• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Potreban prijateljki savet

Started by dulef90, December 03, 2005, 04:49:54 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dulef90

Dobio sam preporuku od jednog prijatelja da je ovaj forum bolji od drugih barem sto se prometa informacija tice, pa sam evo resio da potrazim savet na njemu.
Strasno me muci jedna nedoumica koja se bas tice kupovine odgovarajuceg teleskopa.
Ja vec imam jedan (bolje da nemam :cry: ) reflektor 11.4/100 cm katadioptrik (kineski :evil:  :x  iz Beogradjanke :evil:  :evil:  :evil: ), a planiram kupiti jedno od sledeca dva:

1. novo OGLEDALO sa istim osobinama (11.4/100 cm, jos ne znam cenu) koje bi se komotno uklopilo sa vec postojecim "hardverom" teleskopa, kao i novu EQ-3 montazu sa motorima;

2. AHROMATSKI DUBLET karakteristika 12.7/120 cm po ceni od oko 300 :roll:  evra sa nosacima (cemu bih posle lako dogradio cev i ostale delove), kao i novu EQ-3 montazu sa motorima;

Sta je pametnije, kvalitetnije i prakticnije :?:

Bobo

A sta te smeta kod sadasnjeg teleskopa da planiras kupiti isti?

dulef90

Smeta mi kineska optika, nepreciznost i los kvalitet izrade ne samo optike vec i montaze koja NE MOZE DA DRZI CEV TELESKOPA U JEDNOM PRAVCU, VEC CEV STALNO PADA U HORIZONTALNI POLOZAJ (tako da kad nesto gledam moram sa obe ruke da drzim cev kako bih tacno ubo i zadrzao trazeni polozaj).
A slika... Jooj... nista se ne da poznati, sve je mraljavo, ni kratere na Mesecu ne mogu lepo da vidim! :cry:

sashastar

Dulef90 prvo dobro dosao na pravom si mestu.
Ja necu da se u ovo mesam Bobo je strucnjak a  ima ovde jos
mnogo njih koji ce ti strucno pomoci samo hocu da kazem to sto su rekao
za mene je strava i uzas.
Kako se meni cini izgleda da ces morati ili bataliti taj teleskop ili kupuj nov ako imas novca.
Jer nisam bas siguran da se moze preterano poraviti ili nadograditi
odnosno poboljsati jedino uz neke velike novcane troskove.

Bobo

Kineska optika je sasvim ok. Ako ti cijev pada, znaci da nisi izbalansirao teleskop. teleskop mora biti izbalansiran inace ce "padati" i na najboljoj montazi. To sto ti je sve mutno je najvjerovatnije zbog losih okulara (koje okulare imas?) i lose kolimacije. Izbalansiraj teleskop, provjeri kolimaciju i tek onda mozes zakljuciti sto je na teleskopu lose. Inace 114mm newtoniani su svi kineski i vecina ih je vrlo dobra za pocetnika.

andromeda 2

Da ga izbalansiras, moci ces. Montaza je EQ2 i sasvim OK! Ali da dobijes jasnu sliku, to neces, jer nesto nije u redu sa optikom (licno iskustvo). Nesto nije u redu sa primarom! Okulari su OK (Pl 25 i Pl 6,5) i na drugim teleskopima su sasvim upotrebljivi.

dulef90

Hvala na toploj dobrodoslici!
Teg je super podesen, jednostavno nije do njega, montaza je sva mlitava. Verovatno se meni zalomila neka gora, ili je ostecena prilikom transporta. 8)  Optika, hm... Kinezi mogu da prave po licenci ali i bez nje, dalje je sve jasno. Okular sam probao na jednom kvalitetnom refraktoru (koji nije moj) i cini mi se da je hromatizam veci od onog kada je na drugim okularima (Carl-Zeiss od 12mm recimo), ali mozda nije do njega.
Posto je katadioptricki, on ima jedno (rasipno verovatno) socivo izmedju sekundara i okulara koje moze da pravi problem.
A moje se pitanje i odnosi na izbor pravog teleskopa. 8)

sashastar

Za izbor pravog teleskopa prvo treba da obratis paznju na proizodaca.
Recimo ovi :

Orion USA
Teleskop-Service (TS)
Celestron
Skywatcher
Hardin Optical
Meade
GSO

A za sam teleskop to prepustam nasim ekspertima.

gucic

Montaza moze da se sredi. Ako svracas u BG nije problem da se dogovorimo da je pogledam pa ako "operacija" uspe bice mi jako drago, a verujem i tebi.
Svi ti teleskopi iz Beogradjanke su krs. Jeste da su kineski ali to ne mora da znaci da su uopsteno losi, sto kaze Bobo. Obrati paznju na njegov post (gore) o kolimaciji i okularima. Ne mora da znaci da je samo u pitanju raskolimiran primar. Mozda je i sekundar ili cak fokuser ako si ga negde udario! Takvi teleskopi trpe jako malu dekolimaciju. Mozda nisi imao srece ni sa atmosferom?
Ne bih ti preporucio da kupujes nov primar. Mozda je cak u pitanju socivo u fokuseru. Cak i da kupis primar mozda ces imati problema sa slikom i fokusom jer je moguce da novo ogledalo ne odgovara postavki teleskopa.
Dublet...pitanje je koliko ces moci da ucinis po tom pitanju. Za tako nesto treba mnogo iskustva i srece kad je u pitanju kvalitet optike. Treba se i snaci kako da postavis socivo, a da ga pritom ne ostetis i da srafovi za kolimaciju imaju svoju funkciju. Bice ti potreban i dobar fokuser. To sve mora da ide u savrseno opticku osu inace eto haosa.
Ne znam koja je razlika izmedju EQ2 i EQ3 (valjda ova podrzava motor za Dec) ali EQ2 nece sigurno izdrzati masu refraktora (ako ga napravis). EQ2 je inace, sasvim OK za amaterske radove.
Stavi sve na papir i videces da su muka i novac za gradjenje ahromata daleko veci od novog ahromata tog ili pribliznog promera.
Cuvaj novac za nesto jace. Vrlo je moguce da ce se u SCG uskoro otvoriti neka radnja sa kvalitetnom amaterskom opremom.

marino

Quote from: "dulef90"montaza je sva mlitava


da nisi zaboravio stisnuti kocnicu?

m
Vidulini Observatory

Bobo

Quote from: "dulef90"
Teg je super podesen, jednostavno nije do njega, montaza je sva mlitava. Verovatno se meni zalomila neka gora, ili je ostecena prilikom transporta.[/quote


Ma da ti je sve slomljeno, teleskop ne moze "padati" ako si ga dobro balansirao. Ne balansira se samo utegom, moras izbalansirati i samu cijev da ti ne "pada" na jednu ili drugu stranu. Tek nakon toga namjestas uteg. Jos uvijek nisi definirao okular. Kakve su oznake na njemu?

Najbolji teleskop je onaj kojeg cesto koristis.

andromeda 2

Posto je katadioptricki.... Ne znam zasto mislis da je taj tip teleskopa. U beogradjanki prodaju od vecih apertura samo teleskope tipa Newton, a u tvom slucaju ima korektivno socivo koji mu vestacki produzava ziznu daljinu na 1000 mm.
Prema tome, sredi montazu, skini okulare, trazilac i potrazi novi tubus za vec postojecu montazu. Od ovog tubusa neces moci nista pametno napraviti.

dulef90

Ja sam se nadao savetu, ali sada ne znam koga da slusam.
Okulari su verovatno Plosl (Pl valda znaci to). Inace sam sada kupio neki tzv ortodopski (verovatno) okular od 6 mm i imam jedan Carl-Zeiss okular (inace za mikroskope) od 12 mm (pa treba malo da ga menjam).

Probacu da zategnem neke stvari, ali treba busiti nove rupe i ugradjivati nove srafove.

Novu optiku (ahromatski dublet ili novi primar) bih nabavio od Kisa iz Subotice, koji me jos nije prevario, a mnogo toga sam od njega kupio. Ako on ne valja, postoji jedna originalna prodavnica Celestron teleskopa i optike u Solunu, a ja tamo relativno cesto idem, pa mogu nabaviti apsolutni kvalitet.

Teleskop bih pravio uz pomoc pravih majstora - metalo strugara iz jedne fabrike (nakadasnji "Lemind-Proleter") tako da preciznost NIJE PROBLEM.

Pare i trud (vreme) jesu veliki problem. Kao sto mogu primetiti, neki me ubedjuju da ne kupujem nista novo (do sitnica), a neki me savetuju da se odlucim na refarktor, koliko sam pogodio? :roll:

gucic

Okular je verovatno ortoskopski. To su odlicni okulari. Sa njim ne bi trebalo da imas hromatizam. A taj hromatizam, inace, moze da bude i od sociva u fokuseru, a i od okulara. Moze da pise da je Plossl ali to nista ne znaci.

Ne mogu nista da ti kazes direktno. Pogledaj koje su cene teleskopa u Solunu, narocito ahromata od 120mm. Mozda mozes nekako da izbegnes carinu.
Ako ne zelis da kupujes nov teleskop, a zelis jedno od dva navedenog iz prvog posta, onda ti preporucujem ipak dublet. Menjanje ogledala nece ti mnogo pomoci. AKo zelis da izvadis socivo iz fokusera, onda moras da menjas i sekundar, a verovatno i fokuser. Kupovina novog ogledala nece resiti pitanje sferne aberacije i kome. Jedino da onda kupis nov tubus ili ga napravis. Onda je bolje da kupis ceo nov teleskop. Ja sam nesto razmisljao o tome da promenim ahromatsko socivo u fokuseru i zamenim ga apohromatskim cisto radi experimenta. Ako ne uspe, uvek mogu da se vratim na staro, a apohromatsko socivo (barlow!) ce sluziti kao stalna upotreba pri snimanju ili posmatranju. Apo barlow mislim da kosta oko $80 (?). Ne znam kakav je kvalitet.

dulef90

Evo kako ja zamisljam da napravim teleskop:
Iza objektiva (pred kraj cevi) stavim sekundar koji ce (slicno Newton teleskopima) reflektovati zrake pod uglom od 90 stepeni, sto znaci da se osa sekundara i osa objektiva seku pod tim uglom (opet slicno Newton teleskopima) tako da je mnogo udobnije gledanje.
Cev cu podeliti na 3 ili 4 dela koji se spajaju navojima i tako daju sigurnu i stabilnu celinu, a i veoma prenosiv teleskop (podelim cev od oko 1m na dve dvodelne celine od po 0.5 metra).
Ali  :cry:  ne znam kako i gde da nabavim sekundar - da kupujem novi - skupo, da mi pravi oni metalostrugari - tesko...
Ali prvo da ja kupim novu montazu! :wink: