• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Jos jedno gostovanje u Ratkovicu 5.10.2018

Started by Nenad, October 08, 2018, 11:42:53 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Nenad

Protekli vikend put me je naveo u Kragujevac u "tazbinu", i resih da kontaktiram momke iz AD "Aristarh". Dogovor je pao da se ide za Ratkovic. Nebo je ceo dan bilo cisto, a oblaka ni na mapama. Stizemo malo pre zalaska sunca, taman da se kolimiraju teleskopi.
Polozaj parcele je odlican. Prilazni put vodi do kuce uz koju se nalazi postament sa tri masivna stuba nosaca za montaze i telescope. Svuda okolo je puno prikljucaka za struju.

Domacini me docekuju u troclanom astro sastavu: Boki, Ivan i Drago, a ubrzo nam se pridruzuju i Nenad i Goran. Gostoprimstvo i ljubaznost domacina je na sumadijskom nivou! Posle upoznavanja i glasanja sta ce da se snima te  noci na "Intesu", postavljaju se teleskopi i dvogled. Odjednom shvatam da je oko nas skoro potpuna tama, osim komsije kome je izgleda dosao neki gost. A inace je i kod njega u to doba mrak. :)
Pravi raj za astronome.
I nesto za one koji vole horror elemente: na par metara je udaljeno malo polje kukuruza. Idealna asocijacija za onaj film sa decom u glavnoj ulozi
Postaje sve crno oko nas i pocinjem da hvalim "mlecni put" kako puca od detalja, a domacini me uveravaju da se jos nije ni potpuno smrklo. Naravno, kasnije vidim da su potpuno u pravu. Broj vidljivih zvezda se skoro udvostrucio! Negde nisko na horizontu "kvare" Kragujevac i Jagodina tek tek.

Magline i galaksije "izuvaju".  Ne zna covek sta prvo da gleda. Cak i dvogled 15x70 pokazuje detalje koje ja na svom 20x80 nisam do tada video. Celo vece i pola noci je proslo u savetima i vicevima. Oko pola cetiri su poceli da se navlace tanki oblaci, pa je bilo vreme za fajront.


Zahvaljujem se citavoj ekipi AD "Aristarh" na gostoprimstvu i zelim puno vedrih noci
TS 20X80 LE
Dobson Skywatcher 12" FlexTube

Boki Aristarh

Hvala Nenade na lepim komentarima.
Ovog puta je izostao malo bolji Gastro program, obzirom da je celo veče bilo vedro tako da smo mogli da se bavimo Astro aktivnostima.
Obzirom da ti je supruga iz KG-a po sili prirode MORAĆEŠ  :)  da dolaziš ovamo pa si uvek dobrodošao da nam se pridružiš...
Vedro nebo i pozdravi ekipu iz BG-a sa kojom ideš na posmatranja, takođe.

P.S. A i koliko sam čuo sada ti je dvogled takođe kolimiran pa te neće više boleti glava...  :D

Nenad

Stvarno imate cudo od opticara. Rastavio je i sastavio dvogled predamnom. Ispomerale se i jedna prednja i jedna zadnja prizma. Ubacio malo lepka malo silikona, sve vreme gundjajuci da Kinezi nemaju pojma da prave optiku i sada mi je dvogled bistriji nego kad sam ga kupio. Samo jos da naviknem. :)
TS 20X80 LE
Dobson Skywatcher 12" FlexTube