• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

103 Hera

Started by Bobo, November 20, 2005, 02:35:54 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sich

Ipak magnituda 11.5 je malo za bilo kakvo novo otkrice asteroida. Jedino ako imas ludu srecu pa izvuces NEA, ali on nece ostati u vidnom polju nekoliko dana :) (ali tad ces vec na sat ili vise videti pomeranje tako da ti ni ne trebaju vise posmatranj vec samo jedno)  ili sa jos ludjom srecom padne nova kometa.
za nove asteroide treba ti minimum minimuma 15 mag. ali to je malo previse za film :)

ali u svakom slucaju treba proveravati.
Uvek kad tako uleti nije lose ni poslati report mpc-u. kad je vec tu sto da se ne ubace novi podaci u bazu
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Bobo

Za nove asteroide trebas imati magnitudu negdje oko 17-18 - a i to je u dosegu amatera, bas sam nedavno bio gledao koja je minimalna magnituda na mojoj fotki M31. Kao sto se moze vidjeti ta Hera sa 11.5 je poprilicno sjajan objekt. Ipak, onaj "novi" planet je prilicno sjajan (zaboravih magnitudu), a mogu se traziti i nove i supernove. Naravno ne na ovakav "slucajan" nacin nego sistematski i uspjeh je prakticki zagarantiran! Ko je uporan nesto ce i  naci, a ja samo snimam lijepe fotkice za casopise  :wink:

gucic

Quote from: "Bobo"
QuoteSto se tice prognoza, zaboravi na one "citane i pisane" - pogledaj satelitsku snimku. Nije losa ona na meteo.hr, ali ovo je definitivno najbolje:

Njih i gledam samo na http://www.metoffice.com/weather/satellite/   nisu losi-probacu sa ovim tvojim linkom ubuduce jer je to Univerzitet iz Ulma.Mora da su opasni :!: . Ne vredi mi da samo pratim dnevne snimke jer se rade samo po danu (visible clouds) dok su infracrveni nepouzdani - oni prikazuju i oblake, a i vodenu paru, a para ne mora uvek da znaci da je u pitanju oblak...cesto pratim i na satelit TV-u meteo express. Francuska TV.

Probacu to sto si rekao za skeniranje. Imao sam nekih problema oko skeniranja dijapozitiva jer masina (cini mi se) ostavlja jedan segment fotke svetlijim, a preostali normalno osvetljen...tesko je naci pouzdanu laboratoriju. :(

E, a koje je bio Machholz magnitude kad je Don otkrio?nesto jace od 12m. Za takve stvari treba ludacka sreca i upoznavanje sa trenutnim pretrazivanjem robotskih teleskopa tako da je vrlo moguce sa amaterskom opremom otkriti nesto novo. Don je koristio 6" reflektor stariji od nas svih zajedno :) .

sashastar

Ja mislim Gucicu da je ta kometa kad ju je Don pronasao bila 11.2 Magn.
Pa kad se bila priblizila vrlo blizu Zemlje bila cak i 5 Magnit.

Ma za sve treba luda sreca a ako se jos i sistematski osmatra
efekat srece se daleko smanjuje.