• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Izvor svetla za mikroskop - Izrada

Started by Ralemasinac, May 03, 2015, 05:24:57 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ralemasinac

Za oštar i jasan odraz posmatranja objekata u nativnom ili sl. preparatu neophodan je jak izvor svetla. Ta se obezbedjuje Kelerovim kondenzatorom ali on ima jedinu manu, a to je cena ;)  Napravio sam jak izvor osvetljenja po uzoru na Kelerov. Potrebn je jedan stari objektiv Industar 3,5/50 navoj M39 ili sličan. On je zaista jeftin max. 3€(ima ga na svakoj pijaci). Za napajenje sam uzeo napajanje Tunali antensko pojačalo signala za TV. Skinuo crvenu diodu  i zalemio zelenu i belu LED... Sa tim dobijate praktično skupi "fazni mikroskop" 3D slika. Izgleda kao laserski snop svetlosti :) Znači da se svetlost LED koncentriše uz minimalno rasipanje.

Ralemasinac

Samo da dodam još neku sliku. Otvori se objektiv i potrebno je zameniti mesta sočivima. Objektiv ima tri sočiva odnosno 4(dva su u dubletu) Stavljam prvo šemu objektiva. Unutra je i dijafragma, nju bacite. Prvo se stavlja bikonkavno/rasipno, zatim dublet i na kraju plankonveksno.

Ralemasinac

Evo i slike da pojednostavim način zamene mesta sočivima... To je objektiv koji se osim za makro fotografije koristio nekada i za "uveličavanje fotografija" u laboratorijskim uslovima. Njegov pun naziv je " Industar 50 U " stavljam sliku. Ne zamerite što zatrpavam postovima ali nemogu da stavim dve fotke odjednom sa mobilnog...

Ralemasinac

Evo i konačnog rezultata ISO 400, uvećanje 400x Društvo sa medicine zna šta je na slici. One dve spojene tačkice su reda veličine oko 1μm(diplokoka). Sve što vas zanima o gradnji ovog izvora svetlosti pitajte, odgovoriću ;) Obratite pažnju ima 3D efekat jer postavim izvor pod malim uglom u odnosu na normalu snopa svetlosnih zraka. Napomena: ne stavljajte LED plave boje jer može biti da je UV LED, da ne oštetite retinu oka!!!

mitja

Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

trut

Rale pošto vidim da se razumeš kakav bi raspored sočiva trebao biti da se recimo dobije fokus na 15 cm? Konkretno mislim da iskoristim web kamericu da napravim mikroskop za lemljenje i slično.

Luger


Ralemasinac

Mitja, Luger hvala najlepše... Nisam baš pametan, samo amater. Pametni imaju sekretaricu, vozača, telohranitelja i sebe. I naravno blind vozilo i rotaciju. Šalu na stranu. Trut@ ako imaš ovakav objektiv ne diraj ništa na njemu. Neznam koliko ti je uvećanje potrebno? Ja mislim ne više od 50x ?  Postoje nesavršenosti optičkih SISTEMA pri sklapanju elemenata za konkretno mikroskop koji bi sastavio od njega. Ovaj objektiv ima žižnu daljinu 50mm. Sočivo web kamere ima jako malu žižnu daljinu. Ja bih je skinuo sa kamerice. Jer bi se smanjila udaljenost na manje od 50mm. A u tom slučaju ništa od prostora za lemilicu i pincetu. A ako smanjiš rastojanje objektiva od štampane ploče smanjio si i ugao vidljivosti...Ali welerove lemilice imaju razne vrhove. Ali isparenja usled lemljena bi se  "hvatala" za sočiva... Pa bih ispred objektiva kombinovao sa nekim rasipnim sočivom. A ispred kamerice neko sabirno sočivo veće žižne daljine 10x. Evo kako izgleda cmos čip (200x)ali rastojanje objektiva je oko 20mm...

Ralemasinac

Samo da dodam da je na "zelenoj" fotki epitelna ćelija sa jezika... :)

trut

Bilo bi idealno da je žižna daljina bar 15 cm, ne treba mi preveliko uvecanje, sa kamerice je vec skinuto njeno socivo. Pošto imam raznih sociva (stari mikroskop, digitalaca pokojnih itd.) znači koji mi raspored treba sa sočivima pa bi ja to štelovao :)

Ralemasinac

Neznam sa kakvim sočivima raspolažeš. Treba da nadješ žižnu daljinu rasipnog sočiva. Ono ne stvara fokus kao sabirno pa se račna sa nekim poznatim sabirnim u kombinacija. Dobro sočivo možeš naći u fotokopirnim uredjajima ono ima veću žižnu daljinu ili da na pijaci tražiš polupan dvogled za male pare.  Objektiv dvogleda ima preko 120mm žižnu daljinu. Možda imaš pri ruci sočiva koja bi završila posao... Ali neznamo karakteristike rasipnih ako ih imaš... Moraš sve da rasturiš pa da kombinuješ. Ispašće super spavica, budi uporan ;)

Ralemasinac

Naletim na životinjicu koja se zove Brachyonus diversicornis. Veličine oko 150μm. Propustio sam kroz životinjicu UV svetlost sa elektronske triode. Ispalo je kao rendgenski snimak :) Uvećanje 300x, iso400 snimljeno u tamnom polju...

Ralemasinac

Probao sam da provalim koja je vrsta gasa unutar elektronske triode. Postavio sam delić narezanog CD-a sa koje sam skinuo alu.foliju i postavio ispred objektiva. Dok ne napravim ozbiljniji spektrometar nista od analize. ;)