• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Atmosferska atenuacija spektra, model i kako odrediti?

Started by vlaiv, October 30, 2015, 12:41:52 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vlaiv

Planiram neko amatersko odredjivanje udaljenosti zvezde i za sada sam rešio sve probleme
sem atmosferske atenuacije po spektralnim linijama. Zanima me kako se inače određuje i da li postoji
neki ustaljeni model. Pretpostavka mi je da u opštem slučaju nije uvek ista (zavisi od količine raznih gasova
u atmosferi, industrijskog zagađenja i slično), ali ne znam kolike su varijacije i da li u opštem slučaju treba
uzeti u obzir samo alt zvezde ili ipak treba meriti na neki način.

Inicijalna ideja mi je bila da snimam spektar referentne zvezde (recimo Vega), odnosno zvezde za koju
postoji spektralni profil kalibrisan na vrednosti mimo uticaja opreme i atmosfere.

Snimanje spektra radim svojom opremom u 4-5 različitih vremena (dam dovoljno vremena da se
ALT zvezde promeni). Pošto se atenuacija spektra deli na dve komponente: Fiksna - usled odziva senzora
i transfera optike i varijabilnu u ovom slučaju zbog visine od horizonta i broja atmosfera kroz koji se vrši
observacija, inicijalno mi je palo na pamet da će se možda moći linearnom regresijom dobiti koeficijenti.
Ali avaj nakon što sam seo da ozbiljnije razradim shvatio sam da zavisnost nije aditivnog nego multiplikativnog
karaktera pa ne mogu da iskoristim linearnu regresiju. Ni logaritam mi ne pomaže.

Da pojasnim:

Moje_merenje(lambda) = Referentna(lambda) * Fiksni_transfer(lambda) * Atmosfera(lambda, alt)

a dalje Atmosfera(lambfa, alt) je zapravo Atmosfera(lambda)/sin(alt) i za male promene ALT-a, pretostavka
je da se sastav atmosfere ne menja mnogo (ostaje u istom generalnom pravcu za male promene ALT) a samim tim i Atmosfera(lambda) ostaje ista.

Znači konačna "formula" bi bila:

Moje_merenje(lambda) = Referentna(lambda) * Fiksni_transfer(lambda) * Atmosfera(lambda) / sin(alt)

Odnosno

Moje_merenje(lambda)/Referentna(lambda) = Fiksni_transfer(lambda) * Atmosfera(lambda) / sin(alt)

Nazalost nema nacina da se napravi da bude:

Moje_merenje(lambda)/Referentna(lambda) = Fiksni_transfer(lambda) + F1(sin(alt))* F2(Atmosfera(lambda))
(f1 i f2 su neke funkcije)

Pa da radim linearnu regresiju i izracunam Fiksni_transfer(lambda) i Atmosfera(lambda).

Drugi nacin jeste da "izracunam" fiksni transfer, uzimajući u obzir odziv senzora kamere i aluminijumsko ogledalo (x2)
ali ne znam da li i koliko premazi na ogledalu menjaju krivu refleksije standardnog aluminijuma. Zato sam hteo
nekako da odredim oba o istom trošku.

Ima li neko neku ideju ili saznanje kako se inače radi ovo?
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC