• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Cas optike

Started by dulef90, December 14, 2005, 03:26:00 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Maxscope

Quote from: "dulef90"Ko kaze da sam ja to radio pre dva tri dana ili pre mesec dana?
Evo sada su i Ivan i Stefan kupili nove teleskope. Zanju li oni kako sta funkcionise, znaju li koji deo za sta sluzi?!
Ja sam u njihovoj situaciji rasturao svoj teleskop kako bih znao kako treba da se ophodim prema kom delu, sta je sta.
Ajde sada daj recimo Stefanu crtez kako radi ahromat i nek ti pokaze gde ide svetlost, kako se prelama, sta cemu sluzi, Ivan recimo ne zna cemu sluzi, kako ga je on nazvao, "ugaoni deo". E zato sluzi praksa u optici!


Da, ali Ivan i Stefan sve to mogu nauciti iz knjiga, bez da rasklapaju teleskop, jer sve to sto si ti naveo su osnovne stvari sa kojima je upoznat svaki astronom. Ja sve to dobro znam a da nikada nisam rastavio teleskop. Sve to sam saznao iz knjiga i pre nego sto sam kupio svoj prvi teleskop.
U proslom topiku si napisao doslovce:
"Inace mnogo vise detalja i funkcija sam upoznao rastavljajuci opticke uredjaje nego citajuci knjige i magazine".
A sve sto si naveo u sledecem topiku, odnosno kako radi akromat, gde ide svetlost, kako se prelama, sta cemu sluzi se moze nauciti iz knjiga i magazina, jer su to osnovne stvari.
Ja te i pitam koje su to funkcije i "sitne pojedinosti" i koji su to detalji koje si mnogo vise naucio rasklapajuci teleskope nego citajuci knjige?

dulef90

Quote from: "Maxscope"
Quote from: "dulef90"Ko kaze da sam ja to radio pre dva tri dana ili pre mesec dana?
Evo sada su i Ivan i Stefan kupili nove teleskope. Zanju li oni kako sta funkcionise, znaju li koji deo za sta sluzi?!
Ja sam u njihovoj situaciji rasturao svoj teleskop kako bih znao kako treba da se ophodim prema kom delu, sta je sta.
Ajde sada daj recimo Stefanu crtez kako radi ahromat i nek ti pokaze gde ide svetlost, kako se prelama, sta cemu sluzi, Ivan recimo ne zna cemu sluzi, kako ga je on nazvao, "ugaoni deo". E zato sluzi praksa u optici!


Da, ali Ivan i Stefan sve to mogu nauciti iz knjiga, bez da rasklapaju teleskop, jer sve to sto si ti naveo su osnovne stvari sa kojima je upoznat svaki astronom. Ja sve to dobro znam a da nikada nisam rastavio teleskop. Sve to sam saznao iz knjiga i pre nego sto sam kupio svoj prvi teleskop.
U proslom topiku si napisao doslovce:
"Inace mnogo vise detalja i funkcija sam upoznao rastavljajuci opticke uredjaje nego citajuci knjige i magazine".
A sve sto si naveo u sledecem topiku, odnosno kako radi akromat, gde ide svetlost, kako se prelama, sta cemu sluzi se moze nauciti iz knjiga i magazina, jer su to osnovne stvari.
Ja te i pitam koje su to funkcije i "sitne pojedinosti" i koji su to detalji koje si mnogo vise naucio rasklapajuci teleskope nego citajuci knjige?


Evo ti sad, zaista sam bio malo nejasan :oops: ! Izvinjavam se :wink: !!!
Pre nego sto sam i nabavio onu "svetu knjigu optike" imao sam samo casopis "Astronomija" br. 8 cini mi se. Tamo je odlicno odradjeno kako koji teleskop funkcionise, ali ja sam imao neka dodatna pitanja:

1. Kako ogledalo stoji nepomicno na "dnu" cevi, tj. uz pomoc cega?

2. Kako ono ogledalce stoji na telu sekundara (spider-u)?

3. Sta je to izmedju sekundara i okulara (u cevi fokusera, na suprotnom kraju od okulara)?

4. Da li tragac funkcionise kao mali ahromat ili ne, i gde se nalaze one zicice u obliku krstica?

5. Kako se svetlosni zrak prelama kroz sociva u mom okularu?

6. Kako funkcionise Barlow a kako Erecting eyepiece?

7. Kako je tragac ucvrcen na cev teleskopa?

Eto, da li je dovoljno ovih sedam pitanja, a bilo ih je jos, samo sto ne mogu da se setim i sedam je moj srecan broj. Kada sam nabavio onu knjigu mnogo toga mi se razjasnilo, a ponesto sam vec naucio ovim prakticnim radom.

A ono sto ti pokusavas da nametnes jeste da se sve sto se uci MORA uciti napamet (samo teoretski), bez prakticnog pokusaja. Mene verovatno nikada ni ne bi zanimalo kako koji okular funkcionise da nisam dobio jedan stari okular kome su ispadala sociva. Tada sam ih stavljao na laser i otkrivao kako funkcionisu. Sve sto se nauci iz prakticnog (sopstvenog) rada ostaje mnogo duze u pamcenju i mnogo je bolje shvaceno od onog naucenog samo teoretski!!! :wink:

Maxscope

Pa ja zapravo ne pokusavam nista da nametnem, ali bih tu tvoju recenicu ipak prepravio.
Sest tacaka koje si naveo ja mogu objasniti i prakticno, mada sam ih naucio "teorijski" iz knjige, sto znaci da se sve to moze lako shvatiti.
A nemam ni problema da to sacuvam u pamcenju.
Jedino ne znam o okularima jer me ne interesuje, ali i to bi se dalo nauciti iz knjige na osnovu sheme preseka sociva i putanje svetlosti.
Poenta je da sam mislio da si stvarno naucio i uvideo nesto sto nema u knjigama, ali po tvom pisanju uvidjam da su u pitanju iste stvari koje su vec detaljno objasnjene u knjigama.

dulef90

Ih ne, nisam ja naucnik koji ima laboratoriju i koji istrazuje da bi otkrio Bog zna sta novo.
Ja samo otkrivam neke sitnice, bez kojih ne bih mogao da napravim teleskop. Ni u jednoj knjizi koju sam ja procitao, ili clanku, ne pise kako pricvrstiti tragac na cev, recimo, a to je jako bitno ako sve sam hoces da napravis. I sad, mesto da izmisljas nesto novo, ti pogledas ono sto vec postoji i tako znas!

gucic

Sto bi pa pisalo kako da se prikaci trazilac na cev? To je pitanje neke logike i kreacije, a i ima gomila informacija na Internetu. Kako god okrenes ako neko ne zna kako da postavi trazilac na cev tubusa bolje da se ne upusta u pravljenje teleskopa, jer je to najmanji problem. A sem toga, na Internetu se mogu naci odlicni sajtovi sa presecima sociva i svih vrsta okulara, sta i kako rade...sve je to jako interesantno ali to nije neophodno znati. To treba da poznaju opticari.

dulef90

Ne, ne, ne pravim ja o toga problem, vec jednostavno kazem da bi bilo najboile, za onoga ko to jos ne zna, da pogleda na svom teleskopu kako to funkcionise, jer su informacije u magazinima i knjigama oskudne. A sta sve ima na internetu... :wink:

vmiro

Slazem se sa dulef90. I ja volim da prakticno upoznam to sto me zanima i to sto sam procitao. Nije dovoljno samo procitati nesto na Internetu, bar meni, ako hocu nesto da znam o necemu posluzicu se i praksom. Kroz praksu se bolje uci, lakse i brze se shvataju stvari, to sto kaze dulef90, te sitnice.... :)

dulef90

Quote from: "vmiro"Slazem se sa dulef90. I ja volim da prakticno upoznam to sto me zanima i to sto sam procitao. Nije dovoljno samo procitati nesto na Internetu, bar meni, ako hocu nesto da znam o necemu posluzicu se i praksom. Kroz praksu se bolje uci, lakse i brze se shvataju stvari, to sto kaze dulef90, te sitnice.... :)


KONACNO NEKO U NECEMU DA ME PODRZI :!:  :!:  :!:  :wink:  :D