• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Cas optike

Started by dulef90, December 14, 2005, 03:26:00 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dulef90

Evo mene opet...
Ovaj put sam nabavio jednu super knjigu ("Fizika - Optika, IV DEO" , Branka Djurica i Zivojina Culuma).
Onaj okular o kome je bilo reci jeste zaista ORTOSKOPSKI (sto bi znacilo da se sastoji od dva konkavnokonveksna sociva (lice na mlad mesec) izmedju kojih se nalazi dijafragma). A NAJBOLJA VRSTA OKULARA JE tzv. ASTIGMATICNI 8)  (sastoji od dva ahromatska dubleta izmedju kojih se nalazi dijafragma, ispravljaju i KOMU, i HROMATIZAM i DISTORZIJU! :wink: ).

No, meni je potrebna pomoc. Da li neko zna da li se AHROMATSKI DUBLET SOCIVA sastoji od BIKONVEKSNOG I BIKONKAVNOG sociva ili od PLANOKONVEKSNOG I PLANOKONKAVNOG sociva (uz uslov da je sabirno od kalijumovog stakla, a rasipno od olovnog sa duplo manjom ziznom daljinom i da se lepe Canada balsamom) :?:

HVALA :!:  :!:  :!:  :wink:

Bobo

Sta???  :?:  :?:  :?:  :?:  :?:      :wink:

(ajme kakav je ovo "wink", daj onaj obicni nazad!)

Nego jel se spominje u tim najboljim vrstama okulara da doticni daju vrlo malo prividno vidno polje i da je puuuno ljepse promatrati kroz, sad cu bubnuti napamet  :wink:  , Pentax okulare?

sashastar

Bubni Bobo molim te nesto a molio bi i ostale.
Jer ja ovde nista nerazumem.
Izgleda da cu morati ici na casove optike  :wink:

gucic

Ja najmanje razumem ali to nije razlog da ne pogledamo u knjigu i naucimo nesto novo. Gde ste bre nasli ove winkove sada :wink:
Pentax okulari su jako popularni u Americi, a i inostranstvu, a i kod Bobe. Gledao sam kroz jedan na Japeticu i jako dobro ispravlja razne aberacije. Davao je lepo ravno polje.

dulef90

Quote from: "Bobo"
Nego jel se spominje u tim najboljim vrstama okulara da doticni daju vrlo malo prividno vidno polje i da je puuuno ljepse promatrati kroz, sad cu bubnuti napamet  :wink:  , Pentax okulare?


Eto vidis, to se nespominje. :(
Ma, jedno je sigurno, NIST NIJE SAVRSENO :!:
A kavkve su gradje doticni "Pentax" okulari (od kojih sociva se sastoje, kako putuje svetlosni zrak kroz njih)? :roll:
Koje sve vrste aberacija koriguju?!

Tema se inace odnosila na ahromatski dublet sociva -

planokonkavno i planokonveksno (jedna povrsina ravna, druga ispupcena/izdubljena) :wink:
ili
bikonkavno i bikonveksno (obe povrsine ispupcene/udubljene) :wink: ?

PS - WINK JE CUDAN, ALI SE NE MOZE IZBECI!!!

Bobo

Quote from: "dulef90"
A kavkve su gradje doticni "Pentax" okulari (od kojih sociva se sastoje, kako putuje svetlosni zrak kroz njih)? :roll:
Koje sve vrste aberacija koriguju?!


Phuah, nemam pojma. Pentax je meni fantastican jer ima veliki eye relief s kojim se moze komotno vidjeti cijelo vidno polje. Cijela slika je ostra, kontrast fantastican i meni je to dosta :)

Maxscope

Quote(uz uslov da je sabirno od kalijumovog stakla, a rasipno od olovnog sa duplo manjom ziznom daljinom i da se lepe Canada balsamom) :?:

HVALA :!:  :!:  :!:  :wink:


I ja mislim da ti je potrebna pomoc...................
Kao prvo najbolja vrsta okulara nije astigmaticni, vec ona koja ima oznaku: "Super-deluxe-extra-omni-ultra-maxi-mega-kolosal".
Kao trece lepljenje C-anada balsamom je sada zabranjeno zakonom zbog loseg uticaja na zivotnu okolinu. Sada se umesto C-anada balsama koristi C-anada Maple Syrup (Kanadski sirup od javora), koji je mnogo bolji i zdraviji.
Salu na stranu.
Tvoja pitanja o Pentax okularima su totalno pogresna. Ako zelis da znas nesto o okularima onda pitaj za sledece stvari:
koje su fokalne duzine? koje im je aparentno vidno polje? koji im je "eye relief"? da li imaju "eyecup"? i (ne toliko vazno) da li su parfokalna?
Ostalo, koje vrste aberacija koriguju, od kojih sociva i kako putuje svetlosni zrak kroz njih, niko ti nece znati odgovoriti, pa ni najbolji astronomi amateri, zato sto su to potpuno nepotrebne informacije koje ne verujem da iko zna.
Sad, Ja se potpuno slazem sa Bobom i mislim da su Pentax jedni od najboljih okulara na svetu.
XL serija 1.25" se pravi u fokalnoj duzini od 5.2 do 28mm. sa aparentnim vidnim poljem od 65 stepeni, osim 28mm. koje ima 55 stepeni i 20mm. eye releif.
XL ima i 40mm. model koji je 2".
Unikatni eyecup dizajn , odlicno i jasno vidno polje, i ovi okulari su skoro u klasi Panoptics i Nagler Tele Vue. (sa time sto je Tele Vue ukrao Pentax XL za svoje Radian modele).
Po ceni su od 200 US$ pa na gore.
O novim XW modelima ne znam.
To je ono sto trebas znati o okularima a u vezi astronomije, a ne bespotrebna pitanja o putu svetla i dizajnu.

dulef90

Quote from: "Maxscope"
Quote(uz uslov da je sabirno od kalijumovog stakla, a rasipno od olovnog sa duplo manjom ziznom daljinom i da se lepe Canada balsamom) :?:

HVALA :!:  :!:  :!:  :wink:


I ja mislim da ti je potrebna pomoc...................
Kao prvo najbolja vrsta okulara nije astigmaticni, vec ona koja ima oznaku: "Super-deluxe-extra-omni-ultra-maxi-mega-kolosal".
Kao trece lepljenje C-anada balsamom je sada zabranjeno zakonom zbog loseg uticaja na zivotnu okolinu. Sada se umesto C-anada balsama koristi C-anada Maple Syrup (Kanadski sirup od javora), koji je mnogo bolji i zdraviji.
Salu na stranu.
Tvoja pitanja o Pentax okularima su totalno pogresna. Ako zelis da znas nesto o okularima onda pitaj za sledece stvari:
koje su fokalne duzine? koje im je aparentno vidno polje? koji im je "eye relief"? da li imaju "eyecup"? i (ne toliko vazno) da li su parfokalna?
Ostalo, koje vrste aberacija koriguju, od kojih sociva i kako putuje svetlosni zrak kroz njih, niko ti nece znati odgovoriti, pa ni najbolji astronomi amateri, zato sto su to potpuno nepotrebne informacije koje ne verujem da iko zna.
Sad, Ja se potpuno slazem sa Bobom i mislim da su Pentax jedni od najboljih okulara na svetu.
XL serija 1.25" se pravi u fokalnoj duzini od 5.2 do 28mm. sa aparentnim vidnim poljem od 65 stepeni, osim 28mm. koje ima 55 stepeni i 20mm. eye releif.
XL ima i 40mm. model koji je 2".
Unikatni eyecup dizajn , odlicno i jasno vidno polje, i ovi okulari su skoro u klasi Panoptics i Nagler Tele Vue. (sa time sto je Tele Vue ukrao Pentax XL za svoje Radian modele).
Po ceni su od 200 US$ pa na gore.
O novim XW modelima ne znam.
To je ono sto trebas znati o okularima a u vezi astronomije, a ne bespotrebna pitanja o putu svetla i dizajnu.


To je sve lepo, ali se postavlja pitanje kako sad bas ti Pentax okulari mogu da postignu takve rezultate! Mene eto bas to zanima :evil: :!:
Ja ne mogu da radim sa bilo cim a da ne znam do detalja kako funkcionise (zato sam rastavio vise dvogleda i teleskopa, a neke nisam sastavio :( ) i to je. Zato sam i nabavio "svetu knjigu" optike, o kojoj je bilo reci.

Maxscope

Izgleda da ta tvoja knjiga o optici i nije "sveta knjiga", inace bi odgovore na svoja pitanja nasao u njoj a ne bi postavljao pitanja o konkavnim i konveksnim staklima.
A mozda su odgovori u prva tri dela.
Pentax (kao i ostali kvalitetni okulari) okulari postizu dobre rezultate zbog velikog broja optickih elemenata u dizajnu, kao i velikog broja razlicitih premaza koji jos dodatno uticu na konacni rezultat.
Mene dizajn okulara ne interesuje ali sam eto procitao u instrukciji za okular da Pentax okulari imaju 6 elemenata u 4 grupe.
Inace zasto si rastavio teleskope i dvoglede da bi video kako funkcionisu kada si to mogao naci svuda. U Astronomskom Magazinu i drugim sajtovima, kao i u svakoj knjizi o astronomiji.
Zasto bi bespotrebno rastavio teleskop kada time neces nista vise saznati od onoga sto vec pise u AM-u na primer?

dulef90

Svaki teleskop koji sam rastavio uspeo sam i da sastavim :D ,
ali neki dvogledi su pali... :oops:
Inace, mnogo vise detalja i funkcija sam upoznao rastavljajuci opticke uredjaje nego citajuci knjige i magazine. U knjizi je sve to teoretski objasnjeno, a sitne pojedinosti vezane za svoj sopstven teleskop mogao sam otkriti samo tako. :roll:

Maxscope

Koje detalje, funkcije i sitne pojedinosti si otkrio rastavljajuci teleskope?

dulef90

Ko kaze da sam ja to radio pre dva tri dana ili pre mesec dana?
Evo sada su i Ivan i Stefan kupili nove teleskope. Zanju li oni kako sta funkcionise, znaju li koji deo za sta sluzi?!
Ja sam u njihovoj situaciji rasturao svoj teleskop kako bih znao kako treba da se ophodim prema kom delu, sta je sta.
Ajde sada daj recimo Stefanu crtez kako radi ahromat i nek ti pokaze gde ide svetlost, kako se prelama, sta cemu sluzi, Ivan recimo ne zna cemu sluzi, kako ga je on nazvao, "ugaoni deo". E zato sluzi praksa u optici!

sashastar

Znaci po toj tvojoj logici,filozofiji,teoriji
svi koji imaju automobil treba da budu automehamicari , autolimari i sl.
Mislim da se tu neslazemo.
Prvo treba nauciti voziti automobil ,znati gde ici i postovati neka pravila
ili koristiti teleskop znati kako i sta posmatrati.
A prema afinitetu moze i ostalo.

vanillasky

Ja sam pre nekoliko meseci uzeo 26mm Meade Series 5000 eyepiece. Tada sam se i uverio da stvarno vrede te pare.
• Wide 60° apparent field-of-view
• Premium grade optical glass
• Individually tuned, multi-layered coatings for maximum light transmission
• Lens edges and all internal metal surfaces are blackened to maximize image contrast
• Parfocal - little or no refocusing required when switching eyepieces
• Long eye relief
• Adjustable twist-up rubber eyeguards

 

dulef90

Quote from: "sashastar"Znaci po toj tvojoj logici,filozofiji,teoriji
svi koji imaju automobil treba da budu automehamicari , autolimari i sl.
Mislim da se tu neslazemo.
Prvo treba nauciti voziti automobil ,znati gde ici i postovati neka pravila
ili koristiti teleskop znati kako i sta posmatrati.
A prema afinitetu moze i ostalo.

Ne kazem da je to moja zivotna filozofija (prvo sve rasturi pa onda koristi), ali zainteresovanost i radoznalost mi ne daju mira dok se do detalja ne upoznam sa necim za sta sam zainteresovan. Kola su i isuvise slozena da bi ih ja ikada rasturao, ali teleskopcic... zasto da ne?! :wink:
Zasto izbeci tu privilegiju (detaljnije upoznavanje "anatomije i fiziologije" instrumenta ili masine) ukoliko se to moze :?:  :!: