• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Potreban savet....

Started by TikTak, May 29, 2015, 06:09:49 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TikTak

Pozdrav svima :), nov sam na ovom forumu iako Vas pratim duze vreme.
Moja dilema je oko montaze za teleskop, izmedju EQ5 i HEQ5-u cemu je razlika(ipak sam amater  ;D)?
Sta mi preporucujete, nameravam da kupim njutna 200/1000 (na njega da stavim Canona 450 za astrofotografiju), za sada imam refraktor 80/400+ ASI kamera koji bi bio guider. Koja montaza moze to da povuce-koja mi je potrebna?

kostur

Ja sam uvek za jacu sto se tice montaza. HEQ5 i kosta duplo vise (ili je kostala daaavno kad sam ja gledao).  Sto se tice fotografije daleko je bolja heq5. Nemam iskustvo ali sam ih citao i definitivno ako planiras fotografiju uzmi Heq5. Eq5 bi izdrzao piggyback, ali verujem da ti cim koristis canona ne planiras bas piggyback :D sto se tice razlika, pojma nemam. Rekao bih da je nosivost heq5 veca, a mozda je i lakse motorizovati (Mozda, pojma nemam)
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

vlaiv

I ja sam gledao u poslednje vreme montaze i mogu da ti prenesem ono sto sam ja zakljucio vezano za eq5 i heq5

Ima ih vise varijanti. eq5 dolazi u 2 osnovne varijante. heq5 u 3.

Cene navodim okvirno iz onog sto sam ja uspeo da nadjem po netu, sto ne znaci da moze i da se kupi za te novce (recimo ako narucujes
iz inostranstva a nemas neku kombinaciju da ti neko to donese preko granice da ga ne smaraju za carinu, dodaje se carina na to i neke
kombinacije sa pdv-om).

Eq5 - osnovna varijanta (sa ili bez motora) je najjeftinija varijanta ali i "najnepreciznija". Ovde ne mogu da sudim sta je precizno a sta nije jer nemam iskustva
mozda ce neko drugi iz licnog iskustva znati da ti odgovori. U ovom slucaju kupujes montazu i motore zasebno, nemas goto i napredne momente kao pec (periodic
error correction) i slicno. Takodje motori sluze samo za pracenje, dok orjentaciju teleskopa radis rucno. Cena je okvirno 425e do 450e - zavisi koji rucni kontroler
uzmes sa autoguider portom ili bez (cak se i taj bez moze preraditi da ima autoguider port, ima seme po netu). Montaza moze da nosi do cca 10kg, ali bi za
fotografske akcije ja to sveo na 8kg. Znaci tubus, prstenovi, trazilac, fokuser, aparat sve zajedno do 8kg.

Fora sa nosivoscu je sledeca:
1. za vizuelno sto manji teret od "propisanog" - to manje vibracije i brzi nestanak vibracija (kad fokusiras ili nesto cackas oko tubusa)
2. za fotografiju - sto manji teret - manji uticaj vetra, preciznije vodjenje - manje opterecenje na mehanici i slicno, doduse nije samo kilaza faktor
nego recimo i duzina tubusa - SCT ili MAK od 8 kg nije isto sto i F8 newton od 8kg ili pak neki refraktor od 8kg. Znaci za foto gledas - sto manje kila
i sto kompaktnije (zato je vecina newton-ova koje ljudi koriste za foto mali F - pored toga sto je veca svetlosna moc, pa treba manje ekspozicije - manji F - manja
fokalna duzina - kraci tubus - stabilniji setup).

EQ5 GOTO verzija. (SkyScan, Pro - razliciti nazivi). - cena cca 670e - pored toga sto ima goto, meni se cini da su motori bolji i precizniji dok je sama mehanika ista
kao eq5. Nosivost isto do 10kg (ista varijanta kao i gore sto se tice foto, manje kila). Ima napredne opcije kao pec, autoguider i slicno i sto je jos dosta vazno
(mozda i nije toliko vazno al meni govori da su motori bolji, jaci i precizniji) - ima slew - 3.4 stepena u sekundi, znaci da ne moras rucno da okreces teleskop
nego mozes da kontrolerom usmeravas (nije bas najbrza stvar na svetu, da prebacis sa istoka na zapad treba ti recimo pola minuta, al opet ...) I naravno
tu je GOTO opcija - ukucas sta hoces i on nadje :D

Sledeca opcija je heq5 - osnovna verzija, heq5 je mehanicki bolji od eq5, ali u osnovnoj verziji isto ima onakve obicne motore koji racunam nisu toliko precizni.
Nosivosti do 14kg - naravno ista pravila vaze kao i gore, ja bi se ogranicio na jedno 10-12 kg opreme na toj montazi. (Mada sa druge strane planiram da
montiram f6 8" tubus na to koji ima preko 12kg, ali ja necu koristiti dslr za moja snimanja). U austriji - cca 640e

Zatim sledi heq5 syntrek (negde pise i synscan) verzija (ne skyscan to znaci goto - to je "najjaca") koja ima bolje motore od osnovne heq5, sve pogotnosti "najbolje" heq5
ali bez goto opcije (meni je ova najinteresantnija i ja licno mislim da je ovo najbolja varijanta). U austriji - cca 850e - goto se moze dodati pomocu laptopa
i odgovarajucih kablova - i nekog planetarijum programa. Ako imas laptop i planiras ga nositi na teren - jeftinija varijanta od heq5 skyscan.

Znaci to su kombinacije. Zavisi od budzeta i opterecenja. Ja mislim da bi bio jako zadovoljan ovom opcijom heq5 syntrek (osim ako ne preferiras i goto onda idi na skyscan varijantu)

U svakom slucaju ovo je moje laicko misljenje bez konkretnog iskustva, samo istrazivanje na netu.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

VaskoGM

Pozdrav i dobrodosao, i ja sam nov ali mozda mogu da ti pomognem oko tvog pitanja.  :)

Njutn 200/100 ima skoro 9kg i preko toga uz dodat refraktor za guider, canon i ko zna sta sve drugo sto ce ti pasti napamet, moze da tezi znacajno vise.
EQ5 nosivost je samo 9kg, i optimalna je uglavnom samo za posmatranje, tebi bi za ono sto ti planiras trebalo vise. Lose bi bilo koristiti je na samoj granici izdrzljivosti.

HEQ5 je robusnija, teza montaza, moze da nosi do 13-14kg, i sto je najvaznije popuno je ok za astrofotografiju, potpuno automatizovana montaza sa autoguiding portom!

Znaci zakljucak- EQ5 je za teleskope srednjih dimenzija. Namena posmatranje.
HEQ5 za teleskope srednjih (i vise od toga) dimenzija. Namena-posmatranje + astrofotografija.

Potpuno se slazem sa Kosturom i Vlaiv, jaca je uvek pozeljnija, ali za taj njutn i sve sto bi mogao uz njega da dodas je najmanje HEQ5 neophodan. Znaci EQ5 slobodno zaboravi.
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

TikTak


marko

Za astrofoto HEQ5 će se "znojiti" pod newtom 200/1000. Kada staviš fotoaparat+guider+guiding kameru... Tu bi jedini pravi izbor zapravo bio NEQ6.
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

Yagodinac

Možda malo manji teleskop i malo veća montaža budu pravi izbor, obzirom da je astrofotografija u planu? Recimo 150/750 i NEQ6.
Montaže tipa EQ5 nemoj ni da gledaš, u astrofotografiji je montaža sve i svja, pa pet mesta prazno, pa onda teleskop...  :)
Inače EQ5 je malo prepakovana EQ3 sa kojom deli mnoge komponente u osnovnoj verziji. Minimum je HEQ5 a ako si zbunjen svim mogućim varijantama motora - mala pomoć, za astrofoto se traže oni motori koji na kontroleru imaju mogućnost korekcije 0.25x i 0.5x. Ako ima samo 2x, 4 i 8x onda to nije to, radiće za vizuelno ali to je naprosto nešto što nije dovoljno precizno za guiding.

Da, od skora postoje i GOTO verzije manjih montaža sa ovim, kako_da_kažem, "ne-astrofotografskim" motorima. Ono što nama treba je autoguiding port, ako GOTO ima port onda je to to. Ovo čisto kažem zbog EQ3 i EQ5 GOTO verzija. Nije neki problem namestiti GOTO čak i na neprecizne motore, problem je sutra raditi guiding sa tim.

Darchy

Eq5 nije hrdjava montaža za vizulno posmatranje. Primerak koji imam bez problema nosi 200/1000+ED80 tokom posmatranja. Vrlo je stabilna i precizna, ima veoma mali period "smirivanja" nakon udara ili naleta vetra. Tokom fokusiranja teleskopa ili pomeranja po osama ne primećuju se vibracije i gotovo da nema nikakav "luft" na manuelnim komandama. Ima fabrički ugradjen polar finder i može se kasnije relativno uspešno unaprediti u HEQ5 uz pomoć upgrade kit-a koji ima guiding port http://www.teleskop.rs/teleskop/dodaci-za-mehaniku/heq5-synscan-goto-upgrade-kit, ali i tada možeš da zaboraviš na astrofotografiju sa većim ili težim tubusima.

Ovo rešenje ipak spada u "low budget" varijante i OK je samo ukoliko inicijalno nemaš da "pljusneš" 1k eura za mount pa ga kupuješ "iz delova".

Ukoliko ti novac nije problem uzmi u startu HEQ5, imam je na raspolaganju i smem slobodno da kažem da taj mount radi perfektno!!! Ipak imaj na umu da je to i dalje mali mount za 200/1000 ako hoćeš da ga koristiš u astrofotografske svrhe.
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

TikTak

 ::), montazu sam pazario, EQ6 SynTrek, sutra idem po nju,
opet dilema koji tubus(njutn)?
:) :) :)

Luger

Quote from: TikTak on June 04, 2015, 05:46:27 pm
::), montazu sam pazario, EQ6 SynTrek, sutra idem po nju,
opet dilema koji tubus(njutn)?
:) :) :)

Srecno! Odlican izbor.

vlaiv

Quoteopet dilema koji tubus(njutn)?


Sta imas u planu (koji izbor je u ponudi)? I koliki su fondovi :D

Za EQ6 bi pasovao Skywatcher Explorer 250PDS recimo
Isto tako treba voditi racuna o tezini i velicini. recimo gore pomenuti ima preko metar duzine i 14+ kg (sve to je ok za EQ6, sad ne govorimo o toj tezini
nego o tezini, uzmes ga poneses gde snimas, da li snimas negde od kuce - dvoriste ili pakujes u kola i ides na tamnu lokaciju).
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

TikTak

SW 150/750 ili 200/1000  ;). Fondovi su sada malo "skresani", za tubus mi ostaje cca 400E  :-[