• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomračenje Sunca 20.3.2015

Started by ivanmsk, March 01, 2015, 06:41:10 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

spadej

Cini mi da se svi astronomski dogadjaji desavaju bas u vreme kad sam na poslu? I jos za sutra najavljuju lepo i vedro vreme! Planirao sam da uzmem slobodan dan ali nista od toga. Ne moze petak, moze ponedeljak. A sta da gledam u ponedeljak?
Pomracilo mi se sve.   :-[ :-[ :-\ :-[
Ostaje mi samo da uzivam u vasim fotkama, i mozda, ako mi podje za rukom, izadjem na 5 minuta i bacim pogled.

doktor035

Ni meni se nije dalo,ostao sam bez folije.

doktor035

Ja cu pokusati da napravim time lapse telefonom,imam tu opciju,pa cemo videti....bolje i to nego da prespavam  :)

mitja

uzeo sam neke stare flopi diskete i spojio dve magnetne trake u jednu. kuciste za takav filter sam napravio po uzoru sa ovog foruma. ali ono sto mene zanima jeste koliko je to bezbedno po fotoaparat? kada se gleda zarulja od sijalice vidi se tek sama zarulja onako isprepletena. nista vise. sta vi kazete?
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

doktor035

Ja sam sad probao sa onim snimkom sto koriste u bolnici,deluje mi kao ok...pitanje je samo da li je bitno da se smanji kolicina svetlosti koja dolazi ili postoji jos nesto.

Yagodinac

Nemojte da se zezate s tim, 99% nije bezbedno. Bezbedna je kamera obskura - probuši se iglom rupa na tanjem kartonu i kroz rupu se projektuje slika Sunca na drugi papir. Evo linka:

http://www.pinholephotography.org/camera%20obscurer.htm

doktor035

Da li se zna tacno vreme kad pocinje pomracenje?  :) :) kako rimujem  ;D

vlaiv

9:40 po lokalnom vremenu - prvi kontakt
12:00 (mislim) kraj
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

markompopovic

Да вама искуснијима изложим план за сутра.

Пошто ми је м42 адаптер са корективним сочивом њега сам отшрафио и ставио магнетну траку флопи дискете. На онај отвор од поклопца телескопа ставићу ЦД, а и сам отвор сам још смањио тако што сам искористио део од пластике са кружном рупом од флопија. Да ли може овако, да не спржим апарат?
Celestron 150/750
10mm, 25mm, Apo Barlow 2,5X

betelgez

Quote from: markompopovic on March 19, 2015, 10:35:39 pm
Да вама искуснијима изложим план за сутра.

Пошто ми је м42 адаптер са корективним сочивом њега сам отшрафио и ставио магнетну траку флопи дискете. На онај отвор од поклопца телескопа ставићу ЦД, а и сам отвор сам још смањио тако што сам искористио део од пластике са кружном рупом од флопија. Да ли може овако, да не спржим апарат?

moze dok ga ne sprzis :)
nije u pitanju samo stanjivanje inteziteta svetlosti vec i smanjivanje uv zracenja i smanjivanje toplote, sto inace promice hand made filterima poput magnetnih traka i slicnih.
ja se ne bih igrao sa tim, ostalo je na vama



Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

markompopovic

Мени и оволико доста, не исплати се ризиковати.Фоткаћу онако обично са сталка.
Celestron 150/750
10mm, 25mm, Apo Barlow 2,5X

doktor035

Malo sam citao po net-u i naisano na puno sajtova,videa na kom su ljudi koristili x ray film tj. onaj sto koriste po bolnicama i bez ikakvih problema fotografisali.
Ja cu sutra poceti i postepeno povecavati zoom radi testa i videti sta se desava.

Na svakom od nas je da odluci da li ce to raditi ili ne,koristiti tako nesto i improvizovati... :)

Javljam sutra rezultate :)

zozo83

Svaka cast svima na pozrtvovanosti, sutra cu i ja biti na poslu. Ali pokusacu da radim projekciju na papir danas sam sklepao skalameriju i testirao. Montirao sam je na pomogalima koji su mi se nasli u blizini :), ali bitno je da se vidi sta treba slike su radjene telefonom. Mozda budem snimao i film. Samo da ne bude posla u to vreme :)











Sunce se vidi odlicno kao da se gleda kroz teleskop cak se i pege vide. Ima jedna u donjem levom uglu ta se vidi a ima jos jednda ali se tesko vidi

BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Luger

Zozo, ne da si ga sklepao, nego...svaka cast! Za posmatranje nista bolje i sigurnije kad nemas foliju.Vidis kako stega moze da se iskoristi u kreativne svrhe? :)
Ili opskura, po Yagodincevim uputstvima.
Sto se tice fotografisanja, dok jos ima vremena, skoknite do neke radnje i kupite staklo za masku za varenje, ali ono najtamnije sa brojem 14. Cak i sa njim treba biti oprezan. Staklo kosta 100din, aparat 400-500e, pa pazite sta radite.
Ja sam nasao samo broj 11, pa cu probati duplo staklo.



Ljubiša

Jedna iz ruke preko rendgenskog snimka ... vreme oko 09:45 ...