.

А ово су ми одговорили са сајта:
QuoteHello,

thank you for your email. Yes, shipping costs of € 15.04 are correct if DHL shipping is chosen. As Serbia is no EU member, the invoicing will be without VAT. Upon delivery, the forwarder charges the local VAT and import taxes from the customer; regarding these costs, we unfortunately have no information or influence.

Best regards,

Ruediger Maass


Е сада оно што мени није јасно јесте да нико од вас није урачунао оних 35Е трошкова доле, за отварање и царињење.

Ја сам мој апарат купио преко лика који довози из Мађарске, било би добро ако би неко радио то и с телескопима. Далеко више се исплати неко да нам скину кожу с леђа у ТЦ. Нарочито пошто очигледно нису хтели да ми продају пре поскупљења, пошто сам ја хтео да наручим негде око 25. јануара, а цене су скочиле од 1. фебруара... па као фол немају ништа на лагеру.

Celestron 150/750
10mm, 25mm, Apo Barlow 2,5X

vlaiv

Ja da budem iskren nemam pojma kako ide taj sistem oko carinskih tarifa, i mene licno zanima,
ono sto sam ja samo primetio je da je taj gornji link 130/900 OTA za 85e sa uracunatim PDV (VAT, kako god :D ) a
kada uzimam neke servere u zakup u nemackoj, znam da skinu iznos PDV/VAT-a kad naplacuju, no to se ne nosi
preko granice pa nema carine :D
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC


BorisNS

Ja imam iskustvo od jesenas za kupovinu nekih voki-tokija.
Preko Ebaya sam uzeo na akciji iz Nemacke, sa postarinom sam platio oko 4,000 rsd.
Ali, carinici su gledali neke njihove cene (iako je firma na paket zalepila racun sa tacnom placenom cenom) i na tu cenu naplatili carinu + PDV, tako da me je ispalo skoro 10,000 rsd.

Sto se tice isporuke, stiglo je za manje od 10 dana, sa sve zajedno carinom.

markompopovic

Да наши не раде одокативно одавно бих наручио, не само телескоп.

Немам ни ја нека добра искуства. На пример доста пута сам наручио преко спортс дајректа, и увек мање од 50Е без поштарине. Са поштарином и пуним пакетом то све изађе укупно око 65Е да заокружим. Знаћи нема царине, нема пдв, нема никаквих додатних трошкова осим онога што скину са картице. ДХЛ врши услуге транспорта.

Али зато када сам наручио са али експреса наша царина је одрадила своје. Виртуалне гугл "наочаре" које коштају 2Е, картон, сочива, магнети... су ми наплатили чини ми се око 500 динара!!! Процењено као електронска компонента вредности 10Е! Следећи пут сам наручио два додатка за џојстике за нинтендо ви конзолу, укупне вредности 14Е. Мислио сам да ће ме одради за ПДВ и трошкове, али сам само пратио 140 динара. Пакет је отваран, прегледан то је и плаћено.

Не смем да се усудим да наручим нешто веће. Једино решење је да нађем неког да ми донесе али то ми тешко иде.




А сада питање о опреми.

Шта мислите о Celestronu 130/650 EQ MD за 270Е и верзија без мотора 240Е. Нешто се не начитах добрих коментара. Претпостављам да неће моћи да убоде примарни фокус на мом Никону.

Да нису цене у ТЦ скочиле онолико колико су скочиле већ бих био власник неког од телескопа, све сам спремио и новац и чекове... само је остало да купим.
Celestron 150/750
10mm, 25mm, Apo Barlow 2,5X

mitja

uh celestron astromaster... teleskop koji bih preporucio za izbegavanje ako neces da ucis o svemu sto se tice gradnje ili adaptacije teleskopa. imam ga i mogu ti reci da je odlican za ucenje kolimacije i svega sto se tice teleskopa. na njemu sam zamenio fokuser koji je bio plasticni. nije mogao da bude fiksan nego je imao lufta za medalju. nakon sto mi je prijatelj odradio fokuser unutrasnjos rack-a sam oblozio sa teflonom kako bi novi deo imao bolje prijanjanje prilikom fokusiranja. naravno mat sprej je bio obavezan kada sam dobio novi deo. ostalo je da uradim novi spajder za njega ali izgleda da cu morati kod nekog strugara da odradim to jer je prijatelj izgleda u nemogucnosti da mi napravi. posao...

uglavnom http://forum.astronomija.co.rs/posmatranja/celestron-astromaster-130650-utisci-i-posmatranja/

ako si negde u bgd mozemo da se nadjemo pa da vidis i sam kako izgleda jedan takav primerak sa motorom za pracenje. iskreno bez motora nema slikanja.

ps. zaboravi snimanje u primarnom fokusu sa bilo kojim dslr fotoaparatom... jednostavno nije za to. mozes da uradis okularnu projekciju ili neku veb kameru koju modifikujes ili kupis scopium kameru i slicne proizvode koje funkcionisu slicno njoj.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

markompopovic

Знам, читао сам већ твоје утиске.

Читао сам и по страним форумима. Више не знам шта да мислим. За посматрање је ок. Нарочито за први телескоп.

Размишљао сам и о 130/650 flex SkyWatcheru, на добсон монтажи... нарочито што се тубус извлачи па је скраћењем могуће довести у фокус апарат. Само што је тамо исто крш фокусер, а 30000 на колико је скочио са 22000 не вреди, нарочито пошто на страним сајтовима кошта око 180Е.

За исте паре овај Целестрон долази са каквом таквом монтажом.

Мада је мој избор био 150/750 ОТА па да сам правим монтажу, али је цена отишла за преко 10000!!!
Celestron 150/750
10mm, 25mm, Apo Barlow 2,5X

mitja

tesko je odluciti... marko moje licno iskustvo: kad sam kupovao astromastera mislio sam da cu se zadovoljiti samo vizuelnim posmatranjem. za prvo vreme bio sam odusevljenim sa onim sto sam postigao sa novim teleskopom. do tada zadnje posmatranje sam imao na narodnoj opservatoriji u beogradu (koja je gle cuda samo jedna birokratska ustanova ...). odlazio sam tamo svaki petak i subotu samo da bih pricao o mesecu ili necemu drugom narodu. na kraju, sto bi rekao nas narod, ic od opservatorije nisam dobio. osim promrzlina. astromaster mi je delovao kao otkrovenje. sloboda u radu. ono sto nikad pre toga nisam imao u astronomiji sad sam imao na svojoj terasi. astronomija je prilicno hermeticna ako se gleda kroz pojedinca kao posmatraca.
ipak astromaster danas ne zadovoljava ni mali deo mojih potreba. pre svega tu mislim na astrofotografiju. apetit je porastao sa osecanjem slobode dozivljaja astronomije kao nauke. iako ga modifikujem za te potrebe on vec sada daje svoje neke maksimume. osim kad zamenim spajder sa sekundarom e nekom trenutku.
finansije su ono sto nam pre svega donosi prevagu u odlucivanju. nazalost. na forumu ce svi reci da je njutn 150/750 otkrovenje za astroamatere. medjutim za planete je po mom misljenju bolji 150/1000. ipak imam mogucnost da odem kod brata u bec pa cu verovatno tamo za iste pare pazariti 200/1000 na eg5 montazi.
ali to je moj deo price.
tvoj deo je komplikovaniji. po mom misljenju ako ces ga koristiti samo za vizuelno onda je bolje da uzmes bilo koji sw u tom optickom opsegu ali da ima montazu. posto vidim da imas zelju i da slikas onda ti ne gine da skupljas i dalje novac i cekas trenutak za pomenuti 150/750 jer je to jedino sto vredi za astrofoto kod nas.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

markompopovic

У свему се слажемо. Просто сам сигуран да ћу визуелно брзо превазићи, да ће ме вући фотографисање. Проблем је што сам и ово новца једва скрпио, а тешко да бих дао одмах толико колико је сада код нас 150/750 па још монтажа...

А срамота ме и да кажем да у животу кроз телескоп погледао нисам иако још од малена константно буљим у небеса. Опсерваторија на Калемегдану некако никада није радила када сам ишао тамо. Од Оптисана сам одавно одустао. Сада ме је поново ухватила астро грозница, активирао сам Тенто 10х50 поново и решио да купим телескоп. Али скок цена баш у том тренутку никако да прежалим. Остаје ми да јурим ове што доносе робу из Мађарске. Један је већ отпао пошто доноси само Целестроне и то не веће од 130.
Celestron 150/750
10mm, 25mm, Apo Barlow 2,5X

spadej

Imao sam Celestron AM 130/650. Godinama sam ga koristio a da uopste nisam primetio ni jedan nedostatak. A onda, kako je raslo moje iskustvo i znanje, tako su i njegove mane bile sve vece. Kada sam nabavio 150/750, na EQ3 montazi, mislio sam da je to savrsenstvo. Sve dok nisam video EQ5. I tako redom...

Kupi ono sto mozes i ne opterecuj se nedostacima. Posebno ako do sada nisi imao prilike da koristis teleskop. Pusti nasa iskustva, treba da steknes svoja. A kad izvuces maksimum iz tog sto imas, onda predji na nesto bolje.

markompopovic

Мислим да ово није лоша цена (аутоматски су одузели ВАТ пошто је редовна цена 175е снижено са 195е), није нека разлика у односу на SW, у фокусеру само колико се ја разумем.



Наравно тек треба царину урачунати, и ту постоје 2 могућности.

После овог бих узео и окулар неки универзални за почетак, а добсон монтажу није тешко направити док се не дође до кеша за неку крштену.
Celestron 150/750
10mm, 25mm, Apo Barlow 2,5X