• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pivo i astronomija

Started by gucic, November 30, 2005, 01:52:07 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sashastar

Zastava je zabodena teren se priprema.
Uskoro pocinje izgradnja Astro pivnice


Bobo

hahah, sahsastar svaka cast :)  E nemoj slucajno furati Favorit na Mjesec - to je najlosija piva u HR, pijemo ju samo da se osjecamo kao lokalci  :wink:  Preporucam Velebitsko crno ili Tomislav!

sashastar

Bice sva zemljana piva pa birajte.
Samo moram da upozorim usluga ce biti malo spora zbog gravitacije.

Bobo

Uf zamisli kolika ce biti pjena, ne mora se brinuti da se razlije okolo!

Bobo

Nego evo moje fotke koja bas pokazuje istu fazu Mjeseca kao tvoja simulacija:

http://www.teleskop-service.com/pentaxpics/start/PE75_mjesec170705.JPG

Mislim da se vide krateri Beer i ovaj drugi kao dvije male tockice na mjestu gdje si oznacio.

sashastar

Uh sjajna je fotka mislim da si otprilike pogodio poziciju.
Inace sam sliku sa zadovoljstvom skinuo.

sashastar

Ko je znatizeljan izgradnja je u toku upravo vrsim inspekciju radova
za "Astro Moon Pivnicu"


marino

Quote from: "sashastar"..upravo vrsim inspekciju radova
za "Astro Moon Pivnicu..


uff, krenuo ti za ozbiljno, bravo!
nego, reci mi jel se ono zorkiceva faca vidi na onom prozorcicu desno? nisi valjda njega vozikao gore-moras sa njime biti oprezan..taj ce ti sigurno nesto predloziti i zeznuti originalnu koncepciju ;)
m
Vidulini Observatory

sashastar

Izvini ali stvarno neznam sta si sa time mislio.

marino

Quote from: "sashastar"Izvini ali stvarno neznam sta si sa time mislio.


ma neee..samo sam se salio da jel to zorkic na brodu sa tobom...samo mala sala na zorkicev racun, jer mi jos nije posalo astronomije od broja 11 nadalje;)

m
Vidulini Observatory

sashastar

Ok samo sam zato ja poslao Dve Ture Piva da napune one kratere


stefan

ko nabroji vise marka piva dobija gajbu piva.

In Serbia
Apatin: Apatinska pivara (Apatin brewery)
Jelen pivo (Deer beer)
Bečej: Pivara Bečej www.pivara.co.yu
Old Gold - light and dark
Gerber's - light and dark
Belgrade: Beogradska industrija piva (BIP) (Belgrade Beer Industry) www.bip.co.yu/fpuppivo.htm, in Serbian
Bg
Bip (БИП)
Premium Pils
Ruski kvas (Russian kvass) - kvass
Belgrade: Kasina - brewpub
Čelarevo: Pivara Čelarevo (Brewery Čelarevo) www.carlsberg.co.yu
Lav pivo (Lion beer)
Jagodina: Jagodinska pivara (Jagodina brewery)
Jagodinsko pivo (Jagodina beer)
Simbol (Jagodina export brew)
Niš: Niška pivara (Niš brewery)
Superior
Apel (only in 0.33l bottles)
Novi Sad: Pivara MB (Brewery MB)
MB Premium
Pančevo: Pivara Pančevo (Pančevo brewery) www.weifert.co.yu
Pančevačko ekstra (Pančevo extra)
Standard
Weifert
Peć: Pećka pivara (currently operating in Belgrade)
Peć: Biere e Peja (operating in facilities of Pećka pivara)
Ritiševo: Pivara Ritiševo (Brewery Ritiševo)
Krugher & Brent
Valjevo: Valjevska pivara (Valjevo brewery) www.valjevsko.co.yu
Valjevsko pivo (Valjevo beer)
Vršac: Vršačka pivara (Vršac brewery) www.vrsackapivara.co.yu, in Serbian
Šampion (Champion) - light and dark, plus two varieties
Zoffman
Zaječar: Zaječarska pivara (Zaječar brewery)
Zaječarsko pivo (Zaječar beer)
Pils plus
Nikola Pašić - dark beer
Zrenjanin: Zrenjaninska industrija piva (ZIP) (Zrenjanin Beer Industry) www.zip.co.yu
Rooster Beer
In Montenegro
Nikšić: Nikšićka pivara (Nikšić brewery)
Nik Gold (Nikšić export brew)
Nik Cool (light beer)

stefan

sta ste se primili na pivo.

         
VISKI bre
ili jos bolje BAMBUS

stefan

Nastalo je pre 3 decenije i bilo jedno od najpopularnijih crnih vina u bivšoj Jugoslaviji.

Banaćani su poznati ljubitelji konja te nije ni čudo što jedno od najpoznatijih crnih vina nosi naziv « Ždrepčeva krv ».

Već i sam izgled vina i njegova gustoća odaju snažno, pomalo divlje a ipak zamamno vino zbog prisustva čija intezivna tamnorubin boja podseća na boju ždrepčeve krvi.

To je kvalitetno crno polu-slatko vino koje se proizvodi od grožđa s Potiskog regiona, veštom kupažom (kombinacijom) sorti vranca, muskat hamburga i prokupca.

Ovo vino je dugo godina plenilo pažnju ljubitelja vina na prostorima bivše Jugoslavije i van njenih granica.

Interesantan podatak je da je « Ždrepčeva krv » bilo jedno od vina koje se služilo na engleskom dvoru na venčanju princa Charlsa.

Služi se uz jela od divljači, pečenja ili uz tamna dinstana jela.

Služiti ga ohlađenog na temperaturi od 12 - 15C.

stefan

Odakle potiče pivo

Pivo kroz istoriju

   Pivo je drevni napitak i njegova istorija je sigurno duža od 6000 godina. Prve tragove ostavile su civilizacije koje su naseljavale žitnicu u dolini reka Eufrat,Tigar i Nil, 4000 godina pre nove ere. Prve pisane tragove o pivu stavili su Sumeri koji su 2500 godina p.n.e. naseljavali područje Mesopotamije. Ubrajali su ga u najvažnije namirnice, koristili kao lek, ali i kao novac. Kao sirovinu koristili su ječam, pšenicu, a ponekad i zob i proso. Pilo se da bi se ugasila žeđ, ali i kao hrana.

Pivo - kozmetičko i platežno sredstvo

   Egipatske žene iz više klase koristile su ga u kozmetičke svrhe i njime negovale kožu. Najpoznatija od njih, Kleopatra - čija je neodoljiva lepota dobro uzdrmala Rimsko carstvo, štitila je i vlažila ten talogom i penom od piva.

   Pivu se pripisivala i mitska uloga i smatrali su ga sastavnim delom života. U plodnoj dolini Tigra i Eufrata, bila je u to vreme država Lagaš sa svojih osam malih gradova i 40 sela. Ona se u mnogo čemu razlikovala od susedske Akadske države, po tome što nije vodila ratove, bavila se graditeljstvom, umetnošću i naukom. Njeni vladari vladali su od Sredozemnog mora do Persijskog zaliva, a ostavili su za sobom hramove, kipove, sisteme za navodnjavanje i glinene tablice. Tako su ostali zapisi koji su sačuvali njihova znanja u matematici i prvi ep. Ep o Gilgamešu kralja Uruka, njegovom čudnom prijatelju Enkiduu i boginji Ninkasu. Po predanju je odrastao u stepi među životinjama. Bio je divalj, ali odan Gilgamešu. Pratio ga je i štitio u njegovom pohodu protiv Huvave, gospodara kedrove šume.

Piće bogova

   Ninkasu je bila boginja koja je čuvala tajnu spravljanja slada i piva. Kuvala je pivo, "čudesno piće" namenjeno bogovima i upravo je ono odigralo presudnu ulogu u preobraćanju Enkidua. Bilo je dovoljno da on popije sedam čaša tog napitka, pa da doživi preobražaj i da se iz polubića preobrati u čoveka. Boginja Ninkasu je čuvala tajnu spravljanja piva, ali je zapis o njoj "Himna boginja Ninkasu" iz 1800 godine p.n.e. ostao, i danas se smatra najstarijom recepturom za spravljanje piva.

   Kralj Hamurabi (1792-1750 p.n.e.) je jedna od najvažnijih ličnosti Drevnog istoka. Ostao je zapamćen po pravednosti, procvatu nauke i uređenju državne uprave. Za sobom je ostavio zakonik (Codex Hammurabi) koji je u oko 300 članova obuhvatio sve što je bilo od važnosti za javno i privatno pravo. Između ostalog i propise vezane za spravljanje i promet piva. To nije slučajno, budući da se u to vreme u Vavilonu znalo za više od 16 vrsta piva.

Omiljeno na svim meridijanima

   Nije ni malo čudno što je pivo piće koje se održalo sve ovo vreme. Pivo je oduvek bilo jedno od najomiljenijih i najrasprostranjenijih pića: piće koje se pije na svim meridijanima i u svim podnebljima, piće za sva godišnja doba i sve prilike.. Civilizacije su dolazile i prolazile i svaka mu je dala nešto svoje, nešto specifično i ostavilo ga za sobom kao tradiciju pokolenjima koja su dolazila.



..................................................................................................................................................................................