• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Paralelogram

Started by mravic, November 09, 2012, 08:57:04 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mravic

Za sve one "dvogledaše" koji nemaju dobar stativ a želeli bi da ga naprave nešto ozbiljno, ovde imaju detaljno uputstvo.
http://univerzumad.com/?page_id=19
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Za to tvoje čudo treba ne dobar nego glomazan stativ a sudeći po primercima koje sam video i probao ja bi to napravio još glomaznije ;)
Metal ume da vibrira poprilično naročito nosač kontratega, to bi moralo da bude što kraće i i što masivnije.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

E pa čekam ovakve komentare.
Naravno da je najbolje da šipka na kontrategu bude što deblja i što kraća ali to onda ili skraćuje paralelogram ili povećava količinu tegova a i jedno i drugo baš nije dobro.
Ovaj paralelogram je pravljen za dvogled 25x100  i on je težak 5.5Kg. Naravno da za manje dvoglede ne mora biti ovako masivno.
Stativ za ovaj paralelogram i dvogled je naravno masivan i može da posluži neki od npr. eq5 ili eq6 a od geodetskog instrumenta je takodje odličan.
Do sada sam ih napravio 5-6 komada i sve jedan je u funkciji i svi zadovoljni.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Ma znam ja to ali moja najveća primedba na primeke koje sam imao priliku da probam na Letenki je upravo to što su podložni vibracijama naročito kada je u pitanju šipka sa tegovima. Mislim da, kakvu god šipku da staviš ako se imalo povija pod težinom kontratega imaš problem sa vibracijama, verovatno bi bilo bolje upotrebiti neku cev npr od aluminijuma  a moglo bi se probati i da ce obe horizontale šipke paralelograma naprave od cevi okruglog preseka to bi isto smanjilo vibracije i povećalo krutost konstrukcije.

Naravno ta konstrukcija je pravljena za veliki i težak dvogled, manji dvogledi, do 15x70, mogu da prođu i sa znatno jednostavnijom konstrukcijom od letava.

Onaj moj skepani probni primerak je iznenađujuće čvrst za nešto što je na brzinu sklepano od čamovih letvica, naravno kada sam rešio problem sa glavom stativa više i ne razmišljam o pravljenju nove trajne verzije  ;D
Inače razlika između ova dva tipa je što je manji namenjen posmatranju kada se stoji dok onaj veliki (i generalno takav tip) može da se koristi jako udobno i iz stolice/ležaljke.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

xpotwenty

glavom stativa više i ne razmišljam o pravljenju nove trajne verzije???

mitja

uvek su mi bili interesantni ovi likovi koji samo dodju i napisu nesto ne povezano... nije mi jasno zasto, kako, cemu?

uglavnom imao sam dvogled 20x60 i zao mi je sto ovo nije bilo ranije serovano. ali ko zna.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Danijel

Ovaj xpotwenty nije lik, nije čak ni čovjek, to je skripta. Smeće drugim riječima. ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

sale11472

Ali ipak, hvala mu što je temu izvukao iz paučine, interesantna je  ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D