• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Potreban prijateljki savet

Started by dulef90, December 03, 2005, 04:49:54 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

stefan


dulef90

Quote from: "stefan"Jadan ti sa tim teleskopom :(

Sto jadan, pesimizam te nece nikamo odvesti! :x
Samo optimizam pobedjuje.  :wink: Ako sve bude bilo prema planu (a nece  :verysad: ) to ce biti savreni astronomski amaterski alat za posmatranje bilo cega. 8)
Po neki put se treba zrtvovati za svoje ideale i ideje. :D
PS_ Kada nekog citiras, makar stavi to pod navodnike (Albert Ajnstajn : "Samo dve stvari su beskonacne - svemir i ljudska glupost( :P ), ali za ono prvo nisam siguran" i "Bog se nije igrao kockicama( :?  :shock:  :o  :( )")
Ono sto je moj potpis (Ma kako nase misli bile duboke, mi i dalje plitko plivamo) je moja kreacija, pa ne treba da je stavljam pod " " :!:  :wink:

andromeda 2

Smo napred! Nemoj da te bilo ko obeshrabri! Nisam najbolje shvatio sta zelis da napravis, ali pokusaj, mozda ce to biti ono pravo!

dulef90

Prosto receno, zelim da napravim veliki durbin koji ima svoju montazu. :wink:

stefan

Quote from: "dulef90"
Quote from: "stefan"Jadan ti sa tim teleskopom :(

Ono sto je moj potpis (Ma kako nase misli bile duboke, mi i dalje plitko plivamo) je moja kreacija, pa ne treba da je stavljam pod " " :!:  :wink:


HAHAHA Astronomski knjizevnik :D  :P  :lol:

vanillasky

Gde bi mi bili da nije takvih kao ti. Samo napred.

Maxscope

Quote from: "dulef90"Evo kako ja zamisljam da napravim teleskop:
Iza objektiva (pred kraj cevi) stavim sekundar koji ce (slicno Newton teleskopima) reflektovati zrake pod uglom od 90 stepeni, sto znaci da se osa sekundara i osa objektiva seku pod tim uglom (opet slicno Newton teleskopima) tako da je mnogo udobnije gledanje.
Cev cu podeliti na 3 ili 4 dela koji se spajaju navojima i tako daju sigurnu i stabilnu celinu, a i veoma prenosiv teleskop (podelim cev od oko 1m na dve dvodelne celine od po 0.5 metra).
Ali  :cry:  ne znam kako i gde da nabavim sekundar - da kupujem novi - skupo, da mi pravi oni metalostrugari - tesko...
Ali prvo da ja kupim novu montazu! :wink:


Andromeda nije jedini koji ne razume sta ti zapravo zelis napraviti. Ja isto ne mogu da razumem sta ti zelis napraviti ma koliko puta citao ovo sto si napisao.
Kao prvo pominjes objektiv (lece) na pocetku cevi (tubusa) dok ces pred  kraj cevi (tubusa) postaviti sekundarno ogledalo!!!!!???????
A gde ces fokuser?
Ako te ja dobro razumem fokuser bi onda dosao sa strane pred kraj  tubusa, sa time sto bi na kraju (u tvom slucaju pocetku) tubusa umesto primarnog ogledala imao objektiv i sto bi sada fokuser umesto na pocetku bio na donjem kraju tubusa i to opet sa strane.
Spolja, teleskop bi izgledao kao Newton tubus okrenut naopako, ako se ne varam.
Sa obzirom kako si objasnio secenje osa pod uglom od 90 stepeni, meni ovo izgleda kao neka vrsta refraktora koji umesto fokusera i dijagonalnog ogledala na kraju teleskopa, ima sekundarno ogledalo (na spideru?) pred kraj tubusa i fokuser isto pred kraj tubusa i to sa strane.
Da li gresim?
Sa druge strane nisam siguran da sam ikada video tubus teleskopa iz dva ili vise delova koji se srafe jedan na drugo.
Neke vrste dobsona je moguce rasklopiti, ali se radi o sipkama i uglavnom "truss tube" dizajnu.

dulef90

Upravo tako!
Verovatno da cev i nece da se rasklapa, ali ukoliko se i bude rasklapala bice to isti mehanizam kao kod DURBINA (DOGLEDA).
Nije li to brilijantno! :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D
Imati ahromatsko socivo na prednjem kraju cevi, a na suprotnom imati sekundar (na spider-u) i fokuser koji je pomeren za 90 stepeni i time mnogo poboljsati udobnost posmatranja i uopste ravnotezu citavog sistema :!:
Zamislite jos samo kada sakupim novce za sve ovo...
PS_ ideja o stavljanju sekundara iza objektiva je MOJA, nemoj da posle nadjem neke doktorate za mojom shemom...salim se, ali neka ovo "saznanje" (ko bajagi) ostane u granicama ovog foruma!
A cudi me kako to da se niko drugi nije toga setio... tako je jednostavno i prakticno!

mravic

A sta ce ti spider?
Koliko sam ja shvatio ti hoces da napravis obican refraktor a na drugom kraju umesto fokusera da postavis sekundar a na tubus fokuser. Zar to nije isto da prvo postavis fokuser na drugom kraju cevi a onda stavis dijagonalno ogledalo isto takvo kao sto ga koristis kao sekundar.
:wink:
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

dulef90

A sto mi kvaris ideju Janko? :?
Tako mi se cini da je udobnije.
Eto nisam odustao ni od REFRAKTORA ali ni od REFLEKTORA :!:

Djorvoz

Kupi katadiopter i ništa ne prepravljaj.

mravic

Pa najbolje bi ti bilo da napravis jedan reflektor. Njega mozes da napravis za male pare. Uz malo truda i alata oko 100 eura. A i manje.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk