• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

76mm reflektor vs 60mm refraktor

Started by Blackop, December 05, 2005, 12:20:45 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Blackop

E ljudi imam neki njemacki teleskop optus 76mm reflektor D=700 pa me zanima kakav je on u usporedbi sa nekim prosjecnim refraktorom od 60mm objektiva i npr. D=500 ? (znam da i jedan i drugi ustvari mogu posluziti samo za osmatranja mjeseca ali to mi je i prvi teleskop koji sam nabavio...) planiram neki novi a izbor bas i nije ohrabrujuci

Bobo

To ti je vise-manje isto. Mozda bi dao malu prednost 60mm refraktoru, ali samo uz kvalitetnije okulare i stabilnu montazu. Eh da, i da je doticnom refraktoru zarisna bar 700mm.

Blackop

kakva je marka KONUS? osim sto znam da je italijanska drugo mi nije poznato>? Imam u planu neki konus refraktor 60mm i sa D 700mm

Bobo

Sve su to isti kinezi, kao i ekvivalentni Celestroni, Skywatcheri i slicno. Za te novce, please uzmi dalekozor!

Blackop

Pa i nisu bas mali novci oko 350eur :)

sashastar

Pogledaj ove ponude sa jednog hrvatskog sajta

Dobsonian 200 mm F6

Najpopularniji teleskop medju amaterima, ne bez razloga.Za cijenu od oko 400-500 Eura dobijete teleskop dovoljno velik za ozbiljna promatranja i činit ce vas sretnim dugi niz godina
BEST BUY teleskop
-------------------------------------------------------------------------------
150 mm F8 dobsonian.

Ovo je vec "ozbiljna cijev" . Promjer od 150 mm omogućit će pogled duboko u Svemir, objekti koji se u 114 mm ne vide ili jedva naziru, u ovom teleskopu izgledaju sasvim solidno .
Žarisna duljina od 1200 mm takodjer pogoduje za promatranje na velikim povećanjima, 300x je sasvim ostvarivo s ovim teleskopom. Također spada u univerzalne instrumente, no pripazite na dimenzije, cijev je dugacka 120 cm!
U praksi, cijev ovog teleskopa zauzima zadnje sjedište auta, a montaža dobar dio prtljažnika.
Dobson montažu ne treba podešavati, teleskop je postavljen za 15 sekundi. Okular je uvijek lako dostupan, moze se udobno promatrati sjedeći na stolici.
No, kao i ostale alt az montaže, ni ova ne može pratiti objekt.
I ovo je Newtonian, dakle nužna je povremena kolimacija.
Cijena oko 2600 kn, no, ovaj teleskop će vam biti dovoljan dugi niz godina, i vjerojatno najbolji izbor za ambicioznog početnika

-------------------------------------------------------------------------
Ako vam Dobsonian uopće ne izgleda kao teleskop, živcira vas to što se gleda se na "pogrešnom" kraju cijevi, a ni one male sive flekice zvane deepsky objekti vas previše ne zanimaju.... onda će ovaj 90 mm F11 refraktor na ekvatorijalnoj montaži biti prava sprava za vas

Kod refraktora na ekvatorijalnoj montaži je lako okrenuti diagonalno zrcalo, te postaviti okular u povoljan položaj, nije potrebno rotirati cijelu cijev kao na Newtonu.
S motorom,  montaža sama prati Mjesec ili planet koji promatrate...

No, ovaj teleskop košta isto, ili čak više nego 150 mm Dobson, iako je samo 90 mm promjera.
Isto tako, zauzima dosta mjesta.

Bobo

Quote from: "Blackop"Pa i nisu bas mali novci oko 350eur :)


Puno i previse za takav teleskop. Doticni e mogu nabaviti vec za 100tinjak EUR. SVejedno, koliko god kostali, to su baceni novci.

Blackop

Znam gledao sam jos davno taj sajt i znam da reflektori uvijek "kupuju vise neba za iste pare" od refraktora:) jel se moze taj teleskop sa dobson montazom kupiti u Beogradu ?

gucic

Mmmm....mislim da u BG-u jos nema firmiranih teleskopa sa dobson montazom. Elem, ima jedna prodavnica u Bulevaru kralja Aleksandra, kod Vuka, kod kojih mozes da narucis bilo sta od Konusa. Mislim da ce to moci bolje da ti objasni moj drug Nemanja. On je ovde na forumu i valjda ce videti ovaj post. Ako ne, mogu da pitam da ti malo podrobnije objasni proces narudzbine, kao i cene.

Blackop

Cuo sam da imaju neki ljudi koji prave te teleskope po narudzbi uglavnom reflektore sa dobson montazom pa sad ne znam koliko je to pouzdano. Kako to ide kad se prenosi preko granice?

Gugi

Quote from: "Blackop"Cuo sam da imaju neki ljudi koji prave te teleskope po narudzbi uglavnom reflektore sa dobson montazom pa sad ne znam koliko je to pouzdano. Kako to ide kad se prenosi preko granice?


Otidji na "Astronomsku pijacu" u okviru "Astronomskog magazina" i pronaci ces jednog samograditelja (dobro, radi sa vise ljudi) teleskopa, a ogledala te jos neke stvarcice nabavlja u inozemstvu i ugradjuje ih u teleskop. To je ona ponuda sasvim pri dnu i desno. Ja imam tako nesto i zadovoljan sam.

Evo linka:

http://www.astronomija.co.rs/razno/pijaca/pijaca.htm