• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomoć oko izbora teleskopa

Started by Kale, February 03, 2016, 05:45:02 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pekarelja

Hmmmmm... 114 je oko 26000 dinara  sa EQ2 montazom, a 130 oko 29000 dinara sa istom montazom. Sad sam u nedoumici. Mozda da bacam kocku ili igram par nepar. Mogu li sa bilo kojim od ova dva da se vide neke magline (to pita moj klinac)?  Cini mi se da ste i vi nekako vise za 114 ili mi se cini?  U svakom slucaju do petka donosim odluku. Puno vam hvala na pomoci.

marino

114/900 i 130/900 su jako dobri i zahvalni strojevi (ako ne idemo nadodavat milimetre pa zavrsimo na klasi teleskopa od pol metra)
ako ti ista pomaze evo par osobnih dojmova

114/900 je pravi newton, izgleda onak malo "pretanko" no jako ga spasava f-broj a obzirom ima jako malo sekundarno zrcalo to je poprilicno povrsine primara slobodno za prihvat fotona
130/900 nikad ga necu prezaliti, onak taman izgleda da nije premrsav i nekako kompaktno sa montazom (ta klase  uvijek dolaze tu negdje na; eq1, eq2, az3) ...meni osobno opci dojam takvog teleskopa za vizualno opazanje samo kvari ekvatorijalna montaza te glasam za korak bolji az mount u odnosu na eq ekvivalent a cijena ne "divlja" dapace moze se proci i jeftinije
budem li ikad za gust ponovo nabavio manji teleskop (mada vjerojatno to necu jer ni 254/1200 na dobson mountu prakticno uopce ne koristim) izbor bi pao na 130/900 sa dobrom az montazom

114/900 NIJE inferioran naspram 130/900, dapace cak je u nekim segmentima i bolji obzirom je na 130-tki znatno vece sekundarno ogledalo te razlika u promjeru ni blizu nije "teoretskom racunu" kad se samo gledaju parametri promjera primarnih ogledala!
Vidulini Observatory

pekarelja

Samo jos jedna stvar, mozda najbitnija, sta mogu vidjeti sa 114 a ne mogu sa 130 ili obratno?

marino

Quote from: pekarelja on March 23, 2016, 09:22:13 pm
Hmmmmm... 114 je oko 26000 dinara  sa EQ2 montazom, a 130 oko 29000 dinara sa istom montazom.


osobno bi ti predlozio 130/900 ukoliko mozes budzetski pokriti nabavku..neces pogrijesiti...sve te male montaze su takve kakve jesu, nisu one lose, samo ih mi ponekada "popljujemo" jer zahtijevamo perfekciju koja se odaziva na ime eq6 ili lx200
Vidulini Observatory

marino

Quote from: pekarelja on March 23, 2016, 09:33:49 pm
Samo jos jedna stvar, mozda najbitnija, sta mogu vidjeti sa 114 a ne mogu sa 130 ili obratno?


ne razbijaj glavu time...razlika od 4-5% je nebitna...
Vidulini Observatory

pekarelja

Oba su mi budzetu za kupovinu.  Puuno hvala. Javljam se za savjete kad kupim neki od ova dva :D :D

marko

Quote from: pekarelja on March 23, 2016, 09:22:13 pmMogu li sa bilo kojim od ova dva da se vide neke magline (to pita moj klinac)?


Cijeli Messierov katalog, 110 objekata, s oba dva. Za magline ja bi radije išao na 130.

Kako Messierov katalog izgleda dobro uvježbanom oku pod dobrim nebom, pa otprilike ovako: http://www.deepskywatch.com/messier-dso-sketches.html
i
http://www.deepskywatch.com/Articles/what-can-i-see-through-telescope.html
Čisto da steknete dojam što očekivati, boje se vizualno ne vide. Osim nekoliko svjetlijih objekata za ostale je potrebno malo truda da bi ste ih uočili i vidjeli detalje, a i prakse da bi ste ih našli na noćnom nebu.
Ne znam odakle ste, ali predložio bi vam da posjetite Messierov maraton (mislim da je kod vas na Fruškoj gori) prije bilo kakve kupnje, ako vam nije daleko.

TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

pekarelja

Iz Nisa smo, tako da nam je to ipak malo daleko, alo ako se ovo sve moze vidjeti sa ovim teleskopima, to je mnogo vise od ocekivanog, obzirom na to da tek pocinjemo da posmatramo nebo.

marko

Pod dobrim nebom i uz par tips-and-tricks. Otprilike tako.

Za početnika je po meni dosta bitna dobra montaža, da se izbjegnu tehničke frustracije.

Najbolji bi po tom pitanju bio kakav 150 ili još bolje 200mm Dobson. To su već ozbiljne sprave, vrlo jednostavne za korištenje a može služiti praktički cijeli život, pogotovo 200tka. S njom se vidi par tisuća objekata. Naravno i cijena im je duplo i više veća nego kod navedenih teleskopa. Ja bi osobno na vašem mjestu još se strpio i kupio dobsona 200. Polovnih ima već od 150€.
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

pekarelja

Jos samo jedno pitanj, uz ova dva teleskopa isporucuju se i dva okulara 10 mm i 25 mm, Barlow 2X, tražilac 5x25 i aluminijski stalak. Sta mi jos treba od opreme za pocetak?

pekarelja

Polovni bih uzeo, ali ih nesto nema u ponudi. Da li neko zna da se prodaje neki Dobson ili sl.

marko

Quote from: pekarelja on March 23, 2016, 10:08:57 pm
Jos samo jedno pitanj, uz ova dva teleskopa isporucuju se i dva okulara 10 mm i 25 mm, Barlow 2X, tražilac 5x25 i aluminijski stalak. Sta mi jos treba od opreme za pocetak?


Nebi ja ništa više, za početak. Možda filter za Sunce, ako vam je to interesantno. I možda OIII ili UHC filter za maglice.

Kasnije kada se malo uhodate možete razmišljati o boljim okularima, barlowu, boljem tražiocu...boljem teleskopu.  :D
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

VaskoGM

Uzmi 114/900 na EQ2. Bolji je zbog manje centralne opstrukcije jer sto je ona veca, teleskop je pogodniji za snimanje i fotografisanje a sto je CO manja, za posmatranje okom, a to je ono na sta treba da se usredsredis.

To je sjajno za pocetak i ulazak u vizuelnu astonomiju, sasvim dovoljno  da se iskusi i isproba. A onda kada vam obojici sve postane mnogo jasnije, lakse ces da utvrdis trenutak kada ce vam trebati mocniji teleskop. Tada, npr, mozes prodati kod nas na astro-berzi sve sto je suvisno i zameniti novim instrumentom ili ga jednostavno zadrzis kao sporedni (i to onaj koji ti je priustio prve nezaboravne prikaze "odozgo"...  ;))
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

vlaiv

Ja sam imao 130/900 i nisam siguran da je u pitanju sferno ogledalo, odnosno kad sam ga imao bilo se poteglo to pitanje da li je sfera ili parabola
i ja sam zakljucio da je parabola u pitanju na novim modelima. Mozda i nije, mozda je sfera, al u tom slucaju, nikako mu ne predstavlja problem.

Ima u sekciji astro fotografija pod mesec, jupiter i saturn fotke koje sam ja napravio sa njim, meni izgledaju dovoljno dobro cak i ako je sfera u pitanju.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

130/900 je odličan instrument (u svojoj klasi, naravno). Odličan za Mesec i planete, dobar za deepsky, po meni je totalno nebitno da li je sferno ili parabolično ogledalo jer se ionako neće koristiti za astrofotografiju. U odnosu na 150/750 prašta mnogo veće greške na kolimaciji, a i koma je neuporedivo manja. Jedini problem realno sa tim teleskopom je fokuser koji ne podržava astrofoto.
Inače i ja sam čuo priče da je 130/900 nekad imao sferna ogledala a sad parabolična. Moguće je da je to marketinški trik, ne znam, ali razlika na f7 ne bi trebalo da je velika. Da vas podsetim da je najbolji Mesec koji sam u životu gledao nacrtao neki 114/900 sa tavana, koji je bio sav zarđao i prašnjav. Doneo čovek iz inostranstva jer su tamo to bacili, pa došao kod mene da mu pokažem šta i kako... Eto toliko o sfernom ogledalu... Nekad su planete posmatrali (sfernim) reflektorima od minimum f15  ;D

Dakle 114/900 ili 130/900, koliko imaš love, s tim da je potonji malo upotrebljiviji na galaksijama i sličnim objektima. Jednom sam išao i na MMaraton s njim, sve se videlo bez ikakvih problema.

P.S. Naravno, astrofoto je druga priča, tu je parabola jako bitna ali ovde to nije tema već početnički teleskopi