• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Cudno ponasalje kit objektiva

Started by betelgez, July 25, 2015, 11:42:56 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

betelgez

Cao, danas sam bio na jednoj proslavi pa sam okinuo par stotina fotki ljudi u raznim fazama pijanstva. Sve je lepo bilo dok nisam otkrio da je bukvalno svaka slika mutna na desnoj polovini. Leva strana je bistra, dok je desna malo razmrljana. Sa drugim objektivom je sve u redu. Zna li neko o cemu se radi?


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Sekula

Quote from: betelgez on July 25, 2015, 11:42:56 pm
Cao, danas sam bio na jednoj proslavi pa sam okinuo par stotina fotki ljudi u raznim fazama pijanstva. Sve je lepo bilo dok nisam otkrio da je bukvalno svaka slika mutna na desnoj polovini. Leva strana je bistra, dok je desna malo razmrljana. Sa drugim objektivom je sve u redu. Zna li neko o cemu se radi?


Probaj da testiras taj kit objektiv tako sto ces da mu iskljucis autofocus na njemu i prebacis ga u manuelno fokusiranje. Kada to uradis manuelno, proveri kakva se fotografija dobija. Plus vidi da li se to desava samo sa fotografijama gde imas blic ili i na obicnim.

Ako dobijes dobre fotografije sa tim kit objektivom manuelnim fokusiranjem, onda prebaci opet na AF i vidi da li ce onda opet da pravi problem.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

betelgez

Upravo sam proverio i bez razlike je. Od polovine slike na desno slika je nejasna, bez ostrine. Ali kako idemo ka kraju slike, sve je razmrljanija, dok je od polovine na levo bistrija primetno.

Dok fokusiram, manuelno ili automatski, kad gledam u trazilu ili na displeju sa punim zumom, slika je jasna i precizna, sve dok ne slikam. Kad slikam, kao da se deformise.


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

betelgez

Zaboravio sam da pomenem da se radi i Canon 1000D. Kada snimam npr. Mesec, sve je ok i slika je ravnomerno bistra.


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

spadej

Meni to lici na neki mehanicki problem. Kao da neki od optickih elemenata objektiva ne stoji na svom mestu. Ili se plastika deformisala iz nekog razloga. Jesi li proverio da nema neke necistoce na staklu? Da li je ista situacija na svim ziznim daljinama? Sta se desava kad zumiras?
U svako slucaju, nemoj se nervirati, jer to je krs od objektiva. Imam ga i ja, na zalost.

betelgez

Stakla su cista, bez prljavstina i ostecenja. Ne vidim da je negde sam objektiv deformisan. Inace na svim ziznim daljinama daje isto zamicenje. Sve jedno da li je sa af ili mg, sa blicem ili bez. Kad stavim helios 44  slike koje su mnogo jasnije od slika sa ovog krsa.
Ima li sanse da se to nekako sredi ili da gledam drugi objektiv?


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

spadej

Moje misljenje je da u to ne vredi ulagati. Pogledaj oglase,  ima takvih objektiva i za 20-30 Eur.  Okaci jednu fotku da vidimo tu anomaliju.

Oni sa ozbiljnijim pristupom fotografiji (tj. sa dubljim dzepom), ne koriste uopste kit objektive, jer ti "plastikanci" u ogromnoj meri osakate performanse tela. Ranije sam pored AM-a bio stalni clan jednog foto foruma, pa sam svasta naucio. I u praksi proverio. Moje fotke nikad nisu bile ni priblizno kvalitetne kao one koje su radjene istim aparatom ali sa nekim kvalitetnijim objektivom. Cak i onim od par stotina Eur. A mozes li da zamislis sta tek moze da se uradi sa objektivom koji kosta preko 1K eur?
Sva tela su manje vise osta, razlika u velicini CCD-a, broju piksela itd. nije toliko presudna. Objektiv je taj koji daje (ili oduzima u nasem slucaju) kvalitet fotografije.

Danijel

Ja sam SVE svoje fotke radio isključivo s kit objektivom, nisam imao para za nešto bolje i znate šta, kit objektiv uopće nije loš kako ga znaju opisivati. Betelgez, tvoj objektiv vjerojatno ima nekakav feler, isprobaj fotoaparat s nekim drugim objektivom, isprobaj taj tvoj objektiv na drugom fotoaparatu. Kada utvrdiš u čemu je problem znat ćeš šta dalje.

Ako je objektiv kriv, nabavi drugi. Imaš li para za neki bolji, kupi, nećeš pogriješiti. Nemaš li, kupi kit objektiv. Sve fotografije koje snimamo ionako smanjujemo da bi nam stale na monitore, a time se i sve mane koje su na njima također smanjuju ili neutraliziraju. Jedino ako si perfekcionist tada gledaj da uzmeš zaista kvalitetni objektiv.

Na mojem kit objektivu prestao je raditi autofokus, nikakvo čudo, zbilja sam puno snimao njime. Nabavio sam na e-bayu novi kit objektiv. I zadovoljan sam kako radi. Višestruko je jeftiniji od sličnih "brand" objektiva. No, u obzir dolaze i Sigma objektivi, daju kvalitetnu sliku, a jeftiniji su od originalnih Canonovih.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac

Betelgejz, priznaj da ti je objektiv ispadao  :P
To što si opisao je 100% simptom decentriranog objektiva, tj pomerili su se neki optički elementi unutra. Imajući u vidu njegovu jeftinoću u izradi, popravka nije ni moguća niti fabrički predviđena. Imam jedan takav, plus mu je crkao flet (ali sam ja to zamenio). Cena polovnog kita sa stabilizacijom je 50-80e, ako budeš uzimao vodi računa da uzmeš bukvalno nov primerak jer se oni brzo razdrndaju. Nemoj da uzimaš ove stare polovne non-IS objektive za 20-30e jer su prešli sve i svašta i cena sve govori. Stari tip se ne proizvodi već desetak godina (mada postoji i neka nova verzija koja je non-IS).

Ako ćeš neki bolji tu je Tamron 17-50 2.8, polovan 150-200 a nov 250-300; optički nebo za kit ali i dalje podložan decentriranju posle nekoliko godina/ispadanja. Sigma 18-50 2.8 je malo bolja i tačno toliko skuplja a sve preko toga je odlično ali se ne isplati kupovati za krop (tipa Canon 17-55 2.8, polovan 500e).

@Danijel, 18-55IS je optički odličan objektiv, cirkularna blenda za odličan bokeh, IS koji dobro radi, dobre boje... Ali je samo problem ta izrada. Unutra je sve (ali sve) od plastike, uključujući i zupčanike za prenos.

Danijel

Pa da, ali ako ga čuvaš, radi sasvim lijepo. Imam ruksak i u njemuj nosim sve što mi treba za fotkanje i u njemu je sva oprema na sigurnome. Ako paziš na opremu, radit će ispravno dugo vremena. Ako ju ne paziš... ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

spadej

Kit objektiv nije namenjen za vrhunsko fotkanje vec samo za prve korake u DSLR fotografiji. Potpuno isto kao sto okulari koji se dobijaju uz teleskope uglavnom sluze dok se ne kupi nesto bolje. Ko od vas koristi iskljucivo te okulare? 
I Canon i Nikon svoj biznis baziraju na pratecoj opremi, prvenstveno na objektivima.Vecina DSLR korisnika ima bar 2 objektiva, zavisno od toga sta fotkaju. Mnogi od njih promene i po nekoliko tela a objektivi ostaju. Posebno su na ceni Canon L objektivi, koji su savrsenstvo optike. I mehanike i elektronike. Jedan od pokazatelja njihovog kvaliteta je da ihje tesko kupiti polovne a dobre. I to sto ima u oglasima mora da je padalo i udarano.
Tamroni i Sigme su isto jako dobri. Verujem da je optika istog kvalieta, i da je razlikasamo u premazima sociva i nekimbdrugim sitnicama.. Postoji neka teorija da ti brendovi postoje samo da bi popunili odredjene segmente trzista, tj. da bi i srednja klasa korisnika imala kvalitetan objektiv. Nesto kao Renault i Dacia. I jedan i drugi auto imaju iste delove, i oba imaju svoje kupce.
Skoro citavu deceniju sam se bavio servisom fotoaprata. Uglavnom kompakta ali bio je i po neki dslr. Po meni, najvazniji je kvalitet mehanike u objektivu. Dzba kit objektivu odlicna plasticna sociva kad je i sve ostalo plastika. Koloko god ga cuvao, pre ili kasnije ce se nesto iskriviti, deformisati i sl.

Danijel

Sve moje astrofotografije, sjećate se onih startrailsova, rađene su tim kit objektivom. U zadnje vrijeme snimam s fisheye ali i dalje koristim kit. Zavisi što čovjek očekuje. Ja recimo ne vidim puno razlike u fotkama između tog kit objektiva i nekog drugog. Niti jedna slika mi nije ispala mutna, osim ako sam ja nešti zeznuo. ;)

Mnogi nedostaci objektiva se mogu popraviti u obradi. Tko nema novca za skupi objektiv ili ne vidi svrhe plaćanja skupljeg, biti će i više nego zadovoljan onime što nudi kit objektiv. Pogotovo ako je objektiv skuplji od fotoaparata. Naravno, uvijek se mogu kupiti polovni objektivi, ali se mora paziti na njihovu ispravnost i očuvanost. Tu su i objektivi drugih proizvođača. Kit objektiv je sasvim dovoljan za astrofotografiju, a za nešto više, tu su teleskopi. :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

spadej

Velika je razlika izmedju astrofotografije i one obicne. Star trails snimas nekoliko sati. Za neki M ces uraditi 30 ili 50 snimaka, pa ces da izaberes najbolje, stackiras itd. I sve to vreme model strpljivo pozira, u istoj pozi satima, mesecima ili vekovima. Obican fotograf ima manje od sekunde na raspolaganju, treba da zabelezi jedan jedini, neponovljivi trenutak. I da prenese na fotopapir ne samo svetlo koje je propustio na ccd, vec i emocije, atmosferu na nekom dogadjaju, mirise i  ukuse. A to je jako tesko i ne moze bas svako. I za tako nesto kit objektiv ne moze bas uvek da bude na visini zadatka.
I jos jedna jako bitna stvar u ovoj diskusiji. Ti Danijele i nisi bas najbolji primer jednog prosecnog korisnika. U tvoje radove ugradjena je ogromna posvecenost i ljubav, a to ni najskuplja oprema ne moze da pruzi. I to su veoma retke ljudske osobine. Meni upravo to nedostaje, posvecenost, to je glavni razlog sto nemam cime da se pohvalim, jos uvek.

Danijel

Hahaha, mislim da pretjeruješ, ja sam ne samo prosječan nego bih rekao ispodprosječan korisnik. Ne znam puno onoga što zna recimo jedan fotograf koji drži do svojih radova. Meni je dovoljno da zabilježim trenutak u vremenu i na mjestu gdje sam se našao. Ne razmišljam ja o svjetlu, blendi, ekspoziciji, dubinskoj oštrini i slično. Ne, meni je dovoljno da dokumentiram ono što je predamnom pa kako ispadne. Većinom se ravnam prema nekom svojem unutarnjem osjećaju koristeći skromno iskustvo koje sam stekao u praksi, a ne iz knjiga. Katkada mi uspije, a puno puta ne. Da imam najskuplju opremu na svijetu opet bih radio isto s istim greškama. Nije sve u opremi. Čovjek treba znati što hoće, a ako to zna, svejedno mu je imao on kit objektiv ili Canonov s onom crvenom trakicom ili onaj veliki bijeli koji košta koliko i jedan auto. :)

No, objektiv koji snima pola slike mutno, e to ne bih trpio. Dobro, možda bih ali samo za izradu specijalnih fotografija ili kad ne bih imao drugog izbora. Na kompjuteru bih odrezao mutni dio slike, a onaj dobar ostavio. ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

betelgez

Kad sednem za kompjuter stavicu slike da vidite :). Trenutno sam na Srebrnom jezeru pa nemam pristup internetu


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD