• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.

Modifikacija spider na Astromaster 130

Started by mitja, March 08, 2016, 09:50:02 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mitja

Nabavio sam onu foliju danas. Za vikend cu probati da je montiram. Plan mi je da postavim jos tri baffle prstena u cev. Na pocetku cevi kod fokusera i dva na sredini tubusa. Nadam se da ce mi to podici malo kontrast u teleskopu. Sta vi mislite?
Konacno i ja da stavim spisak svojih stvari :)
Celestron astromaster 130 EQ
eq2 celestron montaza.
Skywatcher Alt/Az GoTo.
n

Boka76

Zdravo. Ako se odradi kako treba hoce sigurno, ja sam cak kad sam imao newtona sekundar isto ofarbao sa akril crnom bojom i jesam se namucio onda ali kad pogledas sekundar okolo je malo oborena ivica i sam sa stapicem za uvo polako okolo ofarbao. Fokuser tubu sam iznutra isto izlepio smirglom ofarbao u crno i plus sa namotao na jednu metalnu zinu staru tkaninu umocio u staro ulje iz motora upalio ga i polako malo po malo sa dimom ili garezom plus oblozio crno ofarbanu smirglu i onda je bio bas matt i crn ,malo je extremno ali funkcionisao je.

Boka76

Evo jedan link koji dokazuje da sa flockovanjem teleskopa jest dobija se na kontrastu https://youtu.be/FPFZbqbjbP0

mitja

Hvala Boka. Kad sam odgledao video deo kod Sunca tacno sam video moj problem koji imam kad sam pokusao da snimam pege. Sunce kao da je bilo u magli. Kad je lik uradio flocking videla se jasna razlika. Tako da sam sve spremniji za poduhvat.
eq2 celestron montaza.
Skywatcher Alt/Az GoTo.
n

mitja

IMG_20201121_174400 by Miodrag Petković, on Flickr

IMG_20201121_174416 by Miodrag Petković, on Flickr

Danas sam zavrsio flocking and baffle za astromastera. Flocking sam uradio za ceo tubus. Baffle sam stavio 2 komada blizu sredine tube ali blize primaru i jedan na samom pocetku cevi. Primetna je razlika u tamnosti tubusa. Sutra cu da uradim kolimaciju u cekam vedro nebo. inace sam oblizio fokuser i malo nosac sekundara. Kako vam se cini?
eq2 celestron montaza.
Skywatcher Alt/Az GoTo.
n

vlaiv

Lepo izgleda.

Obavezno piši o prvim utiscima i koliku razliku pravi.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Boka76

Zdravo. Predpostavljam da su unutrasnje  mere prstena unutar teleskopa i na pocetku precnik primarnog ogledala ili malo veci. U ono vreme sam puno citao o  blendiranju telekopa pa na dosta mesta su ljudi diskutovali o tome dal  unutar cevi treba staviti prstenove zbog toga sto kako kod okrenuli tubus teleskopa uvek ima toplijeg vazdhuha  unutar tubusa  kako se ona krece prema gore udara u prstenove i degradira vidjenu sliku. Po meni vise se isplati dobro flockovati fokuser  i deo tube iza sekundarnog ogledala i napraviti samo cetvrt kruga blende iza sekundara. Po meni najbolje resenje su uradjeni na INTES masutov newtonima

mitja

Boka,

Flokovao sam cev fokusera i ceo tubus astromastera. Cak sam i printovane adaptere flokovao. Prstenove mogu lako da skinem ukoliko se pokaze da ne valjaju. Precnika su tubusa astromastera a sirina blende je 1cm. Ima ih dva na sredini cevi. Videcemo kad dodje vreme za posmatranje. Danas sam radio samo na offsetu i kolimaciji. NIsam stigao da pogledam kako izgleda sad pogled kroz njega.
eq2 celestron montaza.
Skywatcher Alt/Az GoTo.
n

Boka76

Zdravo mitja. Kad budes imao srece da  ulovis cisto nebo , i mozes da isprobas  teleskop napisi prve utiske. Lep dan zelim.