• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Transport teleskopa

Started by BorisNS, April 20, 2015, 07:31:14 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

BorisNS

Imam SW 150/750 i veliki problem oko transporta kada idem na posmatranja.

Trenutno za to sluzi najveci kofer koji sam mogao naci, obmotan u cebadima, ali posto knap staje, nisam bas siguran da dobro absorbuje  truckanje po neasfaltiranim planinskim puticima.

Kontaktirao sam firmu iz NSa radi izrade custom flight case-a (primer: http://www.company7.com/televue/graphics/np101_ata_case_672470.jpg) za tubus, ali izrada bi kostala 120eur (samo materijal kosta 80eur) sa sve izradom custom sundjera.

Posto su dimenzije tubusa Dužina: 70cm, Prečnik: 18cm + fokuser sa jedne strane 12cm ne mogu da pronadjem nijedan kofer dovoljno velik.

Kako ste vi resili ovaj problem? Ima li neko jeftinije resenje? Pre bih 120eur potrosio na neku dodatnu opremu, nego na transport.

vasja

Ja sam preko teleskop centra u Subotici nabavio odlične torbe napravljene po meri za tubus i stativ koji imam (imam 250/1200 Newton i EQ6). Torbe su izvanredne i bez njih ne znam kako bi išao bilo gde. Pitaj ih da ti daju ponudu za tvoju opremu.

Jedino za šta sam se sam snašao je glava montaže, za koju sam našao dobar kofer u koga sam stavio isečeni stiropor u kome je montaža i došla.
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

kostur

Ako je umotan u cebe i staje knap bolje apsorbuje nego neki u kom landara. Ja bih bio srecan da sam odmah nasao takav kofer, ja sam morao svoj i da pravim. Bitno je samo da ne ide direkt u kofer bez icega, a ostalo i nije. Kupuj kolimator za te pare i vozi ga bez brige. A montaza, znas i sam verovatno, nije bitna.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Predrag

U TC razbijaju sa cenama. Negde na forumu se govorilo o torbama za tubuse i znam da postoji neko ko pravi takve torbe sa niskim cenama u odnosu na TC. Pretraži malo po forumu.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

BorisNS

Hvala na odgovorima, ispitacu jos opcija, pa cu javiti ovde sta sam i kako uradio.
Naravno da mi je TC najbolja opcija, al cene su 100+eur...

allexxandar

Ja sam resio ovako, uspem da umuvam uz maka, i glavu montaze i kablova, i okulare, i akomulator mali, i tegove, i sipku montaze, cak uspevam da umuvam i refraktor 80/400 sa sve prstenovima. Ustvari staje sve osim tronosca. Pokazlo se kao bezbedno i dobro resenje, a kostalo je oko 2.500 dinara. Mozda bi bilo bolje resenje da je kofer - kutija imala tockove.

http://forum.astronomija.co.rs/oprema/kutija-za-montazu-i-opremu/msg56960/#msg56960
SW 127/1500 MC | NEQ-3 GoTo | SW 80/400
Canon 600D | Btc 12x56

BorisNS

Evo konačnog rešenja:









Veoma kvalitetno odradila firma iz Đurđeva (kod NSa) koji se bave proizvodnjom flight case-eva i slično (ne bih da spominjem ime, verovatno je protiv pravila reklamiranje, a lako se nađe online).
Circa 140eur sve ukupno, ali bolji kvalitet je teško naći :D Radili po meri za moj 150/750.

marino

Iznimno lijepo i  funkcionalno djeluje
Vidulini Observatory

spadej

Super resenje. I za transport i za cuvanje. Razmisljao sam da sam napravim nesto slicno, kad nekad, u dalekoj buducnosti, budem imao vremena.

Danijel

Vidi se da ti ljudi znaju šta rade, teleskop će u tom koferu biti siguran na putovanjima. :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

allexxandar

SW 127/1500 MC | NEQ-3 GoTo | SW 80/400
Canon 600D | Btc 12x56

dejravian

NEQ6 PRO Syn Scan GO TO , 150/750 N .<br />Okulari Super 25 i 10 mm<br />Barlow 2x ,<br />Canon EOS 600D . Canon EOS 450d mod , Canon EOS 350d mod , 18-55

sarajevo

Ima li neka opcija za kofer za neq6 postolje?

VaskoGM

Quote from: sarajevo on November 22, 2015, 06:52:05 pm
Ima li neka opcija za kofer za neq6 postolje?

Imaju i gotova resenja: http://www.teleskop.rs/teleskop/koferi-i-torbe/aluminijumski-koferi-za-montaze

Mada takvi prazni koferi mogu po oglasima da se nadju jeftino.
Ako imas kutiju, ambalazu od montaze, mislim na zastitni deo, pena, sundjer ili stiropor... samo ga ubacis u kofer odgovarajucih dimenzija.
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

sarajevo

da... kofer neki... moram naći neki izdržljiv