• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Teleskop za pocetnika?

Started by lavaleta, July 07, 2015, 01:23:38 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

lavaleta

Pozdrav,
Oduvek sam zeleo a imam teleskop i napokon sam resio da kupim jedan. Budzet mi je skroman oko 150 evra pa bih zeleo da vidim sta biste mi vi preporucili za te pare.
Gledao sam malo sta ima da se kupi i nasao sam 70/900 EQ1 SkyWatcher.
Svaka pomoc je dobrodosla :)

vlaiv

Pa zavisi koja su ti ocekivanja i sta bi voleo da vidis/gledas i cime da se bavis.

Moglo bi se reci da ima 3 skole misli po tom pitanju.
(ja konkretno ne dajem ovde svoje misljenje, nego navodim na sta sam ja naletao po internetu kao preporuke)

1. "Bolje kupi dobar dvogled za te pare"

- ovo obicno preporucuju pocetnicima koji tek treba da se upoznaju sa zvezdanim nebom, zgodan je nositi sa
sobom na neka pesacenja / setnje u vecernjim casovima i za ucenje sazvezdja i orijentacije po nebu

2. "Bolje se strpi jos malo i ustekaj novce za nesto ozbiljnije"

- u sustini validna preporuka, jer za samo malo vise para (a to je jako relativno kome je sta malo, malo vise, ili dosta para),
mozes uzeti "ozbiljniji" teleskop. U tom cenovnom rangu, precnici otvora procentualno dosta brzo rastu, a kolicina svetlosti
raste sa kvadratom precnika (a samim tim i ono sto se moze videti teleskopom), primera radi 70mm refraktor i 90mm refraktor
odnos kolicine svetlosti je 5:8 (49:81) - znaci vise od 1 ipo put, dok u rangu 90mm refraktora je recimo 130mm reflektor koji
ima tipa x1.7 vise svetlosti od ovog 90mm refraktora (ako se uzme u obzir centralna obstrukcija, 92% refleksije po ogledalu i slicno,
ako poredis samo otvor, onda i x2 vise od 90mm)

3. "Opusti se, kupi to sto si naumio i uzivaj"

- manje vise razumljivo i jasno samo po sebi. Uvek mozes kasnije to prodati (ili pokloniti nekom od rodbine / prijatelja) ako se odlucis
za nesto ozbiljnije ili shvatis da ti ovaj hobi/interesovanje mozda i ne lezi, a u medjuvremenu gledas i uzivas ...

Postoji i cetvrta opcija - gledaj da li neko prodaje nesto polovno (bas isti slucaj, kupio, uzivao, presao na nesto ozbiljnije ili resio da to
nije za njega).

Polovni teleskopi pod uslovom da je optika ocuvana (nije ostecena), generalno su istog kvaliteta kao i novi (izuzetak opticki premazi i
reflektivni slojevi kod ogledala, koji sa godinama slabe, ali ne tako brzo - mislim da je sve ispod 5 godina manje vise u originalnom stanju,
cak kod novijih teleskopa - nova tehnologija pa premazi traju i preko 10 godina).
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

lavaleta

Hvala na brzom odgovoru.

Moja ocekivanja nisu velika, zelim da vidim jeste li ovo za mene ili ne.
Pre svega bi se fokusirao na posmatranje Meseca i vecih planeta.
Takodje me zanima da li je potrebna neka dodatna oprema za posmatranje Meseca.

kruska

ako prvo zelis gledati mesec I planete uzmi teleskop sa vecom zizom I pristojnom optikom.
neki polovan maksutov, ili  taj 70/900 EQ1 SkyWatcher ce biti ok.
🌠

vlaiv

Za posmatranje meseca ti nece biti potrebna nikakva dodatna oprema.
Sve sto dolazi uz teleskop je dovoljno za mesec i planete.

Ljudi nekad koriste filtere za mesec da ne bi umarali oci, ali sa tim otvorom to
ti nece biti problem.
Takodje mesec gledaj kad nije pun - tada se mnogo bolje vidi i ne umara oci.

Ono sto bih jos dodao jeste iako dobijas barlow uz teleskop, barlow je upitnog kvaliteta,
tako da se moze desiti da ti "pokvari sliku" da tako kazem. Generalno se moze reci
da su okulari i barlow najslabija karika kod tog teleskopa. To ne znaci da ce
slika biti losha, nego da sama optika teleskopa moze da pruzi i bolju sliku (uz bolje
okulare). Mesec generalno izgleda dobro kroz manje vise svaki (pristojan) teleskop.

Ako ti slika bude suvise mutna ili lelujava to takodje moze biti i do atmosfere (turbulencije).
U tom slucaju nije u pitanju optika nego stanje atmosfere, a to ces vremenom nauciti da prepoznajes
kako budes koristio teleskop (videces razliku od noci do noci i vremenom nauciti da ocenis kad je dobra
atmosfera za posmatranje).

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

lavaleta

Da ovaj teleskop ima barlow socivo, a ako ce menjanje njega  pozitivno uticati na kvalitet slike onda nece biti problem da ga kasnije zamenim nekim kvalitetnijim.

vlaiv

Pa, ja sam uz svoj 130/900 dobio isto SUPER10 i SUPER25 okulare
i taj barlow pa sam se vrlo brzo ponovio sa drugim okularima i barlow-ima.

To sto dolazi uz teleskop je svakako dovoljno da vidis da li te cela prica zanima, pa ako se
zagrejes za astronomiju, posle svakako mozes dokupiti raznih stvari
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

Vlaiv je toliko lepo objasnio solucije u postu br 1 da to treba da se stavi kao sticky tema.
Ja lično sam prvo kupio smeće od refraktorčića i posle mesec dana normalan teleskop, dakle, nema pravila. Ako imaš ljubav prema ovome - ništa te neće odvratiti.

lavaleta

July 08, 2015, 09:20:53 pm #8 Last Edit: July 08, 2015, 09:48:43 pm by lavaleta
Doslo je do promene, posto teleskop koji sam zeleo da kupim trenutno nemaju na stanju, a meni ce ne ceka da stigne, ja sam resio da kupim nesto mozda malo ozbiljnije.
Pa sam zeleo da Vas pitam sta mislite o Skywatcher 130/900 i ako znate negde gde bih mogao da ga kupim polovnog.

vlaiv

Pa ja sam razmisljao da prodam ovog mog, da skupim novce za dodatne sitnice koje ce mi trebati.

Jedino sto sam ja moj modifikovao pa ne znam da li bi ti pasovalo (kupljen jesenas al kad cackas instrument nema vise garanciju).
Od modifikacija sam uradio sledece: flockovao sam unutrasnjost tubusa nekim materijalom da bi smanjio refleksije (da, ima razlike kad
se to uradi, dobije se vise kontrasta), i modifikovao sam motor za tracking - a motor je onaj obican, ne onaj "ozbiljniji", mod se sastoji u tome da sam
kontrolu za brzinu odvojio od postolja i povezao kablom (koristio sam ga za snimanje planeta a taj mali motor je daleko
od preciznog kad radis snimanje, pa cesto moraju korekcije brzine da se rade, a ako to radis na necemu sto je pricvrsceno
na postolje, onda dodje do puno vibracija, zato sam ga odvojio da moze da se drzi u ruci).

Mislim da nemam ni original kutije za njega (mozda i imam, negde u podrumu, moram proveriti). Ako ti to sve nije problem, mozemo se dogovoriti.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

lavaleta

Modifikacije nisu problem, ali nemoj da zaboravis da sam ja u svemu ovome nov tako da i ne znam cemu bas i sluze.
Jedino sto me zanima je da li bih dobio svu opremu koju bih dobio da sam ga kupio novog i naravno zanima me cena.
Naravno dobro bi bilo kada bi nasao kutije ali i ako ih ne nadjes nije bitno.

vlaiv

Pa ovako:

Od opreme ide: Teleskop 130/900, EQ2 postolje, Barlow x2, 10mm Super, 25mm super (okulari) - to dolazi u standardnom paketu za taj teleskop
motor za pracenje (simple motor drive), baader solar foil original za taj teleskop 130mm precnika (za posmatranje sunca, tu cu ti dati smernice
kako ispravno da posmatras sunce, jer to moze biti jako opasno ako se ne radi kako treba - i da se osteti vid i da se osteti oprema).

Sto se tice modifikacija, flocking tubusa je u sustini sledece: unutrasnjost teleskopa treba da je sto crnja i da sto manje odbija svetlost (naravno
sem ogledala koja su upravo obrnuto - sto vise da odbijaju svetlost). Standardno taj teleskop dolazi sa zacrnjenom unutrasnjoscu - ali ta crna
zapravo nije skroz crna nego siva, i onda sam ja oblozio sam tubus sa materijalom koji je crnji i manje rasipa svetlost - to je to, nista specijalno,
malo popravlja kontrast na svetlim metama - mesec, planete a i generalno.

Druga modifikacija je vezana za motor - taj simple motor drive - sluzi da okrece teleskop i prati metu kako se zemlja okrece - da ne moras rucno
to da radis - postavlja se direktno na postolje teleskopa - i ima mali potenciometar da mozes da regulises brzinu pracenja. Svaki put kad nesto
cacnes na teleskopu javljaju se vibracije (par sekundi se zatrese slika) - bilo da fokusiras ili bilo sta drugo. I to je nezgodno ako se recimo
snima jer snimak uhvati sve te vibracije i slika ne bude dobra. Zato sam ga ja preradio tako da se taj deo koji sluzi za kontrolu (i drzi bateriju)
moze drzati u ruci i povezan je kablom, pa kad manipulises brzinu pracenja ne dodirujes samo postolje i ne pravis vibracije.

Cena 200e za sve to.

Ne znam odakle si, ja sam u NS, ali mislim da bi bilo najpametnije, ako si zainteresovan da se dogovorimo jedno vece da zapravo pogledas teleskop
i kroz teleskop i ako ti se svidja onda odlucis (to je generalno preporuka svaki put prilikom kupovine polovne opreme, naravno ako postoji mogucnost).
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

lavaleta

Bilo bi super da mogu da dodjem i zapravo pogledam uzvo teleskop ali ja sam iz Aleksandrovca.
Da, definitivno sam zainteresovan, samo mozete li dam mi posaljete par slika teleskopa?

vlaiv

July 09, 2015, 06:23:56 pm #13 Last Edit: July 09, 2015, 06:42:26 pm by vlaiv
Nasao sam i kutije, mislim da su citave (tako bar izgleda spolja, nisam ih otvarao).

Ima i dva dodatna "defekta" - videces na slikama. Na poklopcu teleskopa fali jedan zubac - odlomio se jednom
prilikom kad mi je poklopac ispao. Generalno poklopac je malo labav, mozda bi trebalo dodati malo izolir trake
ili nesto da se bolje drzi, ako se tubus ohladi - nije problem malo se skupi pa bolje uhvati, al na toplom se
valjda rasiri taman tolko da se poklopac jedva drzi.

Drugo je malo rdje na srafovima fokusera koji sluze da se pricvrsti okular. To sam tek sad primetio - oba se vide na odgovarajucim slikama.
Izvinjavam se za kvalitet slika - mobilni iz ruke pa nije bas idealno, malo su mutne, zato sam vise puta slikao isto.


































Ako nesto ne bude bilo ok sa slikama (iz nekog razloga nemam mogucnost da editujem postove u ovoj sekciji),
sve slike su dostupne na:
http://serve.trimacka.net/astro/teleskop_slike/

PS Mozda smo se malo zaneli u ovoj temi, ipak je ovaj drugi deo za astro berzu umesto za pitanja o opremi? Mozda moderator da prebaci i sredi?

Edit: ovaj BBCode je nocna mora ...
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

lavaleta

Kontaktiracu Vas u privatnom cetu zbog licnih informacija.