• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Modifikacija spider na Astromaster 130

Started by mitja, March 08, 2016, 09:50:02 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

VaskoGM

Bas fino izvedeno! Sve izgleda odlicno.
Pretpostavljam i da planiras da "zacrnis" metal da ne baca refleksije kroz tubus.
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Luger


mitja

da znas luger. ali su i rezultati modifikacije vidljivi...
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

zozo83

Bravo Mitjo ispalo je strava, svaka ti cast
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

mitja

Nikako da se malo razvedri procisti ovo nebo. :) Mora da je neko nesto kupio od opreme.

Uglavnom, malo sam radio na astromasteru ovih dana. Vidljivo je olaksanje u kolimaciji. Rastavio sam teleskop na sastavne delove. Stavio sam inbus srafove tamo gde su bili obicni kako bih smanjio potrebu za alatom.
Nisam nabavio sekundarno jos uvek... Iskreno imao sam neku havariju sa kolima i sad ce mi auto progutati deo ustedjevine za opremu.
Evo jedne slicice sa danasnjeg ispitivanja spajdera i nosaca optickih delova na astromasteru.

Kako vam se cini?
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

mitja

https://www.thingiverse.com/thing:2552565


Hteo bih da pokusam da modifikujem fokuser na astromasteru. Radi se u low profile fokuseru iz priloga pa me zanima gde u Beogradu ima da se printa ovaj deo. U Staklencu ima jedna firma koja mi je ponudila izradu ovog dela ali I cena odgovara nazivu foruma. Pa ako je neko voljan da mi pomogne preporuci ... I naravno savet oko samog materiala infill metode printanja subdobro dosle.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

mitja

Sutra mi stize 3d printovan lov profile fokuser koji ce zameniti ovaj koji je sad na mom astromasteru. On bi trebalo da mi omoguci da na mom Canon 2000D imam fokus. E sad znam da mi treba T adapeter da bih ga nakacio na teleskop ali on mi deluje samo kao prsten. Kako on ulazi u fokuser? jel treba jos neki nastavak?
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

vlaiv

T2 je navoj - zapravo M42 / 0.75 mm.

Ima i M42 navoj za fotoaparate, odnosno objektive ali on je M42 / 1mm, znaci T2 je fini navoj sa 0.75mm korakom navoja.

Ako sam dobro razumeo, ti si samo isprintao "telo" fokusera da bude nize a uzeces cev i letvu/zupcanik sa originala?

Original fokuser nema T2 navoj tako da ne moze direktno da ide T2 adapter. U tom slucaju ti trebaju 2 stvari:

1. EOS T2 adapter:



To se stavlja umesto objektiva i ima zenski T2 navoj

I treba ti ovo:

2. T2 / 1.25" nastavak:



On se uvrce u T2 i ima standardno telo 1.25" okulara - znaci ide u fokuser bez problema.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

mitja

Upravu si vlaiv. Isprintao sam telo fokusera. Ostalo sve ide sa starog. Hoću da vidim kako će to sve da radi. Ako sve bude ok možda isprintam i crayford. Skywatcher mi je isto ovo objasnio sa adapterima tako da ću od njega pozajmiti nastavak za t2. Okačiću ovde slike modifikacije. Ovaj astromaster će prestati da bude astromaster kad završim sa njim. Uglavnom gde se može kupiti ovaj drugi deo?
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

vlaiv

Udlavnom dolazi uz astro kamere jer većina njih ima T2 navoj a može se koristiti i umesto 1.25" okulara.

Ima naravno i zasebno da se kupi, recimo ovde:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p201_TS-Optics-Adaptor-1-25-inch-focal-adaptor-for-1-25-inch-focuser---adaption-to-T2-thread.html

Ili još bolje ovde:

https://www.firstlightoptics.com/adapters/astro-essentials-1-25-inch-t-mount-camera-nosepiece-adapter.html

Mnogo povoljnije izađe zbog niže poštarine (U Teleskop Servisu si počeli da naplaćuju sumanuto visoku poštarinu a i cene su digli u nebesa iz nekog razloga).

Inače, može i to da se odštampa, mada bi meni bila frka da to koristim za DSLR zbog težine. Ne znam još uvek koliko su 3d štampani delovi pouzdani - mada mi je jedan Ender 3 u planu čim bude bilo prilike :D

Evo linka za deo za 3d štampu:

https://pinshape.com/items/17792-3d-printed-125-inch-nosepiece-t-2-with-filter-thread
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

mitja

Danas je stigao moj novi fokuser. Imam vise delova isprintanih. Postolja čak 4 i isto toliko fokusera. Izgleda da u fajlu koji sam predao za izradu nisam video neke duplikate. Uglavnom fokuser deluje super. Nema nimalo lifta odnosno nosač okulara ekstra prijanja uz fokuser. Sta reći. Ono što me malo brine je tanak zid fokusera ali lik koji je dao konstruktivno rešenje tvrdi da opušteno nosi dslr. Videćemo. Uskoro kačim slike ove nove modifikacije mog malog teleskopa.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

mitja

https://flic.kr/p/2jXUJbp

Evo konačno sam danas montirao fokuser. Lepo izgleda. Lepo fokusira. Nisam još probao da sa njim fokusiram zvezde. Uskoro će mi stići printovan nastavak za t adapter pa da vidimo koliko je zaista moguće raditi sa ovako uradjenim delovima za teleskop...
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

mitja

https://flic.kr/p/2jZSpjh

Danas sam u polyhedra.co dobio uslugu izrade bahtinove maske, adaptera za dslr jos dva remaked fokusera koji su bolje uradjeni od onih prethodnih. Pa... Sad sam spreman za testiranje.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

mboskovic

Svaka čast Mitja!
Odlično si preradio taj teleskop.
Ja imam isti takav. To mi je prvi teleskop koji sam davno nabavio i sada ga već dosta dugo nisam nešto koristio. Prvenstveno zbog fokusera.
Svojevremeno sam približavao primarno ogledalo da bih dobio fokus na fotoaparatu i to je radilo. Neki momci u NS su mi napravili opruge po mojoj specifikaciji a duže šrafove sam kupio. Naravno posle toga se ne može dobiti fokus na okularima bez ekstendera koje ja nisam imao :( pa sam vratio na staro.
Ovo mi se sviđa i dao sam drugaru modele da mi isprinta taj fokuser, da probam.

Da li smeta kada se fokuser uvuče skroz unutra (računam da se tu negde dobija fokus za fotkanje) to što sad cev fokusera dosta viri u tubusu i pravi dodatnu opstrukciju?

mitja

Dragi Boškoviću,

Danas sam prvi put probao da nakačim fotoaparat na teleskop. Problem je bio što sam isprintao jedan adapter koji izgleda na sebi ima i za 1.25 i 2 inca. Teško sam dobio fokus odnosno za tu dužinu od 3-4 cm mi je duži adapter. Dao sam da mi se isprinta drugi koji ima samo 1.25 inca na sebi i 2 inca odvojeno. Sa barlovim sam dobio fokus. Slikao sam mesec. Ono što sam shvatio da moram da uradim jeste da matiram sprejem unutrašjost adaptera kao i deo fokusera koji ulazi u tubus.
Sam fokuser je uradjen da nema trunke lufta. Ima malo kad se izvuče skroz. Meni to znači jer je sad kolimacija praktično smešna. Doduše ja sam menjao i spajder i nosač sekundara.

Okulari... Sa njima ima fokus ovaj fokuser ali... E sad nastupa ono ali... Okulare ne treba da stavljaš do kraja u cev fokusera već da ih malo izvučeš i pritegneš šrafovima. Ono što ja razmisljam jeste da nosač okulara koji se navrće na sekundar uradim da bude duži za 1cm za vizuelno posmatranje a za fotkanje navrnem original.

Što se tiče nosivosti. Adapter koji sam printao je isti koji je printao član ovog foruma za svoje potrebe. On ga je printao prvo u crvenoj boji. Inače sasvim opušteno je nosio moj dslr i fokuser se odlično ponašao u radu. Dovoljno čvrsto i jako.

Što se tiče opstrukcije sigurno da je ima kad se uvuče fokuser u cev ali ja još nisam siguran koliko utiče na fotkanje. Videću kad završim drugi adapter.

Srećno sa modifikacijom astromastera. Svakako je bolji modifikovan nego fabrički.

Ps. Ja sam na njemu menjao i cev fokusera. Pun metal je u pitanju sa metalnom zupčastom letvom.

Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.