• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Gde posmatrati oko Beograda?

Started by Maki, March 05, 2016, 05:22:16 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Maki

Beograd je opak zagađivač, zagađuje i otrovnim isparenjima i svetlom. Ova mapa nije sasvim tačna http://www.lightpollutionmap.info/#zoom=10&lat=5430333.85517&lon=2403219.08523&layers=B0TFFFFTT ali je svakako bliska žalosnoj stvarnosti. Odlazak do Avale je pola sata vožnje i, u najboljem slučaju nebo prosečnog kvaliteta (Bortle 5 ili čak i 6 ako je leto i ima dosta vodene pare).
Unapred zahvaljujem na tip-ivima gde i kako ići, po mogućstvu ne dalje od sat vremena vožnje od Bg (Stara planina je super, ali zahteva ozbiljniju pripremu, tri dana jahanja i prenoćište). Naročito bih bio zahvalan na tačnim koordinatama (google maps bi bio idealan) gde čovek može da se mune i instalira a da ga ne umlate seljani ili fauna.
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

kruska

koliko sam video u grockoj moze dobro da se oslika nebo.
🌠

Yagodinac

Vrlo nezgodno. Po mom skromnom mišljenju imaš jedino planinu Rudnik na tačno 100km od bgda i to je to. Ako cifru povećaš na 170km onda tu dolazi u obzir Južni Kučaj, odnosno varoš Resavica (blizu je poligon Pasuljanske livade) što je jedina autentična nenastanjena oblast u ovom delu Evrope. Pogledaj mapu, veoma tamno mesto sa solidnom nadmorskom visinom, 500-1000m. Nemoj da misliš da je nebo isto u Banatu na 50m i na Kučaju...
Plus ti je prednost što pritom usput možeš da svratiš kod mene na kafu i pivo, a ako preteramo sa pivom onda i da prespavaš  ;D

Yagodinac

I da objasnim svoje mišljenje: nije bitno samo da lokacija bude tamna, bitna je i što veća nadmorska visina. Time preskačeš najgušće i najturbulentnije slojeve atmosfere, prašinu i grejanje, čak i ako postoji gore sloj vetra manje je to izraženo na 1000m nego na 100m. Transparencija na planini je uvek superiorna, samo ako je vedro, razume se.

VaskoGM

Ja sam zapadno uz Rudnik na oko 450m nadmorske, ne znam na sta bih se pozalio sto se tice astronomskih uslova... 80-90% vremena je seeing odilican, a LP je relativno blag i neskodljiv. Ako ti je Yagodinac daleko, ti aj ovamo  ;D
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Maki

Quote from: kruska on March 05, 2016, 07:57:05 pm
koliko sam video u grockoj moze dobro da se oslika nebo.


gde, šta, ko, daj detalje i koordinate. :)

ima li šta na kosmaju da valja? grocka i kosmaj su stvarno relativno blizu...

Quote from: Yagodinac on March 05, 2016, 09:55:40 pm
Vrlo nezgodno. Po mom skromnom mišljenju imaš jedino planinu Rudnik na tačno 100km od bgda i to je to. Ako cifru povećaš na 170km onda tu dolazi u obzir Južni Kučaj, odnosno varoš Resavica (blizu je poligon Pasuljanske livade) što je jedina autentična nenastanjena oblast u ovom delu Evrope. Pogledaj mapu, veoma tamno mesto sa solidnom nadmorskom visinom, 500-1000m. Nemoj da misliš da je nebo isto u Banatu na 50m i na Kučaju...
Plus ti je prednost što pritom usput možeš da svratiš kod mene na kafu i pivo, a ako preteramo sa pivom onda i da prespavaš  ;D


Quote from: Yagodinac on March 05, 2016, 10:04:30 pm
I da objasnim svoje mišljenje: nije bitno samo da lokacija bude tamna, bitna je i što veća nadmorska visina. Time preskačeš najgušće i najturbulentnije slojeve atmosfere, prašinu i grejanje, čak i ako postoji gore sloj vetra manje je to izraženo na 1000m nego na 100m. Transparencija na planini je uvek superiorna, samo ako je vedro, razume se.


naravno da je bolje ako se čovek malo izdigne iz mutljaga. ja i odem na avalu ne toliko zbog neba (jer nema šanse da se izbegne svetlo) koliko zbog transparencije...
hvala na pozivu, da znaš da bih voleo da vidim taj kraj, nikada nisam bio tamo na poligonu (moj poligon u sfrj bio je na drugom kraju zemlje). al to je svakako celodnevni poduhvat, a povratak ranom zorom. :) izvodljivo leti, rekao bih...

Quote from: VaskoGM on March 05, 2016, 10:36:36 pm
Ja sam zapadno uz Rudnik na oko 450m nadmorske, ne znam na sta bih se pozalio sto se tice astronomskih uslova... 80-90% vremena je seeing odilican, a LP je relativno blag i neskodljiv. Ako ti je Yagodinac daleko, ti aj ovamo  ;D


rudnik merkam već neko vreme, doduše istočnu stranu. hvala i tebi na pozivu, svakako ću videti da na pm kontaktiram kad dodje lepo vreme i eventualno planiram da odem do rudnika.
temu sam postavio zato što nije isto gledati na mapu svetlosnog zagadjenja i isplanirati stvari, ako se negde ide prvi put čovek blage veze nema kako to izgleda na terenu, gde da parkira, gde da se namesti, gde je zavetrina, gde je eventualno u nedodjiji neka bandera ili nečija međa za koju je spreman da odlepi ili štagod. zato sam i pitao za eventualno tačne koordinate.

vidim da se preko leta organizuje nešto na letenci, pretpostavljam da tamo solidno šljašti i novi sad i beograd, svako sa svoje strane?
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

spadej

Quote from: Maki on March 06, 2016, 12:50:16 pm
vidim da se preko leta organizuje nešto na letenci, pretpostavljam da tamo solidno šljašti i novi sad i beograd, svako sa svoje strane?


Organizuje NESTO::) Preko leta ? ???

Pa jeste, ima tu neka ekipica, zaludni ljudi, imaju previse slobodnog vremena...  Pokusavaju kao nesto da organizuju...I neki izvidjaci se tu muvaju u isto vreme, loze vatru, kuvaju, postavljaju neke satore...
Ma nista posebno, najobicniji mali, skromni, medjunrodni astronomski kamp. Obicno se skupi po nekoliko stotina ljudi, iz svih krajeva bivse Juge. Bude nekih predavanja, takmicenje u pronalazenju M objekata...

Stvarno nije nista posebno. Svaki put kad nisam bio hteo sam da crknem od muke.

Inace, ta ekipa svake godine toliko zezne stvar da mora da polaze popravni u aprilu. Tada prave NESTO sto nazivaju Mesijeov maraton. Da li to rade da poprave utiske sa prethodnog kampa ili vezbaju za sledeci, nije mi bas jasno.


Maki,
rekao si da pratis ovaj forum vec neko vreme. A za Letnji astronomski kamp na Letenci kazes da je " nesto" !  Ako mislis da ti oprostimo, odmah da procitas sve sto o tom kampu ima na ovom forumu! I za domaci da odes na Astronomski magazin, i procitas sta tamo ima i o toj manifestaciji, i o Mesijeovom maratonu u aprilu!

PS: na forumu ima vise tema o posmtranju u okolini Beograda. Ima nasih izvestaja sa Kosmaja, iz Grocke i drugoh okolnih mesta, iz okoline Cacka, Gornjeg Milanovca, Kraljeva....   


Maki

Quote from: spadej on March 06, 2016, 06:56:52 pm
Quote from: Maki on March 06, 2016, 12:50:16 pm
vidim da se preko leta organizuje nešto na letenci, pretpostavljam da tamo solidno šljašti i novi sad i beograd, svako sa svoje strane?


Organizuje NESTO::) Preko leta ? ???

Pa jeste, ima tu neka ekipica, zaludni ljudi, imaju previse slobodnog vremena...  Pokusavaju kao nesto da organizuju...I neki izvidjaci se tu muvaju u isto vreme, loze vatru, kuvaju, postavljaju neke satore...
Ma nista posebno, najobicniji mali, skromni, medjunrodni astronomski kamp. Obicno se skupi po nekoliko stotina ljudi, iz svih krajeva bivse Juge. Bude nekih predavanja, takmicenje u pronalazenju M objekata...

Stvarno nije nista posebno. Svaki put kad nisam bio hteo sam da crknem od muke.

Inace, ta ekipa svake godine toliko zezne stvar da mora da polaze popravni u aprilu. Tada prave NESTO sto nazivaju Mesijeov maraton. Da li to rade da poprave utiske sa prethodnog kampa ili vezbaju za sledeci, nije mi bas jasno.


Maki,
rekao si da pratis ovaj forum vec neko vreme. A za Letnji astronomski kamp na Letenci kazes da je " nesto" !  Ako mislis da ti oprostimo, odmah da procitas sve sto o tom kampu ima na ovom forumu! I za domaci da odes na Astronomski magazin, i procitas sta tamo ima i o toj manifestaciji, i o Mesijeovom maratonu u aprilu!

PS: na forumu ima vise tema o posmtranju u okolini Beograda. Ima nasih izvestaja sa Kosmaja, iz Grocke i drugoh okolnih mesta, iz okoline Cacka, Gornjeg Milanovca, Kraljeva....   


Ne razumem čemu takav ton, reč 'nešto' nisam upotrebio kao nipodaštavanje. Nešto nije ništa, i za svako 'nešto' treba truda. Nema razloga da se osećaš pogođenim. Prošle i pretprošle godine sam planirao da posetim i nisam mogao jer se poklopilo sa godišnjim odmorom. Pitanje 'kako je tamo' postavio sam u vezi sa svetlosnim zagađenjem, ne sumnjam da se ljudi odlično provode i druže čim stalno dolaze, pretpostavljao sam da je kompromis između kvaliteta neba i dostupnosti ljudima iz Srbije i ex Yu. Ako misliš da postoje neke stvari koje novi članovi obavezno moraju da pročitaju, red je da moderacija pinuje i osvežava.

Čitao sam forum, nisam probistrio sve teme. Video sam teme o posmatranjima, ali sam upravo i otvorio upit da bih dobio eventualno informaciju o približnim lokacijama. Npr., ako neko kaže 'ima jedno mesto gde volim da pecam i odatle se vide zvezde' (neko je pisao, čini mi se, o lokaciji u pravcu Surčina) to, samo po sebi, jeste interesantno, ali neko drugi na osnovu te šture informacije ne može da tu lokaciju i nadje. Slično je i sa Grockom. Video sam tvoju temu o star partiju na Kosmaju, ali pošto ja tamo nemam dvorište moj upit je više išao u smeru javno dostupnih površina ili okvirnih lokacija.

Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

mitja

mislim da je spadej vise bio humoristican nego da te je nipodistavao :) mislim da manje vise svi astronomi imaju istu boljku.

Pozdrav Maki i dobrodosao na forum. hehehe
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Luger

Quote from: Maki on March 06, 2016, 07:38:04 pm
Čitao sam forum, nisam probistrio sve teme. Video sam teme o posmatranjima, ali sam upravo i otvorio upit da bih dobio eventualno informaciju o približnim lokacijama. Npr., ako neko kaže 'ima jedno mesto gde volim da pecam i odatle se vide zvezde' (neko je pisao, čini mi se, o lokaciji u pravcu Surčina) to, samo po sebi, jeste interesantno, ali neko drugi na osnovu te šture informacije ne može da tu lokaciju i nadje. Slično je i sa Grockom. Video sam tvoju temu o star partiju na Kosmaju, ali pošto ja tamo nemam dvorište moj upit je više išao u smeru javno dostupnih površina ili okvirnih lokacija.


Aj' priznaj da nisi dobro citao.  Niti je sturo, niti je lokacija u pravcu Surcina, nego u samom Surcinu.E, sad, jes' da nema koordinata, ali Sportski centar Surcin Google nadje iz prve.

Quote from: Luger on July 23, 2015, 09:00:22 pm
Trenutno sam na odmoru, dok se vratim, nadam se da cete imati i prvo, zajednicko posmatranje.
Ja vec dugo planiram da obidjem u Surcinu stari vojni sportski rekreacioni centar, koji je sada napusten. Tu je i jezero Tvrdenjava i sjecam se da sam  dok sam bio na nocnom pecanju gledao Mlecni put. Malo zvuci kao SF, ali je tako. Visoka suma zaklanja i aerodrom i svetla od Beograda.Dobar dio neba je otvoren i sigurno je bolje nego iz grada.
Samo predlog, ako ima neko raspolozen, mozemo da prosetamo jedne noci kad se vratim i da snimimo lokaciju.


Dobrodosao na forum i vedro nebo!

Maki

Quote from: Luger on March 06, 2016, 09:38:18 pm
Quote from: Maki on March 06, 2016, 07:38:04 pm
Čitao sam forum, nisam probistrio sve teme. Video sam teme o posmatranjima, ali sam upravo i otvorio upit da bih dobio eventualno informaciju o približnim lokacijama. Npr., ako neko kaže 'ima jedno mesto gde volim da pecam i odatle se vide zvezde' (neko je pisao, čini mi se, o lokaciji u pravcu Surčina) to, samo po sebi, jeste interesantno, ali neko drugi na osnovu te šture informacije ne može da tu lokaciju i nadje. Slično je i sa Grockom. Video sam tvoju temu o star partiju na Kosmaju, ali pošto ja tamo nemam dvorište moj upit je više išao u smeru javno dostupnih površina ili okvirnih lokacija.


Aj' priznaj da nisi dobro citao.  Niti je sturo, niti je lokacija u pravcu Surcina, nego u samom Surcinu.E, sad, jes' da nema koordinata, ali Sportski centar Surcin Google nadje iz prve.

Quote from: Luger on July 23, 2015, 09:00:22 pm
Trenutno sam na odmoru, dok se vratim, nadam se da cete imati i prvo, zajednicko posmatranje.
Ja vec dugo planiram da obidjem u Surcinu stari vojni sportski rekreacioni centar, koji je sada napusten. Tu je i jezero Tvrdenjava i sjecam se da sam  dok sam bio na nocnom pecanju gledao Mlecni put. Malo zvuci kao SF, ali je tako. Visoka suma zaklanja i aerodrom i svetla od Beograda.Dobar dio neba je otvoren i sigurno je bolje nego iz grada.
Samo predlog, ako ima neko raspolozen, mozemo da prosetamo jedne noci kad se vratim i da snimimo lokaciju.


Dobrodosao na forum i vedro nebo!


hvala na dobrodošlici. pogledao, nema ga na google maps, ali na google izbacuje ovo http://wikimapia.org/19704787/Sportski-centar-Sur%C4%8Din sa gps koordinatama, ima i street view. jesi li stigao da isprobas sa sve opremom nakon ovog gornjeg posta?
pretpostavljam da je to lokacija dok se ne namnoze komarci. :)
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

Luger

Jeste, jeste...to je to.
Evo u prilogu na sta sam konkretno mislio, mada takvih prostora (ali manjih) ima vise.
Nisam isao tamo sa opremom, sto zbog posla, sto zbog drugih stvari, ali, ici cu sigurno, makar sa dvogledom. Mozemo se dogovoriti jednom, pa da obidjemo teren.

mitja

e pa ovo izgleda ok mesto. ako se bude islo javite. gledacu da idem sa vama.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Maki

Quote from: Luger on March 06, 2016, 10:54:02 pm
Jeste, jeste...to je to.
Evo u prilogu na sta sam konkretno mislio, mada takvih prostora (ali manjih) ima vise.
Nisam isao tamo sa opremom, sto zbog posla, sto zbog drugih stvari, ali, ici cu sigurno, makar sa dvogledom. Mozemo se dogovoriti jednom, pa da obidjemo teren.


Quote from: mitja on March 06, 2016, 11:01:46 pm
e pa ovo izgleda ok mesto. ako se bude islo javite. gledacu da idem sa vama.


da, ovo izgleda kao fina zaravan, nisam primetio. na LP mapi je svetlozeleno, sto nije nista gore od juznih obronaka avale, ali valja proveriti uzivo, mozemo i zajedno.
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

spadej

Maki,

Naravno da sam se salio! Pa samo u sali se za Kocu i njegovu ekipu moze reci da su "tamo neki izvidjaci". A i nemam apsolutno nikakav razlog ni da se osecam pogodjenim,  ni da tebe napadam.

Izgleda da ako ne stavimo neki smajli , tekst ima sasvim drugacije znacenje od onog koji stvarno ima.