• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

odabir h alfa filtera

Started by betelgez, April 01, 2015, 10:51:08 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

betelgez

April 01, 2015, 10:51:08 pm Last Edit: April 01, 2015, 11:30:42 pm by betelgez
Cao, u nedoumici sam, a nigde ne mogu naci neko korisno objasnjenje vezano za pomenuti filter. Ako pomenemo talasnu duzinu od 656.28 nm u slucaju h alfa linija, kakvi su onda h alfa filteri od 12 nm, 16 nm, 32 nm i slicno? Cemu oni sluze pojedinacno i u cemu je razlika izmedju njih?

To je bilo prvo pitanje. Drugo je, koji h alfa filter od gore pomenutih se treba koristiti na obicnom teleskopu koji ima baaderov filter da bi se mogla gledati protuberanca, kao i ostale pojedinosti koje silarni teleskop vec ima u sebi?


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

vlaiv

Pomenuti brojevi su bandpass sirine kod pomenutih filtera, znaci onaj od 12nm zapravo propusta 656.28 +/- 6nm opseg (ne 100% citavu sirinu, obicno
ti bandpass filteri imaju usku gausovu raspodelu).

Misli da su pomenuti H-alfa filteri pogodni za emisione nebule i deep space. Kako bi radili sa astrosolar folijom nisam siguran. Ono sto znam
jeste da svi ti solarni teleskopi imaju daleko manji bandpass opseg od ovih pomenutih (reda velicine angstroma - 0.1 nm).

Naprimer Coronado PST koji je koriscen za snimanje onih ekstra fotki u thread-u o pomracenju sunca koje je postavio ivanmsk
ima bandpass od manje od 1 angstroma. Doduse to je njemu primarni filter, pa ujedno na taj nacin i redukuje kompletno solarno zracenje.

Ako pogledas te fotke, videces da se naziru protuberance.

Druga varijanta je da koristis kalcijum h/k filter, imas baader K-line stacked filter (kombinacija 2 filtera, za h i k linije)
Evo jedan tekst koji objasnjava ovu varijantu (original francuski, prevedeno na engleski)
http://www.astrosurf.com/buil/us/sun/sun.htm
Tu su zapravo koristili kombinaciju takva dva filtera i rezultate koje su postigli.

Takodje imas i baader solar continuum filter koji pojacava detalje na povrsini, ali koliko citam po netu, ne postoji mogucnost da
se snime ili vide protuberance sem eventualno za vreme totalnog pomracenja.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

betelgez

Aha, prema tome onaj od 12nm koji je inace najslabiji, dao bi mi sliku sa previse detalja, to jest ne bi filtrirao dovoljno. Hm, gde se moze naci kalcijum h/k filter, pa makar na zajam da vidim sta on nudi?


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

kruska

sto ima manje nm to je jaci contrast, jer blokira shum . tj LP.
jeste da je potrebno mozda imati duze ekspozicije ali je efekat jaci.
sustina je u uklanjanju shuma na snimku koji moze biti posledica LP ili pozadinskog shuma ccd kamere.(flat, dark bias)
iako je vreme expozicije duze sa filterima od 7nm I 12 nm se bolje moze slikati u gradskim uslovima.
p.s. refleksione nebule su npr vreli plavi gas u m45 pleiade, iris nebula ngc7023.  I na njih filteri ne pomazu toliko.

ako imate dodati na ovo... recite I jos.
🌠


vlaiv

Ja sam gledajuci ponudu na teleskop servisu u nemackoj (TS) video da oni imaju svasta nesto, samo taj kalcijum je papren
mislim papreno skup

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p3415_Baader-stacked-1-25--K-line-filter-for-Solar-photography.html
285e

Imas i citavu ponudu za solarno posmatranje, snimanje, samo spremi se za shok cene
http://www.teleskop-express.de/shop/index.php/cat/c61_Solar-Observing.html
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC