• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Prvo ozbiljnije posmatranje ...

Started by vlaiv, May 19, 2015, 01:53:11 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vlaiv

Da, istina iako sam od jesenas uplovio u vode amaterske astronomije, do sada nisam imao prilike da ozbiljnije posmatram
sa tamne lokacije.

Veceras smo jedan prijatelj i ja, a u zelji da mu pokazem kako sve to izgleda kroz teleskop, seli u kola i otisli put fruske gore.
Vece nije bilo preterano idealno, a nije to bila ni lokacija koju smo odabrali. To nas nije dalo omesti u planiranom programu.

Stigli smo jos za svetla i postavili teleskop da se aklimatizuje, uskoro su postali vidljivi venera i jupiter, pa su to bile nase prve mete.
Venera je izgledala sasvim dobro, kroz teleskop se cinilo da je idealna 3/4 faze ili pak 1/4 (zavisi sa koje strane se gleda :D ).
Sledeci na redu je bio jupiter zajedno sa 4 meseca u idealnom rasporedu. Evropa sa leve, Io, Ganimed i Kalisto sa desne strane.
U ovom trenutku atmosfera jos nije bila stabilna i jos je bilo dosta svetla, ali su se na trenutke razaznavali pojasevi u atmosferi.

Sledeci na redu je bio M44, u blizni jupitera, koji je iako je jos bilo dosta svetlo prikazao mnostvo zvezdica. Sa 32mm okularom, ispunjava
citavo vidno polje.

Posto je pocelo polagano da se u potpunosti smrkava, cekajuci potpuni mrak, usmerio sam teleskop u sazvezdje lava, nadajuci se pogledu
na trojku. Uspeo sam locirati deo neba gde bi trebale biti galaksije i nakon nekog vremena mi se ucinilo da perifernim vidom vidim da je nesto
tu. Izgleda da je bilo jos rano za tako tamne objekte. Sacekali smo jos malo a u medjuvremenu sam potrazio m3.

M3 je bio vidljiv bez preterane muke ali nije otkrio ni jednu zvezdicu na prvi mah. Nakon nekog vremena posmatranja, opet uz pomoc
perifernog vida, ucinilo mi se da se mogu nazreti par pojedinacnih zvezda u jatu. Malo me je iznenadilo to sto se nisu videle pojedinacne zvezde.
M3 je izgledao isto kao sto sam ga ranije posmatrao iz svetlosnog zagadjenja Novog Sada, samo sa daleko vise kontrasta, ali bez pojedinacnih zvezda.

Buduci da sam bio iznenadjen izgledom M3, sledeca meta je bila M13 u nadi da ce biti bolje. I bilo je :D. Lako sam ga pronasao kroz dvogled (nisam bio siguran
gde se tacno nalazi, znao sam da je negde u Herkulesu) i kroz dvogled je izgledao kao slabasna zvezda koja nije zvezda nego vise mrlja, tako da sam
zakljucio da to mora biti to (dvogled je neki matori raspali ruski 35/7, ali ponekad posluzi svrsi). Uperio sam teleskop i locirao ga bez vecih problema. Nakon
samo nekoliko trenutaka, iz maglice su se pocele izdvajati pojedinacne zvezde. Nije ih bilo lako pojedinacno gledati, ali su definitivno bile tu. Zamenio sam
32mm za 12mm i slika je postala veca i jasnija, prisustvo zvezda vise izrazeno i tada sam shvatio da je jato zapravo vece nego sto u prvi mah izgleda.
Gledajuci u maglu jata i povremeno svetlucanje zvezdica, shvatio sam da perifernim vidom oko jata hvatam dosta zvezda koje su nekako van glavne maglice.
Kada bih direktno gledao okolo nestajale bi iz vida ali zato su bile tu kada sam gledao direktno u jezgro jata.

Bilo je vreme da se opet vratimo malo na jupiter. Pojacao sam povecanje na maksimalnih cca x260 i stavio svetlo plavi filter. Slika je bila zadovoljavajuca,
a atmosfera je na momente dozvoljavala da se primeti da pojasevi nisu ravni nego talasasti.

Nakon ponovnog posmatranja jupitera, odvazio sam se da se bacim na galaksije. Prva na redu je bila m51. Posle kraceg traganja uspeo sam je pronaci.
Bila je vidljiva direktnim vidom bez iole detalja, samo malo svetlija zona u okularu. Perifernim vidom kontrast bi se pojacao i oblik bi bio jasniji ali i dalje
bez ikakvih detalja, jedva primetno svetliji deo neba od okoline.

Posle toga sam bezuspesno trazio m81/m82. Buduci da je pozicija bila dosta blizu zenitu ali malo prema zapadu, to mi je predstavljalo problem zbog
orjentacije teleskopa. Motor je prikacen sa "istocne" strane i ne dozvoljava da teleskop bude okrenut prema zapadu pod tako velikim uglom, a ako
teleskop okrenem prema istoku onda dolazim u polozaj da je teg iznad horizontale i u nekom trenutku tubus dodje jako blizu tronosca. Sa suzenim
manevarskim prostorom jednostavno nisam uspeo da ih nadjem.

Nakon toga, odlucio sam se za jos jedan pogled na lavlju trojku. Nasao sam ih bez problema i u ovom trenutku je bila druga prica u odnosu na prvi put.
Lav je krenuo lagano prema zapadu i nalazio se na najtamnijem delu neba (najmanje svetlosnog zagadjenja iz tog pravca). M65 i M66 su bili jasno
vidljivi ovali, ali je treci kompanjon ostao skriven.

Saturn se pojavio iznad krosnji drveca, i logicno bio je sledeca meta. Sa uvecanjem od cca x260, prstenovi su se jako lepo videli, kasinijeva zona izmedju
prstenova je bila lako uocljiva, kao i jedan pojas u atmosferi - zapravo ne pojas nego linija koja razdvaja dve razlicite nijanse boje u atmosferi. Titan je
bio lako vidljiv, a posle nekog vremena sam primetio i Rhea-u (verovatno mi je zapala za oko perifernim vidom, nisam trazio saturnove mesece, bio
sam fokusiran na samu planetu).

U ovom trenutku su se pojavili neki ljudi kolima, parkirali i uperili svetla u nas :D
Kada sam otisao do njih da vidim sta se desava, ispostavilo se da su nas pomesali sa nekim (koga su namerno hteli da osvetle farovima), te su iskljucili svetla,
ali avaj, svaka ideja od nocne vizije je bila ugasena, te smo odlucili da polagano pakujemo stvari i krenemo nazad.

Utisak veceri je ostao nekako pomesan. Sa jedne strane sam zadovoljan onime sto sam video, sa druge strane osecam da teleskop ima mnogo vise da pruzi.
Uz odgovarajuce atmosferske uslove i manjak svetlosnog zagadjenja i naravno pre svega moje vece iskustvo pri posmatranju verujem da bi rezultati bili daleko bolji (ne da su
ovi rezultati losi, ali imam utisak da ima jos mnogo prostora za napredak).

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

marino

dobro dosao u svijet zvjezdanih promatraca :)
jako lijepi report....gust je citati takve stvari...covjek se nekako uzivi i moze vizualizirati sto i kako bilo... :)
Vidulini Observatory

spadej

Super izvestaj, svaka cast! Potpuno se slazem sa Marinom, imam utisak kao da sam i ja bio sa vama.

Luger

Vlaiv, uzivao sam citajuci izvestaj. Izgleda da smo se malo ulijenjili, fale nam ovakve stvari. Svaka cast!

Yagodinac