• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Meteorska aktivnost 08/09.11.2015.

Started by Laci, November 08, 2015, 09:08:58 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Laci

Večeras slučajno uočena tri sjajna meteora:
20:15(LT) u istom minutu 2 meteora, oba iz pravca Pegaza jedan na jugo-istok a drugi na zapad. Sjaj im je veći od zalazeće Vege , trag oko 20 stepeni dug i relativno su spori.
20:28(LT) jedan takođe sjajan ali kratak trag iz pravca Ovna ka severu.
Posmatrano iz gradskog dvorišta, prisutna sumaglica.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Laci

... i još uočenih meteora od sinoć...

Sumaglica je oslabila a nebo je bilo prožeto zvezdama, nazirali su se i obrisi Mlečnog Puta.
Između 22:42 i 23:15 je bilo nekolicina tamnijih meteora a od 23:15 do 23:30 sam uočio tri nova sjajna:
23:15(LT) sjajan meteor je ukrasio trougao zvezda Beta, Eta i Mi u zalazećem Pegazu kretao se iz pravca Perseja i prosekao trougao zvezda
23:25(LT) takođe sjajan meteor dužine desetak stepeni se pojavio između Kasiopeje i Andromede i kretao se ka zapadu
23:30(LT) kraičkom oka zahvaćen isto tako sjajan meteor u Pegazu gotovo sasvim nisko na zapadnom horizontu

Definitivno su svi posmatrani meteori narandžaste boje, podsećaju na zvezdu Arktur kada se posmatra kroz teleskop, dovoljno su spori da bi se mogli pratiti okom a trag im je od deset do dvadeset stepeni dužine
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Night Walker

Prilikom posmatranja dvogledom proteklih nekoliko mjeseci tri ili četiri puta mi je u vidno polje uletio meteor. Jasno se vidi pomoću dvogleda ali je vrlo slabog sjaja. Ne mogu tačno procijeniti magnitudu ali definitivno se ne bi mogli vidjeti golim okom. Koliko često se to vama dešava i da li nekad prođe i kroz vidno polje teleskopa?
Da ne otvaram novu temu.....
SW ahr. 80/400 az3
Breaker 12x60, Baigish 10x50

Predrag

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Night Walker

Ne, posmatrao sam satelite prostim okom i one mnoogo manje sjajne dvogledom. To nisu bili vještački sateliti. Koliko ja znam oni ne ostavljaju trag osim ako ne uđu u atmosferu. :D Provjerio sam sočiva i nemaju oštećenja a posmatrao sam sa lokacije gdje imam veoma tamno nebo bez izvora svjetlosti u blizini tako da sam izbacio i mogućnost nekakve igre svjetlosti. Prilično sam ubijeđen da su meteori ali sam otvoren i za druge mogućnosti. 
SW ahr. 80/400 az3
Breaker 12x60, Baigish 10x50

Predrag

Onda si imao verovatno ludu sreću da toliko meteora vidiš kroz objektiv :)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

kruska

obicno meteor zasvetli I bude mnogo brz, pre je to bio satelit ili asteroid neki .
🌠

Predrag

Quote from: kruska on May 05, 2016, 10:13:57 pm
obicno meteor zasvetli I bude mnogo brz, pre je to bio satelit ili asteroid neki .


Mislim da je prevelika slučajnost i za asteroid :)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Night Walker

Quote from: kruska on May 05, 2016, 10:13:57 pm
obicno meteor zasvetli I bude mnogo brz, pre je to bio satelit ili asteroid neki .
Baš tako, zasvijetli i bude mnogo brz. Sigurno nije satelit ili asteroid. Kao što Predrag kaže vjerovatno je neka luda sreća. Mislio sam da se to dešava i drugima pa sam zato pitao da budem siguran. Sad kad vidim da niko nije imao takvo iskustvo postajem malo skeptičan. Ništa, ako mi se to bude dešavalo i na sledećim posmatranjima zbog male vjerovatnoće bih trebao odbaciti meteore i malo detaljnije pregledati objektiv.
SW ahr. 80/400 az3
Breaker 12x60, Baigish 10x50

spadej

Oko ove nase plave kugle ima svakojakog krsa, tako da  nije nikakvo ni cudo, ni ludacka sreca, ako nesto uleti u kadar ili okular.
Procitah negde da su u ovom periodu aktivni Eta Akvaridi. To bi trebalo da budu ostaci Halejeve komete. A veceras bi trebalo da budu najaktivniji.
Priznajem da nisam cuo do sada za tu meterosku kisu. Zna li neko nesto o tome?



Night Walker

Spajdej, moje posmatranje meteora se svodi na Perzeide i to samo ako vrijeme i Mjesec dozvole.  Ako nekad slučajno opazim meteor samo provjerim posle da li je aktivan neki potok/roj i da li taj meteor pripada istom.
SW ahr. 80/400 az3
Breaker 12x60, Baigish 10x50